12 Afrika ülkesinde Kovid-19'a karşı yapılan aşı sayısı yüzde 150 arttı - Son Dakika

12 Afrika ülkesinde Kovid-19'a karşı yapılan aşı sayısı yüzde 150 arttı

16.03.2022 22:47
12 Afrika ülkesinde Kovid-19'a karşı yapılan aşı sayısı yüzde 150 arttı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 12 Afrika ülkesinde Kovid-19'a karşı yapılan aşı sayısının yüzde 150 arttığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 12 Afrika ülkesinde Kovid-19'a karşı yapılan aşı sayısının yüzde 150 arttığını bildirdi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, aşılanmaya yönelik kampanyanın hız kazanmasıyla 12 ülkede yapılan aşılamada son bir ayda, bir önceki aya göre, yüzde 150 artış görüldüğü kaydedildi.

Kıtada kayıtlı vakaların 11,4 milyonu aştığı ve bunların 10,6 milyonunun iyileştiği belirtildi.

Kovid-19'dan ötürü hayatını kaybedenlerin sayısının ise 250 bin olduğu aktarıldı.

Kıtanın bazı ülkelerinde aşı üretim tesislerinin kurulması planlanıyor

Kıtada Kenya'dan sonra Namibya da maske takma zorunluluğunu kaldırırken, bazı ülkelerde aşılama kampanyasına katılımın düşük olduğu biliniyor.

Salgınla mücadelede aşılamayı önceleyen çok sayıda ülkenin girişimleriyle kıtanın bazı ülkelerinde aşı üretim tesislerinin kurulması planlanıyor.

Amerikan ilaç şirketi Moderna, geçen hafta, Kenya'da 500 milyon dolar yatırımla mRNA teknolojili aşı üretim tesisi kuracağını açıklamıştı.

DSÖ ise şubatta Afrika'daki Kovid-19 aşılama eksikliğini kapatmak için bazı kıta ülkelerinde mRNA teknolojisiyle aşı üreten merkez kurulacağını duyurmuştu. DSÖ'nün kuracağı tesislerin Güney Afrika, Senegal ve Ruanda'da olması planlanıyor.

YORUMLAR
500
Ruanda Devlet Başkanı Kagame: 'Sadece Avrupa'nın değil Afrika'nın da değerleri var' Ruanda Devlet Başkanı Kagame: 'Sadece Avrupa'nın değil Afrika'nın da değerleri var' Kenya Rallisi'nde zafer Rovanpera'nın Kenya Rallisi'nde zafer Rovanpera'nın Melilla: Kuzey Afrika'daki İspanyol toprağına girmeye çalışan onlarca göçmen öldü Melilla: Kuzey Afrika'daki İspanyol toprağına girmeye çalışan onlarca göçmen öldü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 12 Afrika ülkesinde Kovid-19'a karşı yapılan aşı sayısı yüzde 150 arttı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement