Son Dakika Haberleri: 2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı

2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı

7 yıl önce

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, halı sektörü olarak 2011 yılında 1 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı, System.String[]
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, halı sektörü olarak 2011 yılında 1 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Sektörün, yüzde 10'luk bir büyüme katettiğini ifade eden Kaplan, ihracat yapılan ülke sayısının 123 olduğunu belirtti.

Kaplan, halı sektörünün 2011 yılındaki ihracat rakamları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Sektörün, 2011'de 1 milyar 147 milyon dolarlık ihracata imza attığını kaydeden Kaplan, bu rakamın yüzde 39'unun Ortadoğu olmak üzere, Türki cumhuriyetlerden AB ülkelerine kadar 123 ülkeyi kapsadığını ifade etti. Sektörün, 2011 yılında yüzde 10'luk büyümesine de işaret eden Kaplan, Ortadoğu'da yaşanan olumsuzlukların halı ihracatına büyük oranda yansımadığını dile getirdi.

İlerisi için endişeli olduklarının altını çizen Kaplan, özellikle Suriye'de akan kanın durmasını arzu ettiklerini belirterek, "Huzur olmazsa ticaret de sıkıntıya girer." değerlendirmesinde bulundu. 2012 yılında 1,5 milyar dolarlık bir ihracat hedeflediklerine dikkat çeken Kaplan, sektörün, geçen yıl olduğu gibi yüzde 10'luk bir büyüme yaşayacağını aktardı. Bunun, verilen makine siparişlerinden açıkça görüldüğünü ifade eden Kaplan, yeni yıl içerisinde Gaziantep'in 3 fuara ev sahipliği yapacağını da açıkladı.

Kaplan, "Mart ayında düzenlenecek halı fuarının ardından, mayıs ayında da cami donanımları ile ilgili bir fuara şehrimiz ev sahipliği yapacak. Bununla beraber, her yıl düzenlediğimiz fuar Eylül ayında gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı. Açıklamasında, iplik yatırımının teşvik edilmediğine değinen Kaplan, bunun yatırımcının önünde bir engel olduğunu vurguladı.Fabrika İşçisinin Vücuduna Demir Çubuklar Saplandı Caner Erkin ile Şükran Ovalı Çiftinin Yeni Doğan Bebeği Hastaneye Kaldırıldı

Hamile Eşi Aniden Rahatsızlanan Adamdan Eşi İle Doğacak Çocuğu Arasında Tercih Yapması İstendi