2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu - Son Dakika

2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu

30.06.2017 09:48
2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu, System.String[]

İZMİR'de, 2.5 yaşındaki Nil Aydemir, böbreğindeki 8 milimetre çapındaki taştan yetişkinlerde uygulanan kapalı yöntemle kurtuldu.

İZMİR'de, 2.5 yaşındaki Nil Aydemir, böbreğindeki 8 milimetre çapındaki taştan yetişkinlerde uygulanan kapalı yöntemle kurtuldu. Nil'in böbrek çıkışını tıkayan taş lazerle toz haline getirildi. Operasyonu yapan Doç. Dr. Ömer Öge, "Erişkinlerdeki tecrübemiz sayesinde yöntemi çocukta da başarıyla uyguladık" dedi.

Özel sektörde çalışan Zeynep Aydemir (31) ve Mehmet Aydemir (38) çiftinin iki kızının küçüğü olan Nil 8 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. Tetkikler sırasında böbreğinde taş tespit edildi. Taşın sorun yaratmasından korkan Aydemir çifti Nil'i farklı doktorlara götürdü, sonuç alamadı. Geçen 19 Mayıs'ta Nil sancılanınca Aydemir çifti kızlarını İzmir Kent Hastanesi'ne Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Öge'ye getirdi. Yapılan tetkiklerde sol böbrekteki 8 milimetre çapındaki taşın böbrek çıkışını tıkadığı görüldü. İlk olarak ESWL denilen ultrasonik taş tedavi yöntemi uygulandı. Taş, ESWL denilen ses dalgalarıyla kırılmayınca Doç. Dr. Öge, yetişkinlerde kullanılan bir çeşit robotik cerrahi yöntemi olan 'Flexible üreterorenoskop' yöntemine başvurdu. Bu yöntemde kullanılan lazer enerjisiyle Nil, hayatını karartan, küçücük yaşında büyük acılar çekmesine yol açan taştan kurtuldu.

ÇOCUKLARDA DA AÇIK TAŞ CERRAHİSİ TARİH OLUYOR

Minik Nil'e uygulanan yöntem hakkında bilgi veren Doç. Dr. Öge şunları söyledi:

"Ailesi Nil'i bize ilk olarak ekim ayında getirdi. Tetkikleri yapıldı. Müdahale edebilmek için Nil'in biraz daha büyümesini bekliyorduk. Ancak bir buçuk ay kadar önce Nil'in sol böbreğindeki taş böbrek kanalını tıkadı ve sıkıntı yarattı. Müdahale etmek zorunda kaldık. Kanalı genişletmek için stent taktık, iki kez ses dalgalarıyla taşı kırmaya çalıştık. Ama taş kırılmayınca kapalı yöntemle ameliyat kararı aldık. 'Flexible üreterorenoskop' denilen yöntemde çok ince özel aletlerle mesaneden böbrek içine giriliyor. Taş lazer enerjisiyle toz haline getirilip idrarla dışarı atılıyor. Böbreğin içinde kıvrılarak hareket ederek taşlara ulaşmayı sağlayan bu aletlerin çok ince ve esnek olması bu yöntemi çocuklarda da uygulamamızı sağladı. Tabii ki bu yetişkinlerde edindiğimiz büyük deneyim sayesinde mümkün oldu. Nil de neştersiz, taştan kurtuldu. Artık çocuklarda da açık taş cerrahisi tarihe karışıyor."

'AMELİYAT İSTEMİYORDUK'

Nil'in sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten anne Zeynep Aydemir, "Nil 8 aylıktan itibaren böbrek taşından çok çekti. Açık ameliyat da bizi endişelendiriyordu. Bu yöntem sayesinde Nil ameliyat olmamış gibi. Doktorumuza çok teşekkür ediyoruz" dedi.

- İzmir

2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu
2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu
2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu
2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu
2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 2.5 Yaşındaki Nil'e Böbrek Taşı Operasyonu - Son Dakika


Son Dakika

Türk-İş'in Bakan'a yönelttiği soru asgari ücret zammı görüşmelerine damga vurdu: Bu ücretle geçinmek mümkün mü? Türkiye'de kayıt altında bulunan Suriyeli sayısı 3 milyon 638 bin 288 kişi olarak açıklandı İmamoğlu müjdeyi verdi: İBB inşaatları duran 4 metro hattı için çalışmalara başlıyor Asgari ücret zammı için ilk toplantı başladı Oyundan çıkarken tepki gösteren Yusuf Yazıcı'ya hocası Galtier'den uyarı Acun Ilıcalı duyurdu! Ünlü oyuncu Cemal Hünal, Survivor 2021'de boy gösterecek Eşinin terk ettiği koca, 7. kata çıkıp intihara teşebbüs etti! Vatandaşlar film izler gibi izledi Müşterinin bıraktığı 2 bin dolarlık bahşişi alamayan garson için devreye patronu girip çek yazdı