11. Doğançay Müzesi Ödülleri Sahiplerini Buluyor - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
11. Doğançay Müzesi Ödülleri Sahiplerini Buluyor

11. Doğançay Müzesi Ödülleri Sahiplerini Buluyor

22.05.2015 16:26

Doğançay Müzesi'nin birlikte düzenlediği "11. Doğançay Müzesi Ortaokullar Resim Yarışması" ödülleri sahiplerini buluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, İstanbul'un kültür ve sanat hayatına katkılar sunmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve Doğançay Müzesi'nin birlikte düzenlediği "11. Doğançay Müzesi Ortaokullar Resim Yarışması" ödülleri, 28 Mayıs Perşembe günü 13.00'te İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek özel bir törenle sahiplerini bulacak. Şef Gökçen Koray yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çok Sesli Çocuk Korosu'nun konseriyle başlayacak olan program, ödül töreniyle devam edecek. Ödül töreninin ardından dereceye giren yarışmacıların eserlerinden oluşan serginin açılışı gerçekleştirilecek. Sergi 28 Mayıs ile 5 Haziran tarihleri arasında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun fuaye alanında gezilebilecek.

Ressam Burhan Doğançay'ın hayattayken başlatıp vefatına kadar yürüttüğü Doğançay Müzesi Resim Yarışması'na bu yıl öğrenciler, tema sınırlaması olmadan serbest çalışmalarıyla katıldı. Doğançay Müzesi Resim Yarışması'nın jürisinde Küratör Beral Madra, Küratör Vasıf Kortun, Küratör Mehmet Lütfi Şen ve Doğançay Müzesi Müdürü Bergin Azer yer aldı. Bu yıl on birincisi gerçekleştirilen ve kültürel bir marka haline gelen "Doğançay Müzesi Resim Yarışması"nda birinci Özel Doğan Ortaokulu'ndan Yaren Çağla Irmak, ikinci Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu'ndan Melike Sümeyye Aysal seçilirken üçüncü ise Çekmeköy Doğa Koleji'nden Gökçe İrem Soy oldu.

Burhan Doğançay ve resim yarışması

Burhan Doğançay, ilk sanat eğitimini ressam babası Adil Doğançay ve Arif Kaptan'dan aldı. 1950 ile 1955 yılları arasında Fransa'daki Académie de la Grande Chaumière'de sanat kurslarına katıldı ve 1953 yılında Paris Üniversitesi'nde iktisat konusunda doktora yaptı. Bu dönemde resim çalışmalarına devam eden Doğançay, eserlerini birkaç karma sergide sundu. 2003 yılının Haziran ayında sanatçının, ''Hat Sanatına Saygı'' isimli çalışması Brüksel'deki yeni Avrupa Parlamentosu binasına asıldı. Ayrıca sanatçı adına, Doğançay Müzesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ortaklığıyla 2005 yılından bu yana "Doğançay Müzesi İlköğretim Okulları Resim Yarışması" düzenleniyor. Doğançay, 16 Ocak 2013 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetti.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Hem suçlular hem güçlü! Üsküdar'da kaçak kafelerin yıkımı sırasında İBB İmar Müdürü'nü dövdüler Hem suçlular hem güçlü! Üsküdar'da kaçak kafelerin yıkımı sırasında İBB İmar Müdürü'nü dövdüler

Son Dakika Güncel 11. Doğançay Müzesi Ödülleri Sahiplerini Buluyor - Son Dakika


Advertisement