112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı - Son Dakika

112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı

11.09.2020 15:31

112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı -Hem insanlara hem tarihe can verdiler Düzce Belerdiyesi tarafından yürütülen tarihi Konuralp "Prusias ad Hypium" kalıntılarında kazı çalışmaları devam ediyor.

112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı

-Hem insanlara hem tarihe can verdiler

DÜZCE - Düzce Belerdiyesi tarafından yürütülen tarihi Konuralp "Prusias ad Hypium" kalıntılarında kazı çalışmaları devam ediyor. Kazılara kaza, yangın, patlamadan birçok olaya kadar isnsanların hayatlarını kurtarmak için canla başla çalışan Düzce İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Sağlık ekipleri ile afet ve doğal afetlerde afetzedelere medikal müdahale yapmak için kurulan UMKE ekipleri de kazma ve küreklerle kazı yaparak destek verdi.

Tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan D,üzce Konuralp tarihi Prusias ad Hypium kenti kalıntılarının gün yüzüne çıkartılması için Düzce Belediyesi'nin özverili çalışmaları devam ediyor. Düzce Belediyesi personelinin Düzce Müze Müdürlüğüne bağlı arkeologlar nezaretinde devam eden kazı çalışmalarına destek vermek için acil durumlarda insanların hayatlarını kurtarmak için canla başla çalışan Düzce İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Sağlık ekipleri ile afet anlarında ve doğal afetlerde insanlara medikal müdahele yapmak için kurulan UMKE ekipleri de katıldı. Karadeniz bölgesinin tek anfi tiyatrosunu da içinde barındıran kalıntıları olan "Konuralp Prusias ad Hypium" tarihi kalıntılarında inceleme yapan ekipler arkeologlardan tarihi kalıntılar hakkında bilgiler aldılar. Ardından Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile birlikte kalıntıları gezen Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ve ekipler, kazılar ile ilgili de bilgiler aldılar.

Konuralp'te devam eden kazılar ile ilgili konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; "Kazılara hergün devam ediyoruz. Burada arkadaşlar bana hergün bulunan eserlerle ilgili bilgi ulaştırıyorlar. Bugünde İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ve ekibi kazılara katılmak için geldiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yaptığımız kazılarda burayla ilgili yeni bilgilere, yeni belgelere ve yeni bulgulara ulaşıyoruz. Yaptığımız kazılarda iki yeni torus ortaya çıktı. Bunlarla ilgili bilgileri Kültür Bakanlığı'na gönderdik. Kültür Bakanlığımızın onayının ardından vatandaşlarımızla bu bilgileri paylaşacağız. Buradaki kazılarda tarih gün ışığına çıkıyor. Burada saklı bir hazine, saklı bir tarih günümüze kazandırılıyor. Burası Karadeniz'in Göbekli tepesi olacak" dedi.

"Herkesi kazılara katılmaya davet ediyorum"

Kazılara tarih severleri yada merakı olan herkesi bekledikleri söyleyerek davet eden Düzce Belediye başkanı Dr. Faruk Özlü; "Buraya gelen misafirlerimiz için Gelen misafirlerimizi ağırlamak için geçici birimler oluşturduk. Çadır ve satış birimleri oluşturduk. Gelen misafirlerimizi buralarda ağırlayacağız. Ben Türkiye'nin her tarafından tarihi seven, arkeoloji seven insanlarımızı Konuralp'e davet ediyorum, Konuralp'e çağırıyorum. Lütfen buyursunlar, bizim misafirimiz olsunlar. Kendilerini bekliyoruz" diye konuştu.

"3 Yılda kazılar bitecek ve ünlü bir ismin konseriyle açılacak"

Dr. Faruk Özlü, kazıların 3 yıl içinde3 tamamlanmasını beklediklerini belirterek; "Planlamamız 3 yıl. Bunun birkaç ayı geçti. İnşallah önümüzdeki 3 yıl içinde buradaki kazıları tamamlayacağız. Restorasyonu tamamlayacağız. ve 3 yıl sonunda Türkiye2nin en sevilen sanatçılarından birisinin konseri ile birlikte ziyarete açacağız" diye konuştu

Dr. Faruk Özlü'nün açıklamasının ardından 112 Acil Sağlık Ekipleri ve UMKE ekipleri ellerine aldıkları kazı malzemeleriyle kazı alanında kazı yaptılar.

112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı
112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı
112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı
112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 112 Acil Sağlık ekipleri ve UMKE ekipleri tarihi kalıntılarda kazı yaptı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, doların neden yükseldiğini anlattı