Son Dakika Haberleri: 15 Temmuz Darbe Davaları Platformu'ndan Açıklama: Süreci Sonuna Kadar Takip Edeceğiz

15 Temmuz Darbe Davaları Platformu'ndan Açıklama: Süreci Sonuna Kadar Takip Edeceğiz

9 ay önce

ÇENGELKÖY ve Kuleli'deki darbe girişimi davasında kararın açıklanmasının ardından 15 Temmuz Darbe Davaları Platformu Başkanı Avukat Mehmet Alagöz açıklama yaptı.

15 Temmuz Darbe Davaları Platformu'ndan Açıklama: Süreci Sonuna Kadar Takip Edeceğiz, System.String[]

ÇENGELKÖY ve Kuleli'deki darbe girişimi davasında kararın açıklanmasının ardından 15 Temmuz Darbe Davaları Platformu Başkanı Avukat Mehmet Alagöz açıklama yaptı. Duruşma salonu önünde müşteki avukatlarıyla birlikte açıklama yapan Avukat Alagöz, 15 Temmuz Darbe Davaları Pltaformu olarak bütün şehit yakınları ve gazileri adına İstanbul'daki bütün yargılamaları takip ettiklerini belirterek, "Bugünde Kuleli Askeri  Lisesi ve Çengelköy civarında olan olaylarla ilgili karar duruşmasıydı ve karar okundu" dedi.  Davada sanıkların aldıkları cezalar hakkında bilgi veren Avukat Alagöz, 50 sanığın çeşitli suçlardan ceza aldığını, 64 er ve askeri öğrenciler hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verildiğini anlattı. Davanın istinaf aşamasını başlatacaklarını ifade eden Avukat Alagöz, "İstinaf süreci başlayacak, İstinaf sürecinden sonra da Yargıtay süreci başlayacak. Başından beri bu davayı takip ettiğimiz gibi sonuna kadar da takip edeceğiz. Milletimiz davaların takipçisi olduğumuzu bilsin. Davanın, geçmiş davalarda yapılan yargılamalardan farklı bir tarafı var. Bugün evet erlerle ilgili ceza verilmedi. Bir kısım meslektaşlarımızın içine sinmemiş olabilir. Ama bu davada yargılanan albay dahi beraat edebildi. Beraat etti.  Burada sanıkların rütbeleri değil, eylemlerine bakılıp, eylemleri cezalandırılmakta...Geçmişte Türkiye'de yaşadığımız Balyoz ve Ergenekon  Davası'ndaki torba yargılamaları yapılmıyor. Darbe yargılaması yapılıyor ve darbede darbeye karışan aktif olarak eylemlerde bulunan veya ihmali hareketlerle suç işlenmesine engel olmayan kişiler hakkında hüküm kuruluyor" dedi. Alagöz, kararı duymaktan ve sanıkların bir kısmının cezalandırılmasından memnun olduklarını sözlerine ekleyerek, "Süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Beraat eden, ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilen sanıklar ilgili de istinaf sürecine başvuracağız" diye konuştu.


r - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 10.12.2018 04:22 Kaynak: DHASınırlarımızı koruyacak Kangallar, teröristlere geçit vermeyecek
Cem Yılmaz'ın paylaşımında çıplak manken detayı dikkat çekti Falezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler