2 Bin Rakımda "Balık" Şenliği - Son Dakika

2 Bin Rakımda "Balık" Şenliği

10.09.2014 16:08
2 Bin Rakımda

Denizden 2 bin metre yükseklikteki Erzurum'da, bu yıl ikincisi düzenlenen "balık ekmek" şenliğine, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi Türkiye Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı İşliel: "İki metre yükseklikte, Türkiye'nin en yüksek rakımına sahip ilde balığı sevdirmek bizler için bir görev. Beğenilmesi de.

Denizden 2 bin metre yükseklikteki Erzurum'da, bu yıl ikincisi düzenlenen "balık ekmek" şenliğine, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Palandöken Belediyesi, Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Ege İhracatçılar Birliği'nin ortaklaşa düzenlediği şenlik kapsamında, Erzurum AVM önü, Yıldızkent Selimiye Cami önü ve Yenişehir büyük TEMA önünde balık dağıtıldı.

Tercihe göre, ızgarada yapılan ve kızartılan çupra ve alabalıklar, ekmek arası olarak 4 bin kişiye ikram edildi. Dağıtım yerlerinde özellikle çocuklar uzun kuyruklar oluşturdu.

Türkiye Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde balığın daha iyi tanıtılmasını ve tüketilmesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Hem yurt içinde hem yurt dışında faaliyetlerinin olduğunu anlatan İşliel, şunları kaydetti:

"Ortaklaşa yaptığımız bu organizasyonda halkımızın büyük bir teveccühüyle karşılaştık. İlk defa balık tadan insanların yüzündeki mutluluğu okumak, çocukların bu lezzetle buluşmasını sağlamak bizi çok mutlu etti. Balık ekmek şenliklerini Erzurum'da geleneksel hale getirmek istiyoruz. Erzurum halkının balığı daha fazla tüketmesi, bu sağlıklı, nitelikli protein kaynağından daha fazla istifade etmesini bekliyoruz. İki metre yükseklikte, Türkiye'nin en yüksek rakımına sahip ilde balığı sevdirmek bizler için bir görev. Beğenilmesi de bizleri çok mutlu ediyor."

"Türkiye'de balık tüketimi, AB'nin çok altında"

Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp da Türkiye'de balık tüketiminin Avrupa Birliği ülkelerinin çok altında, 7-8 kilogram civarında olduğunu söyledi.

Erzurum'da yaptıkları araştırmada yıllık kişi başına balık tüketiminin 1,5 kilogram civarında olduğunu gördüklerini anlatan Atamanalp, "Denizden 2 bin metre yükseklikte, en yakın sahile 320 kilometre mesafede olan bir şehirde, balığı gündeme getirmek için balığın konuşulması için böyle bir faaliyet başlattık" diye konuştu.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ise etkinliği geleneksel hale getirdiklerini belirterek, şenlik havasında 4 bin kişiye balığın vitaminini, lezzetini tattırdıklarını söyledi.

Erzurum'un, kırmızı et tüketiminde Türkiye'de en baştaki iller arasında yer aldığına dikkati çeken Bulutlar, "Balık tüketiminde de bunun tam tersini düşünmemiz gerekiyor. Amacımız balığı sevdirmek, balık kültürünü geliştirmek, tanıtmak" diye konuştu. - Erzurum

2 Bin Rakımda Balık Şenliği

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 2 Bin Rakımda 'Balık' Şenliği - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kan donduran olay! Annesini ve ağabeyini koli bandıyla boğarak öldürüp, kendini ihbar etti Beşiktaş yönetimi, Trabzonspor maçından önce Sergen Yalçın'la yeni sözleşme imzalamak istiyor Koç Holding, uzaktan çalışma modelini kalıcı hale getiriyor Eski eşinin özel görüntülerini arkadaş grubunda paylaşan koca hakim karşısında "O Bu Gece Gelecek" şarkısıyla hayatımıza girmişti! Cesur pozlar veren Şahsenem çok iddialı Bahçeli'den Selçuk Özdağ'a saldırı görüntülerine ilginç yorum: Evinin balkonuna kamera yerleştirmiş Hayat kadınıyla ilişkiye girdiği esnada can veren adamın ölüm sebebi ortaya çıktı: Aşırı orgazm 12 bıçak darbesiyle öldürülen Dilek'in, cinayetten saatler önce katiliyle aynı karede olduğu ortaya çıktı