12 Eylül Utanç Müzesi Antalya'da Açılıyor - Son Dakika

12 Eylül Utanç Müzesi Antalya'da Açılıyor

26.11.2012 17:20
12 Eylül Utanç Müzesi Antalya'da Açılıyor, System.String[]

Devrimci 78'liler Federasyonu'nca hazırlanan ve 1980 darbesinde yaşananların sergilendiği 12 Eylül Utanç Müzesi, Ankara ve İzmir'in ardından 28 Kasım'da Antalya'da açılacak.

Devrimci 78'liler Federasyonu'nca hazırlanan ve 1980 darbesinde yaşananların sergilendiği 12 Eylül Utanç Müzesi, Ankara ve İzmir'in ardından 28 Kasım'da Antalya'da açılacak. Müzede 1980 olaylarında cezaevine girenlere ait materyaller yer alacak.

Ankara'da 3 yıldır 12 Eylül tarihinde açılan ve 1 ay süreyle açık kalan 12 Eylül Utanç Müzesi'nin İzmir'den sonra üçüncü durağı Antalya olacak. Devrimci 78'liler Federasyonu'nun 12 Eylül 1980 darbesinde yaşananları anlatmak amacıyla hazırladığı Utanç Müzesi, 28 Kasım'da Antalya'da açılacak. Bu kapsamda Eğitim-Sen Antalya Şubesi'nde, Devrimci 78'liler Federasyonu Genel Başkanı Nejat Kangal, Devrimci 78'liler Federasyonu Antalya Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Öztürk, Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez basın toplantısı düzenledi.

MÜZE, YAŞANAN SORUNLARA DİKKATİ ÇEKTİ

Toplantıda müzenin oluşumundan bahseden 78'liler Federasyonu Genel Başkanı Nejat Kangal, 2000 yılında darbecilerin yargılanması üzerinden yürüttükleri çalışma ve araştırmalar kapsamında kaybedilen devrimcilerin geride bıraktıkları objeler, fotoğraflar ve belgelerin ortaya çıktığını söyledi. Bu obje, fotoğraf ve belgelerin toplumla paylaşılması düşüncesinden hareketle 12 Eylül Utanç Müzesi'nin oluşturulduğunu dile getiren Nejat Kangal, müzenin demokratikleşme ve ülkede yıllardır yaşanan sorunlara dikkati çekme anlamında faydalı olduğunu söyledi.

'DÜN DARBECİLER MEŞRUYDU, BUGÜN BİZ'

Nejat Kangal, 2000 yılından beri yürüttükleri çalışmalar sonunda darbecilerin kamu vicdanında mahkum olmasını sağladıklarını ve onları mahkeme eline bıraktıklarını vurguladı. Kangal, "Bugün 12 Eylül yargılamaları sonucunda çıkacak karardan bağımsız olarak biz kamu vicdanında yargılanmalarını sağlayarak onları tarihteki gerçek yerlerine gönderdiğimizi düşünüyoruz. Müze çalışması da bunun parçalarından biridir. Genel olarak toplumda 'bundan ne çıkar' diye sorularla karşılaşıyoruz. Çıkan sonuç şu; Dün darbeciler meşruydu, bugün biz meşruyuz" diye konuştu.

'MÜZEYİ KALICI HALE GETİRMEK İSTİYORUZ'

Antalya'da sergilendikten sonra diğer illere de götürmeyi planladıkları müzeyi kalıcı hale getirmeyi amaçladıklarına değinen Nejat Kangal, şöyle devam etti:

"Bunun sadece objelerin, fotoğrafların sergilendiği bir yer değil de bir araştırma alanı olmasını planlıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda sadece objeler, fotoğraflar değil, Türkiye'nin siyasi tarihinin bir panoramasıyla yüzleşiyoruz ve bunları araştırmacıların hizmetine sunmayı planlıyoruz. Kalıcı sergi için Ankara düşünülüyor."

Antalya'nın ciddi bir devrimci geçmişi olduğuna da işaret eden Nejat Kangal, müzeyi gezecek ziyaretçi sayısından çok, insanların hafızalarını yerine getirmek ve onları sarsmak istediklerini sözlerine ekledi.

12 EYLÜL'E AİT OBJELER SERGİLENECEK

Devrimci 78'liler Federasyonu Antalya Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Öztürk ise müzede sembolik darağacının yanı sıra, idam edilen ve öldürülenlerin kişisel eşyaları, radyoları, giysileri, 12 Eylül darbesi ve sonrasının fotoğrafları, ölenlerin fotoğrafları, işkence yöntemleri ve gazete kupürlerinin sergileneceğini kaydetti. Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez de 12 Eylül döneminde en fazla zarar görenlerin başında TÖBDER'in (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği) geldiğini belirterek, "Biz TÖBDER'in mirasını üzerimizde taşıyoruz. Bu nedenle Eğitim- Sen olarak 78'liler Federasyonu'nun getirdiği öneriyi kabul ettik" dedi.

12 Eylül Utanç Müzesi, 28 Kasım Çarşamba günü saat 18.00'da Cam Piramit'te açılacak ve 6 Aralık Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilecek. - Antalya

12 Eylül Utanç Müzesi Antalya'da Açılıyor
12 Eylül Utanç Müzesi Antalya'da Açılıyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 12 Eylül Utanç Müzesi Antalya'da Açılıyor - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı