20 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü - Son Dakika

20 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü

16.08.2013 13:01
20 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü

WWF Türkiye: "20 Ağustos'ta, bu yıl gezegenin bize sunduğu doğal kaynakları tüketmiş olacağız. Bu yılın geri kalanında yaşamımızı gelecek yıldan ödünç alarak sürdüreceğiz"

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye, 20 Ağustos'ta, bu yıl gezegenin insanlığa sunduğu doğal kaynakların tükenmiş olacağını, yılın geri kalanında yaşamın gelecek yıldan ödünç alınarak sürdürüleceğini bildirdi.

WWF-Türkiye'den 20 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü dolasıyıyla yapılan açıklamada, sürdürülebilirlik konusunda bilimsel çalışmalar yürüten ve WWF'in stratejik ortağı olan danışman kuruluş Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network-GFN) tarafından yapılan son çalışmaya göre, 20 Ağustos'ta Ekolojik Ayak İzi'nin gezegenin kapasitesini aşacağı belirtildi.

Dünya Limit Aşım Günü'nün, insanlığın talebinin doğanın bir yıl içinde sunduğu miktarın üzerine çıktığı gün olarak her yıl GFN tarafından açıklandığı kaydedilen açıklamada, GFN verilerinin, Dünya Limit Aşım Günü'nün 2011'den beri her yıl üç gün öne kaydığını gösterdiği vurgulandı.

GFN'nin, insanlığın gezegenin doğal kaynakları üzerindeki talebini izlediği hatırlatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İnsanlığın doğa üzerindeki talebi; gıda gereksinimi, hammadde temini ve karbondioksitin özümsenmesi olarak ayrı ayrı ölçülüyor. Buna Ekolojik Ayak İzi deniyor. Gezegenin doğal kaynakları bir yıl içinde yenileme ve atıkları özümseme kapasitesi, Ekolojik Ayak İzi ile karşılaştırılıyor. GFN verilerine göre, 20 Ağustos'ta, bu yıl gezegenin bize sunduğu doğal kaynakları tüketmiş olacağız. Bu yılın geri kalanında yaşamımızı gelecek yıldan ödünç alarak sürdüreceğiz.

Ekolojik açık; balık stoklarının, ağaçların ve diğer doğal kaynakların tükenmesiyle karbondioksit gibi atıkların atmosferde ve okyanuslarda birikmesiyle sonuçlanıyor. Aşırı tüketim arttıkça, ödediğimiz bedel de artıyor; ormanlar daralıyor, biyolojik çeşitlilik kayboluyor, balıkçılık azalıyor, toprağın verimi düşüyor, gıda sıkıntısı baş gösteriyor, atmosferde ve okyanuslarda daha fazla karbondioksit birikiyor. Bütün bunlar doğa üzerinde baskı oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda ekonomiyi baltalıyor. Ormanların ve okyanusların özümseyebileceği miktardan daha fazla sera gazı emisyonunun açığa çıkmasının sonucu olan iklim değişikliği, ekolojik limit aşımının en önemli ve yaygın etkisi olarak gezegendeki yaşamı tehdit ediyor."

"Gidişatı tersine çevirebiliriz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, gidişatın tersine çevrilebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Ekolojik sermayeyi koruyabilir, doğal kaynak tüketimimizi azaltabiliriz. Artık, doğanın imkanlarını aşarak bütçe açığımızı büyütmemiz mümkün değil. Doğal kaynakları likidite edip harcamak yerine en önemli servetimiz olarak korumalıyız. Dünyanın 2008 yılında girdiği ekonomik durgunluk, insanlığın doğadan talebini düşürmüş olsa da tüketimimiz artmaya devam ediyor. Ekonomik zorlukları aşmak için doğanın sınırları karar alma süreçlerinin merkezine yerleştirilmeli. Mevcut kaynaklar 7 milyarlık gezegenin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor. Günümüzde, 2 milyar insanın temel gereksinimlerini karşılamakta sıkıntı yaşıyor olması, düşünce sistemimizden başlayarak yaşam biçimimizi ve tüketim alışkanlılıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini açıkça gösteriyor." - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 20 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü - Son Dakika


Advertisement