13. Filmekimi 11 Ekim'de Başlayacak - Son Dakika

13. Filmekimi 11 Ekim'de Başlayacak

02.07.2014 14:47
13. Filmekimi 11 Ekim'de Başlayacak, System.String[]

İstanbul ayağı 11 17 Ekim'de yapılacak festival, sinema keyfini Türkiye'nin farklı şehirlerine de taşıyacak.

13. Filmekimi'nin İstanbul ayağı, 11-17 Ekim'de izleyici ile buluşacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleştirilecek Filmekimi'nde bu yıl da usta yönetmenlerin son yapıtları, festival hitleri ve ödüllü filmler izlenebilecek.

Sinema keyfini Türkiye'nin farklı şehirlerine de taşıyacak etkinlikte, Sundance, Cannes, Venedik ve Toronto gibi festivallerde prömiyer yapan 40'a yakın film, 7 gün boyunca İstanbul'da, ekim ayı boyunca da Ankara, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Trabzon ve Konya'daki sinemaseverlerle buluşacak.

Filmekimi, 2-9 Kasım'da Gaziantep'te gerçekleşecek Zeugma Film Festivali'nin yabancı film programını üstlenecek. Zeugma Film Festivali, Filmekimi ve Kırkayak Kültür Merkezi işbirliğinde gerçekleşecek gösterimler, 13. Filmekimi paralelinde düzenlenecek.

İlk düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerden büyük ilgi gören etkinlik, geçen yıl 48 bin izleyiciyle buluştu, salonlardaki doluluk oranı yüzde 99'a ulaştı.

Andrei Zvyagintsev'in Cannes'da "En İyi Senaryo Ödülü" kazanan filmi "Leviathan", David Cronenberg'in Cannes'da "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü" kazandıran ve Mia Wasikowska, John Cusack, Robert Pattinson, Olivia Williams gibi yıldızların rol aldığı filmi "Maps to the Stars" Filmekimi programında yer alacak.

İngiliz yönetmen Mike Leigh'in İngiliz ressam Joseph Mallord William Turner'ın hikayesini anlatan son filmi "Mr. Turner", Damien Chazelle'in Sundance'te "İzleyici Ödülü" ve "Büyük Jüri Ödülü" kazandıran psikolojik gerilim filmi "Whiplash" ve Afrika sinemasının önemli isimlerinden Abdrerrahman Sissako'nun Cannes'da "Ekümenik Jüri Ödülü" getiren filmi "Timbuktu" da festivalde gösterilecek.

Filmekimi'ne ilişkin ayrıntılı bilgi için "facebook.com/filmekimi" ve "twitter.com/filmekimi2014" adresleri ziyaret edilebilecek. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 13. Filmekimi 11 Ekim'de Başlayacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Yarından itibaren aşılama programının 2. adımına geçilerek huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar aşılanacak Sağlık Bakanı Koca: 830 bin sağlık çalışanımız aşının ilk dozunu oldu İçişleri Bakanı Soylu: Polis Arama Kurtarma Birimi'ni cuma günü başlatıyoruz Fenerbahçe, Ankaragücü maçı esnasında yayıncı kuruluşu protesto etti Ani bir kararla ayrılan Hadise ve Kaan Yıldırım sürpriz bir şekilde barıştı Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde Feci kazada bir aile paramparça oldu: Anne ve oğlu öldü, baba ağır yaralı