1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı - Son Dakika

1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı

28.03.2018 19:43
1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı, System.String[]

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde 28 Mart 1970 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden bin 86 kişi dualarla anıldı.

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde 28 Mart 1970 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybeden bin 86 kişi dualarla anıldı.

Eskigediz Belediye Başkanlığı, Eskigediz halkı ve 239 kişinin hayatını kaybettiği depremin merkez üstü Akaçaalan Mahallesi hakının katsıyla yapılan hayır organizasyonunda, depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi, kazanlarda 3 bin kişilik helva yapıldı ve etli pilav ile ayran ikram edildi. Mahalle meydanında imece usulü yapılan irmik helvaları, meydanda halka ikram edilirken yaşlıların evlerine belediye araçları tarafından dağıtıldı. Yapılan hayırın gün boyunca tüm camilerde dağıtılacağı açıklandı. Eskigediz Akçaalan Mahalle sakinleri yaptıkları açıklamalarda, "Gece saat 23.05'de sadece 6 saniyede büyük bir gürültü ile sallandık. Sonra her yerde yangın çıktı. Sadece Akçaalan Mahallemizde 239 kişi hayatını kaybetti. Çok acılar çektik. Çoğu aileler tümüyle yok oldu. Yetim çocuklarımız evlatlık verildi. Biz her sene bu hayrımızı yapıyoruz. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın" dedi.

Yıllardır bu hayır yemeği geleneğini sürdüklerini ve 1970 depreminde hayatını kaybeden hemşerilerini asla unutmadıklarını belirten Eski Gediz Belediye Başkanı Ercan Şimşek, "Eskigediz halkı, Akçaalan Mahalle halkı ve belediye olarak birlik beraberlik içinde mahalle meydanında kurduğumuz kazanlarda helvalarımızı yapıyoruz. Her haneye dağıtıp ayrıca Camilerimize'de okunacak mevlit sonrası dağıtılmak üzere gönderdik. Rabbim 1970 depreminde ölenlerin mekanlarını cennet eylesin. Bölgemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini göz ardı etmeden yapılanma çalışmaları yapmalıyız. Hayır yemeğinin yapılmasında ve helva yapımına katkıda bulunan Akçaalan Mahallesi sakinlerine, Eskigediz halkına teşekkür ediyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı hiç bir zaman unutturmayacağız" ifadelerini kullandı. - KÜTAHYA

1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı
1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı
1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı
1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 1970 Gediz Depreminde Hayatını Kaybedenler Anıldı - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe, Sivasspor'a konuk oluyor! Sarı lacivertlerin ilk 11'i belli oldu Son Dakika: Beşiktaş, deplasmanda Fatih Karagümrük'ü 4-1 mağlup etti "Can çıkar huy çıkmaz derler" ama öyle değilmiş! Bu araştırmanın sonuçları ezber bozacak Nesrin Cavadzade ve Gökhan Alkan'ın çok özel anları! "Yapma" demesine rağmen öpücüklere boğdu Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Otomobilin far bölümlerine ve yakıt deposuna gizlenmiş 4 kuzu ele geçirildi Başkent'te pitbull dehşeti! Anneannesinin kucağındaki küçük kızı zıplayıp yakaladı Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu