Son Dakika Haberleri: 2000 Yıllık Heykel ile Önce Selfie Çekti, Sonra Parmağını Koparıp Cebine Attı
BBC

2000 Yıllık Heykel ile Önce Selfie Çekti, Sonra Parmağını Koparıp Cebine Attı

11 ay önce

ABD'li ziyaretçi, Çin'e ait 2000 yıllık Terracotta savaşçısı heykellerinin yer aldığı sergide, selfie çektirdiği bir heykelin başparmağını çaldı. Olay Çin'de büyük tepki çekti.

ABD'de bir kişi, Çin'e ait 2000 yıllık Terracotta savaşçısı heykellerinin yer aldığı sergide, selfie çektirdiği bir heykelin başparmağını çaldı.

ÇİN'DE OLAY OLDU

Çin medyası, Çin'in olaya büyük tepki gösterdiğini ve hırsızlığı yapan kişinin sert bir şekilde cezalandırılmasını talep ettiğini duyurdu.

HEYKELİN DEĞERİ DUDAK UÇUKLATIYOR

4.5 milyon Dolar değerindeki heykel, halihazırda Philadelphia'daki Fraklin Ensitütüsü'nde sergilenen 10 Terracotta heykelinden biri. Geçen hafta, Michael Rohana adındaki bir kişi olayla ilgili suçlu bulundu ancak kefaletle serbest bırakıldı.

ÖNCE SELFIE, SONRA HIRSIZLIK

Çin'in resmi haber ajansının FBI'ya dayandırdığı haberine göre 24 yaşındaki Rohana, sergide önce bir heykelle, telefonunun flaş ışığını da kullanarak selfie çekti. Daha sonra bu heykelin başparmağını koparıp cebine attı.

Müze görevlileri parmağın yerinde olmadığını günler sonra fark etti. FBI, Rohana'yı yakaladı ve zanlı suçunu itiraf etti.

ÇİN, SERT BİR CEZA İSTİYOR

Çin'den eleştiri ve cezalandırma talebi Heykellerin sergi için yurtdışına çıkmasından sorumlu Şaanhi Kültürel Miras Tanıtımı Merkezi Müdürü Wu Haiyun, Franklin Enstitüsü'nü dikkatsiz davranmakla suçlayarak kınadı.

Haiyun, hırsızlığı gerçekleştiren kişinin sert bir şekilde cezalandırılmasını talep ettiklerini belirtti.

TAŞTAN ORDU

Terracotta savaşçıları, Çin'in sahip olduğu en önemli arkeolojik eserler. Teraccotta Ordusu, gerçek insan boyutundaki silahlı asker heykellerinden oluşuyor.

Heykeller 1974 yılında Xi'anköylüler tarafından bulunmuştu. 2012 yılında yapılan kazılarda yeni heykellere ulaşılmıştı.

BBC

YORUMLAR


Kayıp Ağabeyini Arama Çalışmasını Ağlayarak İzledi Sincan Cezaevi Önünde Dehşet! Gazi ve Avukatlara Otobüs Çarptı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Önümüzdeki Sezon Avrupa'ya Gidemeyebiliriz