20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu - Son Dakika

20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu

02.02.2016 19:47

20 yıldır kaçan Sabancı Suikastı faillerinden DHKP-C'li İsmail Akkol'un yakalanması, 1996 yılında işlenen ve 2 faili yakalanamayan suikastı yeniden Türkiye gündemine taşıdı.

Aydın'ın Söke ilçesinde bugün yakalanan iki DHKP-C'li canlı bomba Türkiye'nin gündemine oturdu. Canlı bombalardan birinin Sabancı Suikastı faillerinden DHKP-C'li İsmail Akkol olduğunun ortaya çıkması üzerine gözler Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne çevrildi.

Örgüt militanlarının binaya girişi anı güvenlik kameralarına yansımıştı.

9 Ocak 1996'da düzenlenen ve Türkiye'yi derinden sarsan Sabancı Suikastı'nın faillerinden biri olan Akkol, örgütün Yunanistan'daki kamplarının sorumlusu olduğu belirtilen diğer canlı bomba Fadik Adıyaman ile birlikte, Söke otogarından Eskişehir'deki bir adrese gitmek isterlerken yakalandı. İsmail Akkol'un üzerinden "Zeynel Abidin Gümüş", Fadik Adıyaman'ın üzerinden ise "Hatice Çalışkan" adına düzenlenmiş sahte kimlikler çıktı.

20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu

BİNADAKİ ÇAYCI ERDAL SUİKASTTE YER ALMIŞTI

Sabahcı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, Toyota- SA Genel Müdürü Haluk Görgün, sekreter Nilgün Hasefe ile birlikte 09 Ocak 1996'da Sabancı Center'ın 25'inci katında öldürülmüştü. Suikast sonrası olayı DHKP-C örgütü üstlendi. Binanın güvenlik kamerası kayıtlarından da Suikastı DHKP-C örgütüne üye Mustafa Duyar, Fehriye Erdal ve İsmail Akkol'un yaptığı belirlenmişti. Suikastı gerçekleştiren ve holding binasında çaycı olarak çalışan Fehriye Erdal'ın, 3 Kasım 1996'da meydana gelen Susurluk kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın aracılığı ile işe alındığı ortaya çıkmıştı.

20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu

Belçika'da yargılandığı dönem Fehriye Erdal

BELÇİKA ERDAL'I VERMEMİŞTİ

Sabancı Center binasında çalışan ve diğer iki militanın binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal, Suikastın ardından Türkiye'yi terk ederek Belçika'ya kaçmıştı. Burada bir dönem yargılanan Erdal, Türkiye'nin taleplerine rağmen iade edilmemişti. Belçika makamlarının ise cinayette kullanılan silahların otomatik olmamasına dayanarak saldırıyı terör eylemi saymaması ise ciddi tartışmamalara nedeni olmuştu.

20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu

Suikastın yakalanarak yargılanan tek faili Mustafa Duyar kaldığı cezaevinde tabancayla vurularak öldürülmüştü

DUYAR CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

DHKP-C üyesi olmadığı iddia edilen Mustafa Duyar ise kısa bir süre yurt dışında saklandıktan sonra Ortadoğu ülkelerine kaçmak için Türkiye'ye geldiğinde yakalanmıştı. Duyar daha sonra 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan bir isyanda tabancayla vurularak öldürülmüştü.

AKKOL ATİNA'DA TUTUKLANMIŞTI

Atina'da, 2015'in Şubat ayında örgütün hücre evine yapılan baskında; Özdemir Sabancı suikastı zanlısı İsmail Akkol ile DHKP-C askeri kanat sorumlusu olduğu ileri sürülen Hüseyin Fevzi Tekin, Mehmet Ali Yılmaz ve Bilgehan Karpat çok sayıda silah ve cephane ile birlikte yakalanmıştı.Türkiye'nin İsmail Akkol'un iadesi için yaptığı başvuru kabul edilmezken, gözaltına alınan 4 kişinin geçtiğimiz günlerde Atina'da davaları görüldü. Sabancı katil zanlısı İsmail Akkol'a 8 yıl hapis verildi. Ancak, mahkeme daha sonra Akkol'un şartlı tahliyelerine karar verdi.

20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu

2015'de Atina'da bir polis baskınında yakalanan sonrasında şartlı tahliye ile serbest bırakılan İsmail Akkol

20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu

6 kardeşten oluşan Sabancı Ailesi (Özdemir Sabancı, solda, açık renk takım elbiseli)

YORUMLAR (4)
  • sökeli: bugün ben bu olaya rast geldim tesadüfen yolu kapatan polisleri gördüm sonradan canlı bombaları ve diger kızı eskişehire birisi digeride didime bilet almışlar garajda yakalanmış insanlarımızda çok meraklı herkes doluşmuş karakol önüne özellikle bunlara yakın mevkiler yine oradaydı herşey beklenir insanlardan Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • nabukednezar: belcika olayi teror saymamis ve suclulari iade etmemis ama simdi kendileri terorle yuzyuzeler,ETME BULMA DUNYASİ ! surun Avrupa,teror artik seninde ensende, teror sizi vurunca bizde uzulmuyoruz cunku siz bize hic uzulmediniz. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Rusya'dan S-400 sevkiyatı iddiası ABD'yi korkuttu! Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'ye üstü kapalı yaptırım tehdidinde bulundu Rusya'dan S-400 sevkiyatı iddiası ABD'yi korkuttu! Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'ye üstü kapalı yaptırım tehdidinde bulundu Türkiye, bu canlıyı konuşacak! Konyalı bilim insanları acil koduyla göreve çağrıldı Türkiye, bu canlıyı konuşacak! Konyalı bilim insanları acil koduyla göreve çağrıldı MYP Lideri Yılmaz: 'Seçimlere hak kazanan her partiye istisnasız hazine yardımı yapılmalıdır' MYP Lideri Yılmaz: 'Seçimlere hak kazanan her partiye istisnasız hazine yardımı yapılmalıdır'

Son Dakika Güncel 20 Yıl Sonra Sabancı Suikastı Yeniden Türkiye Gündemi Oldu - Son Dakika


Advertisement