2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı - Son Dakika

2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı

04.12.2019 13:45
2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı, System.String[]

Türkiye'de ilk kez Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi projesinin 2'nci bölgesel zirvesi düzenlendi.

Türkiye'de ilk kez Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi projesinin 2'nci bölgesel zirvesi düzenlendi. Zirvede konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Living Lab teknolojisi sayesinde Başakşehir'de çöp miktarının 0.77'ye düştüğünü belirtti.

Başakşehir Belediyesi, Başakşehir Living Lab ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 2'nci Bölgesel Living Lab Zirvesi, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü'nde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Başakşehir Living Lab Başkan Yardımcısı Yılmaz Çakır, akademisyenler, AB temsilcileri, AB kurumları ve Living Lab uzmanları katıldı. Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab tarafından bölgedeki inovasyon ekosisteminin güçlendirilmesi için gerçekleştirilen Bölgesel Living Lab Zirvesi'nde bu yıl yerel yönetimler, üniversiteler ve inovasyon kullanıcıları arasındaki iş birliğinin artırılması hedeflendi. Zirvede teknoloji ve inovasyonun yanı sıra akıllı şehirlerle ilgili konularda bilgiler aktarıldı. Ardından Türkiye'deki büyükşehirlere ve ilçelere yol gösterici öneriler konuşuldu.

"Başakşehir'de çöp miktarı 0.77'ye düştü"

Rol modelliği oluşturmaya başladıklarını söyleyen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, "Türkiye'de bazı büyükşehir ve ilçelerde yoğun katılımla Living Lab projesini, binasını ve uygulamalarını tanıtarak o rol modelliği oluşturmaya başladık. Akıllı şehircilik insanların hayatında en önemli konularından bir tanesidir. Akıllı şehircilikle birlikte bunları uygulamaya dönük projeler haline getirilip daha sonra da sahada uygulamalarının bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktır. Teknoloji üretiminden gerçekleşmiş projelerin hayata geçirimi de Living Lab sayesinde oluştu. Bunun için birçok ödüller aldık. Bu ödüller içerisinde yeni yazılım gerçekleştirdik. Sıfır atık hem ülkemizde hem de dünyada en önemli konulardan bir tanesi. İstanbul'da kişi başı günlük çöp miktarı 1.23 kilogramdır. Başakşehir'de bu proje 1 yıl önce başladı. Neticede Başakşehir'de çöp miktarı 0.77'ye düştü. Çevre açısından çok önemli bir projedir; çünkü sonuca ulaşmıştır. Herkesin uğraştığı, konuştuğu ve mücadele ettiği ama belki de çok başarılı olamadığı şey Başakşehir'de başarıldı. Living Lab ile başarılmış örnek bir projedir" ifadelerinde bulundu.

2'inci Bölgesel Living Lab Zirvesi 2 gün boyunca devam edecek. Toplantı ikinci gün ise Başakşehir Living Lab'da devam edecek. - İSTANBUL

2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı
2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı
2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı
2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı
2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı
2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 2. Bölgesel Living Lab Zirvesi toplandı - Son Dakika


Son Dakika

İncirlik'te görevli uzman çavuş evinde ölü bulundu AK Parti kongresinde yumruklu kavga! Polis ekipleri iki grubu zor ayırdı Berdan Mardini, çocuklarıyla verdiği poza gelen yorumlara kızdı: Bırakın bu yobazlıkları Özge Ulusoy, verdiği pozla Victoria Beckham'a meydan okudu: İşine bak kardeşim Aziz Yıldırım'ın korumasının silahından çıkan kurşunla tersane çalışanı öldü Göztepe, milli takımdan mazeret sunmadan geri dönmeyen Poko'yu takımdan gönderdi Son Dakika! Devlet Bahçeli'den Bülent Arınç'a sert tepki: Bu gafil terör propagandasını alenen yapmıştır Ünlü iş adamı şirketi için kiraladığı villayı soydu! Kapı tokmağını bile götürmüş