"12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz" - Son Dakika

"12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz"

03.06.2012 21:54

12 Eylül darbesinde hüküm giymiş ve halen cezaevinde olan Tahir Canan'ın çocukları artık babalarını dışarıda görmek istiyor.1980'li yıllarda Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) sözcülüğü yapan Canan, iddialara göre, polis fezlekesiyle siyasi iki...

12 Eylül darbesinde hüküm giymiş ve halen cezaevinde olan Tahir Canan'ın çocukları artık babalarını dışarıda görmek istiyor.

1980'li yıllarda Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) sözcülüğü yapan Canan, iddialara göre, polis fezlekesiyle siyasi iki kişiyi öldürme sucundan gözaltına alınarak adli makamlarca 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tahir Canan, tutukluluğu süresince çıkan şartlı tahliyeden faydalanarak 1991 yılında özgürlüğüne kavuştu. 1993'te Adıyaman'a büyük annesini ziyarete giden Canan, polis kontrolünde eski HKP üyesi olduğundan dolayı tekrara tutuklanarak cezaevine konuldu.

İlhan Canan, babasının, 12 Eylül döneminde işlemediği suçların faili haline getirilmek suretiyle 36 yıl hapse mahkum edildiğini ileri sürdü. Babasının o dönemin Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) geleneğine gönül vermiş 3 çocuk babası terzi olduğunu anlatan İlhan Canan, şöyle devam etti: "İşlendiği öne sürülen suç siyasi maksatla adam öldürmedir. Tahir Canan darbe dönemlerinin tüm hukuksuzluklarına, yapılan her türlü işkence ve insanlık dışı muameleye rağmen bu suçlamayı hiçbir zaman kabul etmemiştir. Her iki olayda, suç delili silahların bulunamaması, Tahir Canan'da ele geçen silahların olayda kullanılmamasına ve Tahir Canan'ın suçlamaları reddetmesine rağmen, sadece güvenlik görevlilerinin yönlendirmeleri ile gıyabında 'kanaat üzerinden' mahkum edildi."

Babasının şartlı tahliyesinin bu vesileyle kalktığını belirten oğlu İlhan Canan, "27 yaşında hiç kimseyi öldürmediği halde ceza evine giren babam Tahir Canan bugün 58 yaşında ve Bandırma Cezaevi'nde tutukluluğu devam ediyor. 31 yıldır içeride olan babamın cezaevinden çıkarılması adına açtığımız her davada hükümlülük süresi daha fazla uzatıldı. 2013 yılında çıkması bekleniyordu, açılan davaların sonunda 2025 yılına kadar ceza süresi uzatıldı." diye konuştu

12 Eylül darbesinde hüküm giyen Tahir Canan'ın oğlu İlhan Canan, "Ben 33 yaşındayım. Babam cezaevine girdiğinde henüz iki yaşındaydım. Babamı dışarıda sadece 1991 yılında şartlı tahliye verildiği dönemde görebildim. Babam 1991 yılına şartlı salıverme yasası ile kısa bir süre özgür kaldı. 31 yıldır babamızı görmek için Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki cezaevlerini dolaşıyoruz. 12 Eylül döneminde haksız yere tutuklanan ve halen içeride olan herkes gibi babamın da serbest kalmasını istiyoruz." dedi.

Babasının 12 Eylül mantığının devamı olan OHAL ve DGM'ler tarafından işlemediği suçtan dolayı, sırf sicilinde var olan bir suçtan dolayı 1993 yılında tekrar tutuklanarak 12.5 yıl ile cezalandırıldığını hatırlatan Canan, şöyle devam etti: "Bu 12,5 yıl Tahir Canan için 12,5 yıl artı 36 yılın bakiyesi olan 25 yıldır. Tam anlamıyla kabus... Bu kabusun bir an önce bitmesini istiyoruz. 2003 yılında açtığımız davada, son aldığı TDKP davasından cezası tüm sonuçları ile ortadan kaldırıldı, mahkeme kararıyla sicilinden silindi. Buna rağmen Tahir Canan, bir türlü tahliye edilmiyor. Yaşanan hukuki ve idari hatalar sebebiyle halen Bandırma M tipi Cezaevi'nde yatmaktadır."

İlhan Canan, Malatya 1 Nolu DGM'nin 1993/175 E. ve 1994/374 K. sayılı mahkümiyet kararının, 4959 sayılı yasanın 4/a maddesi uyarınca tüm sonuçları ile ortadan kaldırıldığı için babasının serbest kalması gerektiğini vurguladı. Canan, "Tüm suçlama ve süreçler doğru olsa dahi 5275 sayılı kanunun 107/3. maddesi uyarınca sanık hakkında birden çok sayıda hürriyeti bağlayıcı ceza tesis edilmiş olsa dahi en çok 28 yıl olarak infaz edilebileceği belirtilmektedir. Bu hükmün insancıl hukuk bakımından anlamı, 'isterse toplamda bin yıl hapis cezası almış olsun, insan temel hak ve hürriyetleri gereğince, bir insanın cezaevinde kalma süresinin sınırlı olması gerektiğine ilişkin kabullerdir' denilmiştir. Bu anlamda babam bir an önce tahliye edilmesi gerekirken her itirazımızda mahkumiyet süreci biraz daha uzatılmaktadır." şeklinde konuştu.

İlhan Canan, "12 Eylül ile hesaplaşıldığı iddia ediliyor. Fakat Tahir Canan halen 12 Eylül hukuku ile ceza evinde yatmaya devam ediyor. 12 Eylül davasının görüldüğü gün Ankara Adliyesi'nin önünde Tahir Canan'ın eşi, oğulları, torunları ve kardeşi olarak bu hukuksuzluğu tekrar dile getirmeye çalıştık. Ama bugüne kadar muvaffak olamadık .TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na müracaat ederek babam ve onun gibi siyasi suçlardan suçsuz yere halen tutuklu olanların tahliyelerini istedik." diye konuştu.

 12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz
 12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz
 12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz
 12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz
 12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz
 12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel '12 Eylül Mağduru Babam İşlemediği Suçtan 31 Yıldır Tutuklu, Tahliye İstiyoruz' - Son Dakika


Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın