142 İlaçta İskontoda Kalktı, Eczaneler Hala Hastadan Fark İstiyor - Son Dakika

142 İlaçta İskontoda Kalktı, Eczaneler Hala Hastadan Fark İstiyor

06.01.2012 13:55
142 İlaçta İskontoda Kalktı, Eczaneler Hala Hastadan Fark İstiyor, System.String[]

Sosyal Güvenlik Kurumu, hastaların ulaşamadığı 142 ilacın daha yüzde 7.5 ile yüzde 8.5 oranındaki iskontosunu kaldırdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, hastaların ulaşamadığı 142 ilacın daha yüzde 7.5 ile yüzde 8.5 oranındaki iskontosunu kaldırdı. Aralarında kanser, böbrek nakli, kan sulandırma ilaçlarının yer aldığı ürünler konusunda bazı eczaneler hala hastaları, 'yok' diyerek geri çeviriyor. İlaç için hazırlanan global bütçenin aşılması üzerine geçen yılın sonuna doğru SGK'nın iskonto uygulaması 450 ilaçta krize neden olmuştu. Hayati öneme sahip ilaçlarda aradaki farkı firmalar faturayı depolara, depolar eczanelere, eczaneler de hastaya çıkardı. Bu durumda bir kutu ilaçta hastalar cebinden 100 ile 500 lira arasında değişen para ödemek zorunda kaldı. Yaşanan ilaç krizinin hastaları mağdur etmesi üzerine SGK, ilk etapta 125 ilaçta yüzde 7,5 ile yüzde 8,5 arasında değişen iskontodan vazgeçti. Bu ilaçlar iki haftadır eczanelerden sorunsuz alınırken, 142 ilaçta sıkıntılar devam etti. Çoğunluğu kanser, organ nakli ve kan sulandırıcı ürünlerin bulunduğu ilaçtaki indirimden de vazgeçen SGK, hastaların ilaca erişiminin önündeki engeli kaldırdı. SGK'nın tebliğinin Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından indirimlerin kaldırıldığı 142 ilacın listesi eczanelere gönderildi.

1.3 MİLYAR LİRA GÖZDEN ÇIKARILDI, BAZI ECZANELER HALA FARK İSTİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun toplam 267 ilaçta iskontodan vazgeçmesi 1 milyar 350 milyon liralık tasarrufun önemli bir kısmından da vazgeçmesini beraberinde getirdi. SGK'nın hastanın ilaca erişebilmesi için göze aldığı 1 milyar liraya yakın harcamaya rağmen bazı eczanelerin hala söz konusu ilaçlar için fark istemesi Kurum yetkililerini harekete geçirdi. SGK, listesi yayınlanan 267 ilacı vermeyen eczanelere sert tedbirler uygulama kararı aldı.

Eczacılar ise kendilerine tebliğin ulaşmadığını o yüzden hastalardan hala fark istemek zorunda kaldıklarını kaydediyor.

142 İlaçta İskontoda Kalktı, Eczaneler Hala Hastadan Fark İstiyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi 142 İlaçta İskontoda Kalktı, Eczaneler Hala Hastadan Fark İstiyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi Ford ve Volkswagen tercihini Türkiye'den yana kullandı: Kocaeli'ye 800 milyon euroluk yatırım yapacaklar Adana'da ikinci Taksim vakası: Genç kızı adım adım takip edip taciz etti Eşiyle görüntülenen Emre Belözoğlu'nun maske takmaması şaşkınlık yarattı Adana'da, morgda cenaze bekleyen çiftin otomobilindeki külçe altınlar çalındı Çoban uyuya kalınca kurtlar sürüye saldırdı: 30 koyun telef, 50'si kayıp 13 yaşındaki oğlu öldürülen anne: Bıçak görmeye dayanamıyorum Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin