55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru - Son Dakika

55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru

21.11.2020 09:39

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez dile getirilen ve 2. Abdülhamid Han zamanında projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun Ordu etabında sona gelindi. 145 yıllık rüya olarak bilinen ve 55 ili ilgilendiren yolun 2021 yılının ortalarında tamamen hizmete açılması hedefleniyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'in, Enerji Bakanlığı döneminde başlatılan Karadeniz Akdeniz Yolu, Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, tüm Anadolu'nun ekonomisini olumlu yönde etkileyecek. Asrın projesi olarak adlandırılan proje ile Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'in ticaret limanı olacak. Yaklaşık 55 ili dolaylı şekilde ilgilendiren, toplam maliyeti 1 buçuk milyar liraya yakın maliyetle tamamlanacak olan proje Orta ve Doğu Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak.

55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru

KARADENİZ'İN KAPILARI İÇ ANADOLU VE AKDENİZ'E AÇILACAK

İthalat ve ihracat açısından önemli bir rol üstlenecek olan proje kapsamında, Karadeniz'in kapıları, İç Anadolu ve Akdeniz'e açılacak. Ordu'dan, Akdeniz Bölgesi'ndeki illere kadar ulaşımı kolaylaştıracak olan proje, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelere de kent üzerinden ithalat ve ihracatta önemli rol de üstlenecek. Karadeniz'i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacak, Ordu sınırlarında 15 kilometre uzunluğunda 25 tek tip tünel, çok sayıda köprü ve 330 metre uzunluğunda 1 adet viyadük bulunan Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun, 2021 yılının ortalarında tam olarak ulaşıma açılması hedefleniyor.

55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru

"HEM ORDU, HEM DE DİĞER İLLER AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEME SAHİP"

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, 2020 yılının son aylarında bitmesi gereken ancak pandemi nedeniyle çalışmaların yavaşladığı projenin, 2021 yılının ortalarında tamamlanacağına inandıklarını ifade etti. Projenin, hem Ordu hem de Karadeniz-Akdeniz Yolu'na kenar bulunan iller adına çok önemli olduğuna değinen Şahin, "Bu iller, Karadeniz kenarında bulunan ülkeler ile ticaret yapıyorlar, bu ticaret hacimlerini genişletmek, daha kısa yoldan ve daha az masrafla bu ülkelere ulaşmak için bu yola ihtiyaç var. Bu yolun biran önce bitmesi ilimiz açısından olduğu kadar, diğer iller açısından da çok önemli" dedi.

55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru

"BİRAN ÖNCE BİTMESİ ORDU'YU LOJİSTİK MERKEZİ HALİNE GETİRİR"

Başkan Servet Şahin, projenin tamamlandığında Ordu'nun ilerleyen günlerde bir lojistik merkezine dönüşebileceğine dikkat çekerek, "Ayriyeten Ordu ve Giresun illerinin ortasına bir liman inşa edilirse, tam bir merkez olur. İnşallah Samsun-Sarp Demir Yolu'nda Ordu'dan geçer ve hepsi bir araya gelirse bir lojistik merkezi haline gelebiliriz" ifadelerine yer verdi.

55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru

"TİCARET HACİMLERİ GENİŞLEYECEK"

"Karadeniz-Akdeniz Yolu bittiğinde, bölgenin ve ilimizin kalkınmasının çok daha gelişeceğine inanıyorum" diyen ve büyük oranda yolun tamamlandığına dikkat çeken OTSO Başkanı Servet Şahin, "Şuan geride abartılı bir şey yok, sadece tünellerin iç donanımı ve 10 kilometrelik bir yol asfaltı var. Onların kısa zamanda tamamlanacağına inanıyorum. Bu yol hem turizm, hem de ekonomi açısından çok önemli. Sivaslı, 2 saatte Ordu'ya inecek, Kayserili 4, Hataylı 7 saatte Ordu'ya gelecek. 40 tane vilayet kısa sürede Karadeniz'e inecek ve Karadeniz kenarlarında bulunan ülkeler ile ticaret hacimleri daha da genişleyecek. Ticaret ve ihracat sektöründeki üyelerimiz hep kapasite, olarak genişleyecek, hem de bölgemiz daha çok kalkınacak" şeklinde konuştu.

55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru
55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi 55 ili ilgilendiren 145 yıllık rüya gerçek oluyor! Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sona doğru - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (13)
  • EMEKÇİ: Adıyaman 650 bin nüfuslu bir şehirdir.beş tane sözde milletvekili vardır.Her dönem iktidar partisine toplu olarak oy verir,Cumhuriyetin ilanından bu saate kadar Adıyaman a bir devlet bakanı verilmemiştir.Devlet bakanı olmadığı için fabrikalar kurulmamış,Adıyaman da petrol çıkarılıyor,Rafine başka şehirlerde,Adıyaman da tütün üretilir fabrika samsun dadır.Adıyaman seçimden önce partililerin aklına gelir seçim bittikten sonra herkes unutur.Adıyaman ın sözde milletvekilleri de halktan kopar gider. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Kerem: İstanbul İzmir arası araç 350 tl git gel yapıyor dizel ile 500 tl otoban ve köprü ücreti koy 850 tl. Asgari ücret 2300 tl ailecek İstanbul a git gel 850 tl. Yakıttan fazla otoban artı köprü ücreti bu nasıl hizmet. Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Fenerbahçe'nin ilk 11'i belli oldu! Yıldız futbolcu, bu sezon ilk kez kadroda Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni koronavirüs kararını açıkladı: Kongreleri erteliyoruz Ibrahimovic yıllar sonra itiraf etti: Mihajlovic için Bologna'da bedava oynardı Trafik magandası tarafından darbedilen ambulans şoförü: Tüm sağlık çalışanları adına şikayetçiyim Sokağa çıkma yasağını yanlış anlayan Osmaniyeli sanayi esnafı iş yerlerini 10.00'dan sonra açtı Fuhuş için kurulan gizli geçitleriyle nam salan bölgenin kaderi değişiyor Yaşlı adam, apartman boşluğunda boğazı kesilmiş halde bulundu Köyde hurda Anadol'lara hayat veriyor: 2 bin liraya alıp restore ettikten sonra 11 bin liraya satıyor