12 Eylül Davasında Ara Karar Verildi - Son Dakika

12 Eylül Davasında Ara Karar Verildi

11.05.2012 20:58
12 Eylül Davasında Ara Karar Verildi

12 Eylül askeri darbesine yönelik Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4.duruşmada ara karar verildi.12 Eylül askeri darbesine yönelik Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4.duruşmada ara karar verildi.

12 Eylül askeri darbesine yönelik Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşmada ara karar verildi.

12 Eylül askeri darbesine yönelik Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşmada ara karar verildi. Sanıkların sağlık durumları ile ilgili olarak Adli Tıp Kurumu'na yazılan müzekkere cevabının beklenilmesine, ayrıca celse arasında bu cevabın çabuklaştırılması amacıyla gerektiğinde müzekkere yazılmasına ve yine gelen müzekkere doğrultusunda gerektiğinde yeni müzekkereler yazılmasına karar verildi. Kararda, sanıkların vukuatlı ayrıntılı aile nüfus tablolarının uyap üzerinden dosyaya konulması ile sanıkların, eş ve çocuklarının mal varlıklarının araştırılması ile ilgili kurumlara müzekkereler yazılmasına, mal varlıklarına tedbir konulması talebinin reddine karar verildiği ifade edildi. Dönemin Milletvekili Cüneyt Canver'in 1986 yılında sanık Ali Tahsin Şahinkaya hakkında vermiş olduğu yolsuzluk önergesi ile ilgili belgelerin gönderilmesi için TBMM Başkanlığına müzekkere yazılacağı belirtildi. MHP vekilinin 12 Eylül 1980 öncesi parti yetkililerinin etnik ve mezhepsel konularda yazıldığı ve Cumhurbaşkanlığına gönderildiği belirtilen raporun bulunup bulunmadığı açısından Cumhurbaşkanlığına, Adalet Bakanlığına ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına karar verildiği bildirildi.

Kararda tüzel kişilerle ilgili olarak, "Devrimci İşçi Köylü ve Gençlik Derneği, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Büyük Birlik Partisi (BBP), 68'liler Dayanışma Derneği, Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, Milliyetçi Türkiye Partisi, Yeşiltepe Eğitim Derneği, 78'liler Dernekleri Federasyonu, Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Devrimci 78'liler Federasyonu, 78'liler Dayanışma ve Araştırma Dernekleri Federasyonu, Hak ve Özgürlükler Partisi, Emek Partisi, Yeşiller Partisi, Memur Dernekleri Federasyonu, Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Ankara Genç İş Adamları Derneği, Devrimci Demokratik Kültür Derneği'nin müdahillik taleplerinin reddine, 12 Eylül Mağduru Ülkücüler Komisyonu'nun tüzel kişiliği bulunmaması nedeniyle talebinin reddine karar verildi" denildi.

"DİYARBAKIR, MUĞLA VE MERSİN BAROSU BARO BAŞKANLIKLARININ MÜDAHİLLİK TALEPLERİ KABUL EDİLDİ"

Suçtan zarar görmüş olma ihtimali ve usulüne uygun olarak yapılan talep doğrultusunda CMK'nın 237 ve devamı maddeleri uyarınca, Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği'nin kapatılmış olması karşısında suç tarihi itibarıyla adı geçen derneğin temsilcisi olan İsmet Yalçınkaya'nın müdahale talebinin kabulüne, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile Çağdaş Hukukçular Derneği'nin davaya müdahil olarak kabullerine karar verildi. Diyarbakır Barosu, Muğla Barosu, Mersin Barosu Baro Başkanlıklarının davaya müdahil olarak kabul edilmesine karar verildi.

Kararda, gerçek kişilerle ilgili olarak ise, "Sanıklar Ahmet Kenan Evren ve Ali Tahsin Şahinkaya haklarında açılan kamu davasında sanıkların yargılandıkları suç, suç tarihi, suçla korunan hukuksal değer bu suçun işlenmesi sırasında aleyhlerine işkence kötü muamele ve benzeri nitelikte suçlar işlendiği iddia edilen gerçek kişilerin sundukları belgeler, haksız gözaltı ve tutuklama ile ilgili olarak yasalardan kaynaklanan başkaca hukuksal yolların bulunması hususlarının birlikte değerlendirilmesi karşısında, suçtan zarar görmüş olma ihtimali ve usulüne uygun olarak yapılan talep doğrultusunda CMK'nın 237 ve devamı maddeleri uyarınca, 1402 Sayılı Yasaya muhatap olan ve bu konuda gerekli belgeleri sunan Baskın Oran, Halil Demirer, Mehmet Özer, Muazzez Özer, Arif Işık, Kemal Yayla ve Kenan Dilberoğlu'nun davaya müdahil olarak kabul edilmesi kararlaştırılmıştır" ifadelerine yer verildi.

AHMET KUTALMIŞ TÜRKEŞ DE DAVAYA MÜDAHİLLİK TALEBİ KABUL EDİLDİ

Dönemin Milletvekili ve MHP Genel Başkanı olan Alparslan Türkeş'in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş'in davaya müdahil olarak kabul edildiği belirtildi. 12 Eylül 1980 Askeri darbesinden sonra 'TBMM kararı olmaksızın' idam edilenlerden Erdal Eren'in kardeşi Erkan Uğur Eren, Serdar Soyergin'in kardeşi Serap Soyergin, Necati Vardar'ın kardeşi Serdar Vardar, Veysel Güney'in kardeşi Meral Karakuş, Ramazan Yukarıgöz'ün kardeşi Yılmaz Yukarıgöz, Mustafa Özenç'in kardeşi Fatih Özenç, Cengiz Bektemur'un kardeşi Rıza Bektemur, Ömer Yazgan'ın kardeşleri Suzan Akyüz, Mahinur Kardaş'ın, Halil Esendağ'ın ağabeyi Osman Esendağ'ın suçtan zarar görmüş olma ihtimali ve usulüne uygun olarak yapılan talep doğrultusunda davaya müdahil olarak kabul edildiğine karar verildiği bildirildi.

Kararda, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında işkence gördükleri iddiasıyla ilgili olarak, Erdem Şenocak, Ali Sarıbal'ın işkencede ölümü nedeniyle kardeşi Nurettin Sarıbal Zeynel Abidin Ceylan'ın ölümü nedeniyle kardeşi Ender Ceylan, Satılmış Şahin Dokuyucu'nun eşi Nergiz Şahin Dokuyucu, Hasan Asker Özmen'in kardeşi Cabbar Özmen'i, cezaevinde öldüğü anlaşılan Abdullah Gülbudak'ın kızı Sinem Gülbudak'ın suçtan zarar görmüş olma ihtimalleri ve usulüne uygun olarak yapılan talep doğrultusunda CMK'nın 237 ve devamı maddeleri uyarınca davaya müdahil olarak kabullerine veya vekillerinin davaya müdahil olarak kabullerine karar verildiği ifade edildi.

Yargılamanın bu nedenlerle 29 Haziran saat 09.45'e bırakılmasına oy birliğiyle karar verildiği bildirildi. - ANKARA

Son 5 yılda uyuşturucuya bağlı ölümlerde düşüş görüldü Son 5 yılda uyuşturucuya bağlı ölümlerde düşüş görüldü
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 12 Eylül Davasında Ara Karar Verildi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement