14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak bekleniyor - Son Dakika
Hava Durumu

14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak bekleniyor

Meteoroloji 3 il için turuncu, 11 il için ise sarı kodlu uyarı yaptı. İstanbul, İzmir ve Antalya'nın da aralarında bulunduğu bu kentlerde kuvvetli sağanak ve fırtına bekleniyor.

08.12.2023 07:59  Güncelleme: 08:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgelerde etkili olması beklenen yağışlarla ilgili 3 ilde turuncu, 11 ilde de sarı kodlu uyarı yaptı.

14 İL İÇİN UYARI YAYINLANDI

Turuncu kodlu uyarının yapıldığı iller; Adana, Mersin ve Antalya oldu. Sarı kodlu uyarılan iller ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve Yalova olarak sıralandı.

14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak geliyor

BU BÖLGELERDE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Çanakkale'nin doğusu, Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Mersin ve Adana'nın güney kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2), Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışların Antalya'nın doğusunun 1500 m üzeri yüksek kesimlerinde (özellikle Antalya- Konya yolunun Alacabel mevkiinde) kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege'de kuzeyli yönlerden Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli(40 - 60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

SARI KOD UYARISI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KOD UYARISI NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak bekleniyor

Son Dakika Hava Durumu 14 il için sarı ve turuncu uyarı! Kuvvetli fırtına ve sağanak bekleniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yozgat'ta Yağış Eksikliği Tarım Sektörünü Endişelendiriyor
  15:11 Yozgat'ta Yağış Eksikliği Tarım Sektörünü Endişelendiriyor

  Yozgat'ta Mart ayında beklenen yağışların düşmemesi tarım sektöründe endişe yaratıyor. Yozgat Ziraat Odası Başkanı, yağış olmaması halinde hububat ve baklagillerde yüzde 50-60 kayıp yaşanacağını belirtiyor. Çiftçiler, kuraklık nedeniyle zor durumda kaldıklarını ve maliyetlerin artmasıyla batma riskiyle karşı karşıya olduklarını ifade ediyor.

 • Kırklarelili çiftçiler ilkbahar yağışlarını bekliyor
  14:44 Kırklarelili çiftçiler ilkbahar yağışlarını bekliyor

  Kırklareli'nde buğdayın gelişimi 1 ay önden seyrediyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle üreticiler kaliteli ve verimli bir sezon için ilkbahar yağışlarını bekliyor. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, buğdayın durumunun iyi olduğunu ve veriminin yüksek olmasını ön gördüklerini belirtti. İlkbahar yağışlarının verimli ve kaliteli bir sezon için önemli olduğunu vurguladı.

 • Alanya'da güneşli havayı fırsat bilenler denize girdi
  13:57 Alanya'da güneşli havayı fırsat bilenler denize girdi

  Antalya'nın Alanya ilçesinde deniz suyu sıcaklığının 17, hava sıcaklığının 21 derece olduğu güneşli havayı fırsat bilen tatilciler, Damlataş ile Kleopatra plajlarını doldurdu. Sahilde güneşlenenler denize girerken bazıları da yürüyüş yaparak balık tuttu. Alanya Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, güneşli havanın hafta sonu da devam edeceğini bildirdi.

 • Zonguldak'ta sis etkili oldu
  13:43 Zonguldak'ta sis etkili oldu

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde sabah saatlerinden itibaren etkisini sürdüren sis nedeniyle deniz ulaşımı da etkilendi. Sis sebebiyle yer yer görüş mesafesi 5 metreye kadar düştü. Hava sıcaklığının düşmesiyle sürücüler kara yolunda tedbirli seyahat etti.

 • Küresel Ekonomik Dalgalanmalar ve Sıcaklık Artışı Fındık Fiyatlarını Yükseltiyor
  13:33 Küresel Ekonomik Dalgalanmalar ve Sıcaklık Artışı Fındık Fiyatlarını Yükseltiyor

  Küresel ekonomik dalgalanmalar ve kış mevsiminde yaşanan sıcaklık değerlerindeki artış serbest piyasada fındık fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Haftaya 125 liradan başlayan fındık fiyatı, haftayı 130 liradan kapatıyor. Döviz kurundaki artış ve kış mevsiminde yaşanan sıcaklık artışı sonrası yaşanabilecek zirai don riski nedeniyle serbest piyasada fındık fiyatlarının yükseliş eğilimine geçtiğini ifade kaydeden fındık tüccarı Hasan Himtaş, fındık fiyatlarının talep artışıyla birlikte daha da yükselebileceğini belirtti. Üreticilerin ise elindeki fındığı pazara getirerek kazanç sağladığı ifade edildi.


Advertisement