1956 Model Ferrari 28 Milyon Dolara Satıldı - Son Dakika

1956 Model Ferrari 28 Milyon Dolara Satıldı

11.12.2015 12:14
1956 Model Ferrari 28 Milyon Dolara Satıldı, System.String[]

NEW ABD'nin New York kentinde düzenlenen açık artırmada, 1956 model Ferrari marka otomobil, 28 milyon dolara alıcı buldu.

NEW  ABD'nin New York kentinde düzenlenen açık artırmada, 1956 model Ferrari marka otomobil, 28 milyon dolara alıcı buldu.

Sotheby's Müzayede Evi'nin düzenlediği "Klasik Arabalar" açık artırmasında satışa çıkarılan 290 MM model Ferrrari marka otomobilin, adının açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir koleksiyoncu tarafından alındığı açıklandı.

Ön tarafında mavi, sarı şeritler bulunan kırmızı Ferrari, Formula 1'in efsanevi pilotlarından Arjantinli Juan Manuel Fangio için özel tasarlanmıştı. Tüm zamanların en önemli pilotların biri kabul edilen ve beş kez Formula 1 şampiyonu olan Fangio, 3,5 litrelik V-12 motorlu otomobili, İtalya'yı baştan başa geçen bin 600 kilometrelik "Mille Miglia" yarışında kullanmış ve yarışı dördüncü olarak tamamlamıştı.

1957'de hayırsever iş adamı Temple Buell tarafından satın alınan otomobil, aynı yıl Buenos Aires'te yapılan bin kilometrelik yarışta Formula 1'in diğer efsane isimleri Eugenio Castellotti, Luigi Musso ve Masten Gregory'e zafer kazandırmıştı. Otomobil, daha sonra koleksiyoncu Pierre Bardinon tarafından satın alınmıştı.

Fangio'nun Ferrari'si, şimdiye kadar açık artırmada en yüksek fiyata satılan otomobillerden biri oldu. Ferrari 250 GTO Berlinetta, 2014'te Bonhams Müzayede Evi tarafından 38,1 milyon dolara satılarak en yüksek fiyata alıcı bulan otomobil olmuştu.

Joplin'in otomobiline 1,76 milyon dolar

Açık artırmada rock müziğin unutulmaz isimlerinden Janis Joplin'in 1964 model Porsche 356C Cabriolet otomobili de 1,76 milyon dolara satıldı.

Joplin, beyaz otomobili 1968'de 3 bin 500 dolara satın almış ve boyaması için arkadaşı Dave Richards'a göndermişti. Richards, kırmızıya boyadığı otomobili çiçek, kelebek ve Joplin'in burcu oğlak figürleriyle süslemişti. Joplin, 1970'te 27 yaşındayken aşırı doz uyuşturucu nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Joplin'in ünlü otomobili, son 23 yıldır Rock'n Roll Müzesi'nde sergileniyordu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 1956 Model Ferrari 28 Milyon Dolara Satıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Korona aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci BM Genel Kurulu'nda konuştu! Aşıyı buluş sürecini anlattılar Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?