20. Saraybosna Film Festivali Başlıyor - Son Dakika

20. Saraybosna Film Festivali Başlıyor

15.08.2014 11:39
20. Saraybosna Film Festivali Başlıyor, System.String[]

20. Saraybosna Film Festivali, bu akşam Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu'nun Paramparça Aşklar ve Köpekler filminin gösterimi ile başlayacak.

Bosna'da yaşanan savaşın izlerini silmek ve Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın adresi yapmak amacıyla organize edilen 20. Saraybosna Film Festivali, bu akşam Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu'nun "Paramparça Aşklar ve Köpekler" filminin gösterimi ile başlayacak.

Saraybosna'da, 20 yıldır dünyanın farklı ülkelerinden sinema sanatçılarını ve sinemaseverleri ağırlayan festival kapsamında bu yıl 60 ülkeden 247 film gösterilecek.

Festivalde bu yıl Türk yapımlarından Erol Mintaş'ın yönettiği "Annemin Şarkısı" ve Kutluğ Ataman'ın "Kuzu" filmleri "En İyi Film" dalında, Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" filmi ise "Focus" dalında yarışacak.

Öte yandan, festival bu yılda ünlü konukları ağırlama geleneğini sürdürecek. Festivale, bu yıl sinema ve tiyatro oyuncusu Halit Ergenç, Meksikalı ünlü oyuncu Gael Garcia Bernal ve Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanoviç katılacak.

Festival, Güney Koreli Bong Joon-ho'nun yönettiği "Snowpiercer" filmiyle sona erecek.

Geçmişten günümüze Saraybosna Film Festivali

"Obala Art Centar" Derneği, 1992-1995 yılları arasında kuşatma altında olan Saraybosna'daki sivil toplumun yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunmak amacıyla Saraybosna Film Festivali'ni organize etme kararı aldı.

Savaşın sonlarına doğru direnişin simgesi olan festival, yıllar geçtikçe uluslararası alanda da tanınan ve birçok ünlü yıldızın katıldığı kültürel bir etkinlik haline geldi.

Güneydoğu Avrupa'daki film, oyuncu ve genç yetenekleri tanıtmayı amaçlayan festivalin ilki 27 Ekim 1995 tarihinde düzenlendi.Festival, kuşatma altındaki Saraybosna'nın dünyaya açılan penceresi oldu. İlk festivalde 15 ülkeden 37 film gösterilirken, festivale yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Yıllar geçtikçe büyüyen festivali sonraki yıllarda Angelina Jolie, Brad Pitt, Emile Hirsch, Orlando Bloom, Daniel Craig, Morgan Feeeman, Darren Aronofsky, Kevin Spacey, Eric Cantona, Bono Vox Gerard Depardieu, John Malkovich ve Danny Glover gibi birçok dünyaca ünlü isimler de ziyaret etti.

Saraybosna Film Festivali, Güneydoğu Avrupa'da düzenlenen en iyi festivallerinde biri olarak kabul ediliyor. - Federation of Bosnia and Herzegovina

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 20. Saraybosna Film Festivali Başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Doğduğun Ev Kaderindir'de yürek sızlatan sahne! Burhan önce Müjgan'ı sonra kendini vurdu Adana, Samsun ve Ordu'da son iki haftada vaka sayısının %100 arttığını söyleyen Bakan Koca uyardı: Sınavımız devam ediyor Son Dakika: Koronavirüs aşısında kimler öncelikli olacak? Bilim Kurulu, aşılamada 4 aşamayı belirledi Canlı yayında şoke eden itiraf! Evli ve 5 çocuk babası şahıs, 18 yaşındaki kızı alıkoydu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk: Koronavirüs etkisini 2022'nin ilk aylarına kadar sürdürebilir Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu