12 Eylül Darbesine İlişkin İddianame - Son Dakika

12 Eylül Darbesine İlişkin İddianame

05.01.2012 15:00
12 Eylül Darbesine İlişkin İddianame, System.String[]

Diyarbakır 78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Başkanı Gani Alkan, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin iddianamenin Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesine sunulması ve dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına ilişkin olarak, darbe yapanları cezalandırmanın Türkiye tarihi ve geleceği için önemli olduğunu söyledi.

Diyarbakır 78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Başkanı Gani Alkan, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin iddianamenin Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine sunulması ve dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına ilişkin olarak, darbe yapanları cezalandırmanın Türkiye tarihi ve geleceği için önemli olduğunu söyledi.

Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin iddianameyi basından takip ettiklerini, 82 sayfalık iddianame hazırlandığını öğrendiklerini belirtti.

Sadece darbe yapanların yargılanacağını, bunu yeterli görmediklerini kaydeden Alkan, davanın derinleştirilmesini istediklerini, bu konuda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaklaşık 2 bine yakın dilekçe verdiklerini belirtti.

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananların Türkiye'nin bir ayıbı olduğunu savunan Alkan, o dönemde cezaevinde kalan herkesin vücudunda kırıkların olduğunu, 31 yıl sonra bile işkencenin tespitinin yapılabildiğini kaydetti.

Kendisinin de Diyarbakır Cezaevi'nde 8 yıl yattığını, dernek olarak o dönemde işkenceden dolayı hayatlarını kaybeden 34 kişinin isminin bulunduğunu aktaran Alkan, cezaevinde kalan herkesin psikolojisin bozulduğunu, yaşamlarının altüst olduğunu anlattı.

O döneme ilişkin olaylara doğru yaklaşılmasını istediklerini ifade eden Alkan, şöyle dedi:

"Darbe yapanları cezalandırmak Türkiye tarihi ve geleceği için önemlidir. İyiye işarettir. İnşallah Diyarbakır Cezaevi ile ilgili de dava açılır. Savcılığa verdiğimiz dilekçeler kapsamında halen ifadelerimiz alınıyor. Bunun devamını istiyoruz. Biz o dönemde adeta cehennemi yaşadık. Bazen yaşadığımız olayları anlatırken kendimize oto kontrol uyguluyoruz. Çünkü anlattıklarımızı bazı insanlar kabullenemiyor. 'Acaba abartılıyor mu' diye düşünüyorlar. Bir insanın aklından geçebilecek bütün işkenceleri yaşadık. İşkence yaşantımızın bir parçası oldu. Diyarbakır Cezaevi'ni anlatmak başlı başına bir olaydır. Kenan Evren'e açılan dava için gerçekten adaletli bir yargılama olmasını istiyoruz."

- DİYARBAKIR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 12 Eylül Darbesine İlişkin İddianame - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çağla Şıkel, doğum yaptığı anları paylaşarak oğlunun yeni yaşını kutladı Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıklıyor Ajdar, kendisini programına davet eden Armağan Çağlayan'dan 1 milyon euro talep etti Yaşlı kadının öldürüldüğü faili meçhul cinayet, 16 yıl sonra kan ve parmak izi eşleşmesiyle çözüldü 47 yaşındaki adam, cami tuvaletinde sifona asılı halde bulundu Meslektaşı eski kız arkadaşını öldüren polis memuru, "Anlatmak istemiyorum" diyerek ifadesini yarım bıraktı Mahalleye dadanan hırsızı suçüstü yakalayıp polise teslim ettiler! O anlar kamerada Kaçak yollarla Türkiye'ye geçmeye çalışan kişi sınırda donarak can verdi