Son Dakika Haberleri: 14 Kasım Dünya Koah Günü

14 Kasım Dünya Koah Günü

11 yıl önce

14 Kasım Dünya Koah Günü Dolayısıyla Aydın Sağlık Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesi (Adü) Tıp Fakültesi İşbirliği ile Hekimlere Yönelik Eğitim Semineri Verildi. Aydın Devlet Hastanesi Konferans Salonu'nda Verilen Seminere İl Sağlık Müdürü Çobanoğlu ve Adü Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Polatlı ile Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktorlar ve Sağ...

14 Kasım Dünya Koah Günü, System.String[]
14 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla Aydın Sağlık Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi işbirliği ile hekimlere yönelik eğitim semineri verildi. Aydın Devlet Hastanesi Konferans Salonu'nda verilen seminere İl Sağlık Müdürü Çobanoğlu ve ADÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Polatlı ile göğüs hastalıkları uzmanı doktorlar ve sağlık personelleri katıldı.

Açılışta konuşan İl Sağlık Müdürü Çobanoğlu, tüm dünyada 40 yaş üzerindeki her 10 erişkinden birinde KOAH hastalığı bulunduğunu söyledi. Sigara içmenin eskiden ya da halen yaygın olduğu ülkelerde KOAH'ın çok sık görüldüğüne işaret eden Çobanoğlu, “KOAH akciğerleri harap eden ve etkilediği kişilerin nefes alıp vermesini giderek güçleştiren ilerleyici bir hastalıktır. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon 750 bin kişinin KOAH nedeniyle öldüğü bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün yürüttüğü Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkililik Çalışması'na göre bu hastalık Türkiye'de 3. ölüm nedenidir. KOAH tüm dünyada kalp hastalığı, felç ve pnömöniden sonra AIDS ile birlikte dördüncü ölüm nedenidir” diye konuştu.

KOAH'a yol açan etkenlerin genellikle sigara içme ya da duman veya toza maruz kalma durumu olduğu bilgisini veren Doç. Dr. Polatlı da, bu hastalığın belirtilerinin öksürme, balgam çıkarma ve nefes darlığı olduğuna değindi. Çok sayıda kişinin kendisinde KOAH olmasına rağmen bunun farkında olmadığına dikkat çeken Polatlı, “Birçok insan bu hastalığın belirtilerini, sadece yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak ortaya çıktığını düşünür. Ancak KOAH yaşamı tehdit eden bir hastalıktır ve tedavi edilmezse kötüleşir. KOAH tedavi edilebilir. Tamamen iyileşmesi mümkün olmamakla birlikte, doktorlar kendinizi daha iyi hissetmenize ve akciğerlerinizdeki harabiyetin yavaşlamasına yardım edebilir. Tanı ne kadar erken konulursa, tedavi o ölçüde etkili olacaktır. Sigara içiyorsanız, KOAH'ı önlemenin ya da ilerlemesini durdurmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak hiçbir zaman geç değildir” dedi.

(İK)

14.11.2007 17:01 TSİMinibüsün Altında Kalan 3 Yaşındaki Talihsiz Çocuk Öldü Reytinglerde Çakılan Çocuklar Duymasın Final Yapıyor

Partilere Aktarılacak 547.4 Milyonluk Ödenekten İyi Parti Pay Alamayacak