19. İstanbul Caz Festivali - Son Dakika

19. İstanbul Caz Festivali

02.07.2012 14:18
19. İstanbul Caz Festivali, System.String[]

19. İstanbul Caz Festivali, Jamaika'nın Reggae Efsanelerini İstanbul'da buluşturuyor

19. İstanbul Caz Festivali, Jamaika'nın bağımsızlığının 50. yılında gerçekleştirilecek çok özel proje ile ülkenin efsane isimlerini bir araya getiriyor. Yakın müzik tarihinin büyük isimlerinden Ernest Ranglin, Sly & Robbie, Tyrone Downie ve Jamaika kökenli İngiliz reggae sanatçısı Bitty McLean 4 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00'de DHL sponsorluğunda The Marmara Esma Sultan'ın etkileyici atmosferinde aynı sahnede buluşacaklar.

1950'li yıllarda ska türüne şekil veren en önemli isimlerden ve Avrupa festivallerinde fırtına gibi esen gitar virtüözü Ernest Ranglin, bugüne kadar 200 bin kayıtta yapımcı ya da müzisyen olarak yer alan davulcu Sly Dunbar ile basçı Robbie Shakespeare'den oluşan ünlü bas ve davul ikilisi Sly & Robbie ile tuşlu çalgıların ustası Tyrone Downie, 4 Temmuz Çarşamba gecesi aynı sahnede buluşacak. Topluluğa vokallerde Jamaika kökenli İngiliz reggae sanatçısı Bitty McLean eşlik edecek.

Gitar çalmaya amcalarını izleyip taklit ederek başlayan Jamaikalı virtüöz gitarist Ernest Ranglin ska müziğe şekil veren en önemli müzisyenlerden… Birlikte çalıştığı müzisyenler ve gruplar arasında Skatalities, Prince Buster, The Wailers ve Jimmy Cliff gibi isimlerin de olduğu Ernest Ranglin, 1950'lerde yaptığı çıkışı Millie Small'in 1964'de kaydettiği 'My Boy Lollipop' parçasında çaldığı gitarla da dünya çapına taşıdı. Bugün dünyanın en önemli ska gitaristlerinden biri olan 79 yaşındaki müzisyen, bitmek bilmeyen enerjisiyle birçok yeni projeye imza atıyor

Sly & Robbie efsanesi de 4 Temmuz Çarşamba gecesi The Marmara Esma Sultan'da olacak! Davulcu Sly Dunbar ve basçı Robbie Shakespeare'in 1970'lerin ortalarında bir proje için tanışıp, aynı müzik ruhuna ve hissiyata sahip olduklarını keşfetmeleriyle başlayan Sly & Robbie efsanesi en büyük çıkışını The Mighty Diamonds'ın "Right Time" albümüyle gerçekleştirdi. Jamaika'nın dünya müzik sahnesine armağan ettiği en önemli isimlerden Sly & Robbie, Gilberto Gil'den Rolling Stones'a, Marianne Faithfull'dan Madonna'ya birçok isimle çalıştı. İkili, Serge Gainsbourg'un Jamaika'da kaydettiği meşhur reggae albümünün ve Grace Jones'u dünya starı yapan Nightclubbing de prodüktörlüğünü yapmıştı.

Konserde tuşlu çalgıların başında ise Bob Marley & The Wailers'ın ünlü klavyecisi Tyrone Downie olacak. 1970'lerin ortasında katıldığı The Wailers'tan ayrıldıktan sonra Fransa'da yaşamaya başlayan sanatçının çalıştığı isimler arasında The Abyssinians, Beenie Man, Black Uhuru, Buju Banton ve Peter Tosh da yer alıyor.

Gecenin vokalisti, "Its Keep Rainin" ve "Walk Away from Love" parçalarıyla özellikle Avrupa'da üne kavuşan Bitty McLean olacak.

Merakla beklenen Jamaican Legends konserinin biletleri 50 TL ve 40 TL (öğrenci) üzerinden, BİLETİX satış kanalları ve İKSV'den (Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Cad. No:5 Şişhane, pazar hariç her gün 10.00–18.00 saatleri arasında) temin edilebilir. İKSV'den temin edilen biletlere Biletix hizmet bedeli eklenmemekte. Bilet alımlarına kredi kartı geçerli. Festival boyunca konserleri en ucuza dinleme şansı yine Lale Kart sahiplerinin... Lale üyeleri biletlerini %25'e varan özel indirimlerle alabilecek.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 19. İstanbul Caz Festivali - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü