Son Dakika Haberleri: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

3 yıl önce

Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminin Türk halkının sergilediği örnek dayanışmayla engellendiğini belirtti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, System.String[]

Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminin Türk halkının sergilediği örnek dayanışmayla engellendiğini belirtti.


Öz, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, "Türk halkı, 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimini dayanışma ve milli mutabakat ile bertaraf etti. Darbe girişimi Türkiye demokrasisi ve devleti için bir imtihandı, imtihandan başarılı bir şekilde çıktığımızdan dolayı da gururluyuz." ifadelerini kullandı.


Yönelimleri ve siyasi görüşleri farklı olarak tüm Türk halkının darbe girişimine karşı dayanışmada tarihi bir örnek sergilediğini dile getiren Büyükelçi Öz, "Bir yıldan beri derinlemesine idari, cezai ve adli soruşturmalardan sonra bu gecede (15 Temmuz) olanlara dair iyi bir anlayışa sahip olduğumuza inanıyor ve bunun arkasında FETÖ ve elebaşı Fetullah Gülen'in olduğunu biliyoruz." dedi.


"Türkiye tarihinde ülkeye yapılan en büyük ihanet"


Büyükelçilikteki basın toplantısına 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Fas'a giden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) heyeti de katıldı.


Heyet başkanı AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, FETÖ tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişimini, "Türkiye tarihinde ülkeye yapılan en büyük ihanet" olarak nitelendirerek, hedefin "Türkiye'yi Suriye ve Irak gibi yapmak ve bölgenin haritasını yeniden çizmek" olduğunu dile getirdi.


Fas Kralı 6. Muhammed, Fas hükümeti ve halkının ilk andan itibaren darbe girişimine karşı tutum takındığını hatırlatan Ercoşkun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekilleri ve Türk halkı adına teşekkürlerini sundu ve dünyanın Fas'ı örnek alması gerektiğini söyledi.


Fas'ı ziyaret eden heyette Ercoşkun'un yanı sıra AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, AK Parti Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti ve AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin de bulunuyor.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde Fas vatandaşı Cevad Mervan (32) da hayatını kaybeden siviller arasındaydı.

Haber Yayın Tarihi: 14.07.2017 12:41 Kaynak: AAEski eşi tarafından bıçaklanan Emine Bulut'un son görüntüsü ortaya çıktı: Ölmek istemiyorum
Ünlü isimler, eşi tarafından öldürülen Emine Bulut için sessiz kalmadı Beyazıt Öztürk, Beyazıt'ta satın aldığı eski binayı otele çevirecek