130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır - Son Dakika

130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır

14.10.2017 13:24

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince restorasyonu yapılan ve iki yıl önce hizmete giren 130 yıllık Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi, 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser ile ziyaretçilerine Diyarbakır'ı tanıma imkanı sunuyor.

ÖMER YASİN ERGİN - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince restorasyonu yapılan ve iki yıl önce hizmete giren 130 yıllık Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi, 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser ile ziyaretçilerine Diyarbakır'ı tanıma imkanı sunuyor.

Osmanlı Valisi Ahmet Cemil Paşa tarafından 1887 yılında yaptırılan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince de iki yıl önce restorasyonu çalışmasından geçirilerek Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi'ne dönüştürülen konak, kentin tarihi, yaşam tarzı, mimarisi ve el sanatları gibi zenginliklerini yansıtan çok sayıda eseri barındırıyor.

Merkez Sur ilçesinde bulunan Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi, 500 belge, 450 siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve 260 etütlük eser ile Diyarbakır'ın tarihine ışık tutuyor. Müzeyi ziyaret edenler, kentin kültürünü, tarihini ve yaşamını bütün yönleriyle tanıma fırsatı buluyor.

Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Ercan Alpay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1887 yılında Osmanlı Valisi Ahmet Cemil Paşa tarafından yaptırılan tarihi konağın kentin en güzel sivil mimari örneklerinden biri olarak kabul edildiğini söyledi.

Haftada, bin 500 kişi ziyaret ediyor

Konağın haremlik, selamlık ve müştemilat olmak üzere üç bölümden oluştuğunu belirten Alpay, geçmişte harem bölümünde ailenin yaşadığını, selamlık bölümünde daha çok erkek misafirlerin ağırlandığını, müştemilat bölümünde ise konak hizmetkarlarına ayrılan bir bölüm olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır'ın içine kapalı bir mimarisi olduğunu ifade eden Alpay, dışarıdan bakıldığında süsleme veya farklı birşey görünmediğini, ancak içine girildiğinde bir sarayla karşılaşıldığını vurguladı.

Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi'nin Diyarbakır'ın tek kent müzesi olduğunu dile getiren Alpay, şöyle konuştu:

"Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi Türkiye'de tek restorasyon laboratuvarı olan kent müzesidir. Restorasyon laboratuvarımızda tüm tekstil, metal ve kağıt materyallerini restore edebilecek altyapıya sahibiz. Müzemize şu anda haftada yaklaşık bin 500 ziyaretçi geliyor. Yapacağımız çalışmalarla ziyaretçi sayımızı haftada en az 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz."

Diyarbakır her yönüyle anlatılıyor

Müzedeki eserlerin oluşması amacıyla yoğun bir çalışma yaptıklarını anlatan Alpay, vatandaşların atalarından kalan, onlar için çok değerli olan materyal ve eserleri gönül rahatlığıyla müzeye hibe ettiğini bildirdi. Alpay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müzemizde içerik olarak 18 temamız var. Bu temalarla Diyarbakır'ın her yönünü anlatmaya çalışıyoruz. Diyarbakır'da inançlar ve inanışlar, Diyarbakır halkları, Diyarbakır müziği ve Diyarbakır'da edebiyat gibi temalar yer alıyor. Bu temalarımızla müzeye gelen ve kenti bilmeyen bir kişi en kısa zamanda olabildiğince en iyi şekilde şehrimizi tanıyor. Şu anda müze koleksiyonumuzda yaklaşık 500 belge, 450 eski dönemlere ait siyah beyaz fotoğraf, Kültür Bakanlığınca tescillenen 235 eser ve bunun yanında 260 etütlük eserimiz var. Daha çok temalarımıza uygun eserler topladık. Ama bunun yanı sıra Diyarbakır hafızasını, tarihini ve kültürünü unutturmayacak eserler topladık. Şu anda elimizde Diyarbakır'ın kültürü ve tarihiyle ilgili 30 belgeselimiz de var."

Müzecilik anlayışı değişiyor

Müzeye gelen ziyaretçilerin Diyarbakır'ın kültürünü, tarihini ve yaşantısını her yönüyle görebileceğini aktaran Alpay, müzeyi tanıtmak amacıyla çeşitli projeler hayata geçirdiklerini aktardı.

Alpay, dünyada ve Türkiye'de müzecilik anlayışının değiştiğini belirterek, eski müzecilik anlayışında eserlerin vitrine konulduğunu, ziyaretçinin de gelip eseri gördükten sonra gittiğini anlattı.

Müzecilik anlamının çok genişlediğini vurgulayan Alpay, şunları kaydetti:

"Bizde interaktif, yaşayan, modern bir müze olabilmek için bazı projeler önümüze koyduk. Bunlardan biri 'bitmeyen lezzetler' projesidir. Bu projeyle özellike Diyarbakır'ın mutfağını tekrar canlandırmak istiyoruz. Diyarbakır'ın unutulmaya yüz tutmuş, artık kimsenin yapmadığı ama kentimizin çok büyük bir zenginliği olan yemekleri tekrar diriltmek istiyoruz."

Hedeflerinin yaşayan, canlı ve interaktif bir müze yaratmak olduğunu dile getiren Alpay, sadece Diyarbakır'a gelen turistlere değil, aynı zamanda Diyarbakırlılara da kenti tanıtmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır
130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır
130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır
130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 130 Yıllık Konakta, Tarihe Yolculuk - Diyarbakır - Son Dakika


Son Dakika

Bakan Kasapoğlu'ndan 3 gol atan İrfan Can'a: Maşallah sana Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor Bebek arabasındaki kazı gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi