14 Mart Tıp Bayramı - Son Dakika

14 Mart Tıp Bayramı

14.03.2016 18:35
14 Mart Tıp Bayramı, System.String[]

Adıyaman Üniversitesi'nde (ADYÜ) 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla geleneksel beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesi'nde (ADYÜ) 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla geleneksel beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.

ADYÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonundaki törene, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, Adıyaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, ADYÜ akademisyenleri idari personel, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramını kutladı ve öğrencilere çeşitli önerilerde bulundu.

Sağlıkta şiddet uygulayanları kınayan Gönüllü, öğrencilere "Bugün burada önlük giyerek mesleğinize ilk adımı atacaksınız. Ahilik kaidelerinin uygulandığı döneme ait tarihi belgelerde, çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçişte yapılan törenlere ait pek çok bilgi vardır. Her sanat dalının özelliklerine göre uygulanan bu törenlerdeki ana temanın değişmediğini görmekteyiz. Ahlaka, çalışmaya, çevreyi korumaya, bilgiye, tecrübeye, insanları sevmeye, görgüye dayalı öğütler ile bunlara ait rumuzlar birbirine çok benzemektedir. Bu törenlere şed kuşanma törenleri denilmektedir. Sizler de bugün sed kuşanarak, önlük giyerek mesleğinize ilk adımı atacaksınız" diye seslendi.

ADYÜ Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın da fakülteleri hakkında bilgi verdi.

Adıyaman Sağlık İl Müdürü Dr. M. Emin Taş ise sağlıkta şiddet konusuna değinerek, bu konunun sağlık çalışanlarını rencide eden en önemli sorunlardan biri olduğunu vurguladı.

Daha sonra öğrencilere beyaz önlük giydirildi.


Son Dakika

Bakan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan Charlie Hebdo'ya Fransızca küfürler etti Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği burs ve kredi başvuruları başladı Teklif Meclis'te kabul edildi: 22.00'den sonra alkol satanlara 320 bin liraya kadar ceza kesilecek "Gel mangal yapalım" diyen babasının davetine katılamadan ölüm haberini aldı Usta oyuncu Hikmet Karagöz, birkaç yakınının katıldığı törenle sessiz sedasız defnedildi Yörüklerin develerle kış yurdu göçü başladı! Çoluk çocuk 25 gündür yoldalar Trans bireylerin tekme tokat kavgası! Çocuklara uyuşturucu teklif eden şahsı öldüresiye dövdüler Sokakta şarkı söylediği görüntüler ortaya çıkan Aleyna Tilki ilk kez konuştu: Sokaktakileri geri çevirmemek lazım