13. Akbank Kısa Film Festivali" Başlıyor - Son Dakika

13. Akbank Kısa Film Festivali" Başlıyor

01.03.2017 14:25
13. Akbank Kısa Film Festivali

"Akbank Kısa Film Festivali" 13 Mart Pazartesi günü 13. kez sinemaseverlerle buluşacak.

"Akbank Kısa Film Festivali" 13 Mart Pazartesi günü 13. kez sinemaseverlerle buluşacak.

Türkiye'de bu alanda bir platform olus¸turma hedefiyle başlatılan festivalde, 10 gün boyunca yurtiçi ve yurtdışından geniş katılımlı atölye çalışmaları, söyleşiler ve yarışmalı bölümler yer alacak.

Festivalde, bu yıl ilk kez açılan "Forum" bölümüyle kısa filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesi ve proje geliştirmeye yönelik eğitimler düzenlenmesi amaçlanıyor.

Toplamda, 52 ülkeden bin 55 kısa filmin başvurduğu "13. Akbank Kısa Film Festivali", "Festival Kısaları", "Dünyadan Kısalar", "Kısadan Uzuna", "Deneyimler", "Belgesel Sinema", "Perspektif", "Özel Gösterim" ve "Forum" bölümlerinden oluşuyor.

Festival'de Cannes, Berlin, Venedik gibi film festivallerinde yarışmış birçok filmin de yer aldığı, 37 ülkeden 101 film izleyiciyle bulus¸acak.

"13. Akbank Kısa Film Festivali" bu yıl, geçen yıl hayatını kaybeden yönetmen Abbas Kiarostami'nin sinemasını mercek altına alıyor. Yönetmenin "10 Derste Sinema" belgeseli gösterilecek ve sineması üzerine bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Kiarostami'nin yakın dostu görüntü yönetmeni Seifollah Samadian ise "Belgesel Si·nema" bölümünün konuğu olacak.

"Deneyimler" bölümünde de yönetmen Aslı Özge'nin ödüllü ilk filmi "Köprüdekiler" ve son filmi "Ansızın"ın gösterimi ve yönetmenin deneyimlerini aktaracağı bir söyleşi yapılacak. Aynı bölümde, "Krakow Film Festivali" direktörü Krzysztof Gierat da uluslararası film festivalleri üzerine bir söyleşiyle sinemaseverlerle buluşacak.

"Kısadan Uzuna" bölümünde yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, Balkan ülkelerine ayrılan "Özel Gösterim" bölümünde ise Istvan Kovacs ve Andrei Gruzsniczki yer alacak.

Festival kapsamında ayrıca Esther Wouda, Umut Sakallıoğlu, Deniz Erdem, Semra Güzel Korver, Şerife Aydın Terler ve Sezen Türkyılmaz Çaka gerçekleştirecekleri atölye çalışmalarıyla deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacak.

Şebnem Bozoklu, Settar Tanrıöğen, Serkan Ercan, Seifollah Samadian, Rıza Oylum, Farhad Eivazi, Cansu Boğuşlu, Mehmet Zengin, Güçlü Yaman, Mustafa Kara ve Selim Evci de söyleşilerle sinemaseverlerin karşısında olacak.

"13. Akbank Kısa Film Festivali" kapsamında düzenlenecek ulusal ve uluslararası yarıs¸mada jüri tarafından en iyi film olarak seçilecek yapımlar, festivalin ardından "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinligˆi kapsamında Türkiye'nin çes¸itli üniversitelerinde gösterilecek.

"Akbank Kısa Film Festivali" 23 Mart Perşembe günü sona erecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 13. Akbank Kısa Film Festivali' Başlıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Araç alacaklar dikkat! Faizi sıfırladılar, işte otomobil markalarının kampanyaları