2. Uluslararası Klarnet Festivali - Son Dakika

2. Uluslararası Klarnet Festivali

25.09.2013 23:22
2. Uluslararası Klarnet Festivali, System.String[]

"Ustaya Saygı" konserinde bestekar Şükrü Tunar şarkılarıyla anılırken, klarnetin efsane ismi Mustafa Kandıralı'ya yıllar sonra çıktığı sahnede "Onur Ödülü" verildi

2. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında düzenlenen "Ustaya Saygı" konserinde bestekar Şükrü Tunar şarkılarıyla anıldı. Klarnetin efsane ismi Mustafa Kandıralı'ya da yıllar sonra çıktığı sahnede "Onur Ödülü" verildi.

"İstanbul Nefes Alıyor" sloganıyla 30 Eylül'e kadar sürecek 2. Uluslararası Klarnet Festivali etkinlikleri, bu akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki "Ustaya Saygı" konseriyle devam etti.

Klarnetin efsane ismi ve unutulmaz şarkıların bestekarı Şükrü Tunar ve klarnetin yaşayan efsanesi Mustafa Kandıralı için birçok ünlü isim bir araya geldi.

Çok sayıda müzikseverin katıldığı gecede, Ahmet Özhan, Emel Sayın, Gökhan Tepe, Hakan Aysev, Linet, Melihat Gülses, Nurdan Torun, Öykü Gürman, Yavuz Bingöl, Yonca Lodi, Zara ve Ziynet Sali gibi ünlü ses sanatçıları, Şükrü Tunar'ın eserlerini seslendirdi.

Ünlü sanatçılara, Şef Orhan Şallıel yönetimindeki orkestra ve klarnet virtüözü Serkan Çağrı eşlik etti.

Mustafa Kandıralı yıllar sonra sahnede

Sanatçıların verdiği konserin ardından büyük klarnet ustası Mustafa Kandıralı, yıllar sonra sevenlerinin karşısına çıktı.

Müzikseverlerin dakikalarca ayakta alkışladığı Kandıralı, "Sizler beni buraya getirdiniz. Mustafa Kandıralı olmamı sağladınız. Hoş geldiniz, şeref verdiniz" diye konuştu.

Bu güzel geceyi düzenleyenlere teşekkür eden Kandıralı, alkışların devam etmesi üzerine, "Milletimiz sağolsun, Türkiye Cumhuriyeti de var olsun" dedi.

Kandıralı, festival kapsamında İTÜ'de gerçekleştirilen genç yetenekler klarnet yarışmasının 8-18 yaş aralığında birinci olan 17 yaşındaki Onur Çalışkan'a ödülünü, "İnşallah bir Mustafa Kandıralı da sen olursun" diyerek verdi.

Gecede usta klarnetçi Kandıralı'ya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı tarafından "Onur Ödülü" verildi.

Mustafa Kandıralı, daha sonra kendisinin bestelediği ve kızı Kısmet Kandıralı'nın seslendirdiği şarkıyı, klarnet virtüözü Serkan Çağrı'yla birlikte icra etti.

Kısmet Kandıralı, gecenin düzenlenmesinde emeği olanlara teşekkür ederek, "Bu kadar değerli bir insanı bu kadar mutlu etmenin ne demek olduğunu ancak onun yaşındakiler anlayabilir zannederdim ama görüyorum ki vefa bir semt adından ibaret değilmiş" şeklinde konuştu. - İstanbul

2. Uluslararası Klarnet Festivali

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 2. Uluslararası Klarnet Festivali - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'ın koronavirüs testi pozitif çıktı Hindistan'da koronavirüs yoğun bakımında doktorun dansı tepki çekti Yunanistan'dan 3 Avrupa ülkesine "Türkiye'ye silah satmayın" çağrısı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir Netflix, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolde olacağı bilim-kurgu dizisi çekecek Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı