2. Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam'da Başladı - Son Dakika

2. Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam'da Başladı

26.05.2014 02:15
2. Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam'da Başladı, System.String[]

Türk filmlerinin Hollandalılara tanıtılması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali, Rotterdam'da başladı.

Türk filmlerinin Hollandalılara tanıtılması amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali, Rotterdam'da başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Rotterdam Belediyesi'nin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 3 1 Mayıs'a kadar sürecek festivalde, uzun metrajlı, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 32 Türk filmi izleyiciyle buluşacak.

Rotterdam'daki Lantaren Venster sinema salonunda düzenlenen ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın da katıldığı festivalin açılışında sinema sanatçısı Fatma Girik'e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verildi.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ve Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral'ın yanı sıra Türk ve Hollandalı seçkin davetli grubunun katıldığı festivalde sinemaseverler, Fransa'da Altın Palmiye ödülü alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a yoğun ilgi gösterdi.

Yönetmen Onur Ünlü'nün "Sen Aydınlatırsın Geceyi" adlı filmiyle başlayan festivalin yarışma bölümünde yer alan Ferit Karahan'ın "Cennetten Kovulmak", Ramin Matin'in  "Kusursuzlar", Serdar Temiz'in "Kutsal Bir Gün", Hüseyin Karabey'in "Sesime Gel" ve Reha Erdem'in "Şarkı Söyleyen Kadınlar" filmleri ödül almak için yarışacak.

Rotterdam dışında ilk kez Eindhoven ve Den Bosch kentlerinde de filmlerin gösterileceği festivalde, 5 kişilik jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda "En iyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "Ustaya Saygı" alanlarında ödüller dağıtılacak.

Bu yıl festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"ne layık görülen Fatma Girik, ödülü Soma'daki maden faciasında hayatlarını kaybeden işçiler adına aldığını söyledi.

Mutlu olduğunu kaydeden Girik, şöyle konuştu:

"Hem böyle bir ödül aldım hem de Nuri Bilge Ceylan'la birlikte olmak, onun ödül kazanması… Benim ülkemin yüz akı o. Şu anda ülkemde çok çeşitli olaylar oluyor. Biliyorsunuz madende '301' dediler, 307 kişinin öldüğü bir şeyde böyle çok cafcaflı laflar etmek biraz bana şey geliyor ama hayat da devam ediyor tabii. O yetmiyormuş gibi arkadan bir deprem yaşadık. Ben bu ödülü madende ölen işçilerimizin adına alıyorum." - Hollanda

2. Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam'da Başladı

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 2. Kırmızı Lale Film Festivali Rotterdam'da Başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Bülent Çaplı, sessiz sedasız istifa etti Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti Altın rekor üstüne rekor kırıyor: 505 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesinde Ermenistan tarafından terk edilen 85 yaşındaki Ermeni kadınlara Azerbaycan sahip çıktı Söndürme çalışmalarının sürdüğü İskenderun'da Azganlık Şehitliği, yangından etkilenmedi Oyuncu Hande Erçel'in dekolteli pozlarına beğeni yağdı