15 Temmuz" Roman Yarışması - Son Dakika

15 Temmuz" Roman Yarışması

24.10.2017 14:40
15 Temmuz

Bahçelievler Belediyesince, 15 Temmuz gecesi yaşananları gelecek nesillere aktarabilmek için düzenlenen, "Tarihin Şahitleri Yazılıyor" başlıklı roman yarışmasına, 30 Nisan 2018'e kadar başvuruda bulunulabilecek.

Bahçelievler Belediyesince, 15 Temmuz gecesi yaşananları gelecek nesillere aktarabilmek için düzenlenen, "Tarihin Şahitleri Yazılıyor" başlıklı roman yarışmasına, 30 Nisan 2018'e kadar başvuruda bulunulabilecek.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, belediye hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında, milletlerin tarihinde çok önemli noktalar olduğunu belirterek, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine, milletçe verilen mücadelenin ve direnişinin de bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

"15 Temmuz Roman Yarışması" için yazılan romanların tarihe düşülen birer not olacağını işaret eden Develioğlu, edebi bir tür olan romanın, insan ve toplumun derinliklerini anlatma ve anlaşılma hadisesi olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bahçelievler Belediyesi olarak, 15 Temmuz darbe girişimine karşı, milletin ortaya koyduğu direniş ruhunu canlı tutmak ve o gece yaşananları gelecek nesillere aktarabilmek için "15 Temmuz Roman Yarışması"nı düzenlemeye karar verdik. Roman, hem insanın kendi içsel dünyasına yolculuk hem de toplumun değişimine dönük bir arayışın eseridir. 15 Temmuz gibi milletimizin tarihinde ciddi bir kırılmanın dönüm noktasının da ancak romanlar sayesinde anlatılabileceğini ve anlaşılabileceğini düşünüyoruz. Bu yarışmayla edebiyat dünyamızda yankı bulacak romanlarımızın, gelecekte sinema filmlerine ve belgesellere konu olacağını düşünüyoruz."

Develioğlu, belediyelerin sadece yol, su, kanal işleriyle uğraşan kurumlar olmadığını vurgulayarak, "Elbette onlar bizim olmazsa olmazlarımızdır ama sosyal belediyecilik anlamı itibariyle eğitim, spor, kültür ve sanatla ilgili çalışmalarımızı da sürdürmeliydik. Onlardan birini sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. "15 Temmuz Roman Yarışması" ile genç yazarlarımızı teşvik ederken cumhuriyet tarihimizin en kritik olayı 15 Temmuz darbe girişimiyle en doğru mesajı vermeyi planlıyoruz." diye konuştu.

"Bu yarışmada, Türkçe yazan herkese açık bir iklim var"

Yarışmada jüri üyeleri arasında yer alan Prof. Dr. Abdullah Uçman da romanın Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, "Edebiyat tarihinde ilk roman, Şemsettin Sami Bey'in 1870'li yıllarda yazdığı 'Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat' adlı romanı kabul edilir. Aşağı yukarı çeyrek asır içerisinde yani 1900'lü yıllara geldiğimiz zaman Halit Ziya ile Türk edebiyatında ve romancılığında gerçekten büyük bir dönüşüm yaşanır. Hemen arkasından gelen Mehmet Rauf, Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri, Sabahattin Ali, Peyami Safa ve Ahmet Hamdi Tanpınar'dan oluşup günümüze kadar gelen roman türü, 2000'li yıllarda Nobel edebiyat ödülü verilecek kadar, Türk romancılığının atılım yaptığını ve gelişim gösterdiğini görüyoruz." şeklinde konuştu.

Jüri üyesi yazar Cemal Şakar da 15 Temmuz direnişinin, Türk siyasi tarihinde büyük bir kırılmaya yol açtığını aktararak, "İnşallah 15 Temmuz'un ruhuna ve şanına uygun romanlar, öyküler, şiirler yazılır. Bu tür yarışmalar duyarlılığı gündeme taşımak adına önemlidir, daha önemli bir yanı da bir bellek oluşturmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Sibel Eraslan ise 15 Temmuz'da yaşananları, "Türkiye'nin Ruhu" başlığında bütünleştirip düşündüğünü söyleyerek, şunları kaydetti:

"Hakikaten 15 Temmuz'da, Türkiye'nin ruhuydu ayağa kalkan ama bizim hatıradan hafızaya geçişi gerçekleştirmemiz gerekiyor ve hatıradan hafızaya geçiş, edebi, kültür ve sanat belleğiyle oluşuyor. Bu bakımdan da Bahçelievler Belediyesi'nin bu girişimini çok önemsiyorum. Hatıradan hafızaya geçme konusunda çok gayretli değiliz açıkcası ama Yunus Emre'den itibaren baktığımız zaman, bizim varoluşumuzun muhkem kalesi aslında şiirdir. Sanatlar içerisinde şiirle kendini var etmiş bir milletiz."

Türk milleti olarak, çok ciddi bir tehkilenin atlatıldığına dikkati çeken Eraslan, "Türkiye'nin ruhunun ayağa kalktığı 15 Temmuz'u, yeni dönemde sanat diliyle bizlerin ortaya koyması gerekiyor. Bu yarışmada, Türkçe yazan herkese açık bir iklim var." dedi.

"15 Temmuz Roman Yarışması"

15 Temmuz direnişinin gelecek nesillere aktarılması için "Tarihin Şahitleri Yazılıyor" başlıklı roman yarışmasına, daha önce yayınlanmamış eserler, 30 Nisan 2018'e kadar başvuru yapabilecek.

Türkiye'nin en yüksek para ödüllü roman yarışmasında birinciye 50 bin, ikinciye 35 bin, üçüncüye 20 bin ve mansiyon ödülü olarak 10 bin lira ödül verilecek.

Temmuz 2018'de sonuçlandırılması planlanan 15 Temmuz Roman Yarışması'nın seçici kurulunda gazeteci-yazar Doğan Hızlan, Ahmet Tezcan, Sibel Eraslan, yazar ve hikayeci Cemal Şakar ile akademisyenler Prof. Dr. Abdullah Uzman, Prof. Dr. Durali Yılmaz ve Bahçelievler Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldız yer alıyor.

Ödül alan ilk 3 roman, Bahçelievler Belediyesi tarafından yayınlanacak. Yarışmanın ödül töreninin ise 15 Temmuz haftasında yapılması planlanıyor.

Yarışmayla ilgili her türlü bilgiye, "www.15temmuzromani.com" adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 15 Temmuz' Roman Yarışması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekun sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz İETT çalışanı saldırıya uğradı! Yerlerin kan gölüne döndüğü olayda şoför hastanelik oldu İsmi ve senaristi değişen Babam Çok Değişti dizisi final yapma kararı aldı BAE'nin ABD ile yaptığı F-35 savaş uçağı anlaşmasının bedeli 23 milyar dolar İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı