2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı - Son Dakika

2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, halı sektörü olarak 2011 yılında 1 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı, System.String[]

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, halı sektörü olarak 2011 yılında 1 milyar 147 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Sektörün, yüzde 10'luk bir büyüme katettiğini ifade eden Kaplan, ihracat yapılan ülke sayısının 123 olduğunu belirtti.

Kaplan, halı sektörünün 2011 yılındaki ihracat rakamları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Sektörün, 2011'de 1 milyar 147 milyon dolarlık ihracata imza attığını kaydeden Kaplan, bu rakamın yüzde 39'unun Ortadoğu olmak üzere, Türki cumhuriyetlerden AB ülkelerine kadar 123 ülkeyi kapsadığını ifade etti. Sektörün, 2011 yılında yüzde 10'luk büyümesine de işaret eden Kaplan, Ortadoğu'da yaşanan olumsuzlukların halı ihracatına büyük oranda yansımadığını dile getirdi.

İlerisi için endişeli olduklarının altını çizen Kaplan, özellikle Suriye'de akan kanın durmasını arzu ettiklerini belirterek, "Huzur olmazsa ticaret de sıkıntıya girer." değerlendirmesinde bulundu. 2012 yılında 1,5 milyar dolarlık bir ihracat hedeflediklerine dikkat çeken Kaplan, sektörün, geçen yıl olduğu gibi yüzde 10'luk bir büyüme yaşayacağını aktardı. Bunun, verilen makine siparişlerinden açıkça görüldüğünü ifade eden Kaplan, yeni yıl içerisinde Gaziantep'in 3 fuara ev sahipliği yapacağını da açıkladı.

Kaplan, "Mart ayında düzenlenecek halı fuarının ardından, mayıs ayında da cami donanımları ile ilgili bir fuara şehrimiz ev sahipliği yapacak. Bununla beraber, her yıl düzenlediğimiz fuar Eylül ayında gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı. Açıklamasında, iplik yatırımının teşvik edilmediğine değinen Kaplan, bunun yatırımcının önünde bir engel olduğunu vurguladı.

2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 14:41 - Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi 2011'de 123 Ülke Türk Halısı Kullandı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Kuran kursunda bir çocuğun dayak yediği iddiası üzerine soruşturma açıldı Fatih'te yabancı uyruklu genç kadın apartmanın merdivenlerinde ölü bulundu ABD merkezli ilaç firmasının ürettiği aşı, klinik deneylerde koronaya karşı güçlü bağışıklık oluşturdu Sinan Akçıl'dan eski sevgililerini çıldırtacak sözler: İlk kez tek eşliyim Otoyolun kenarında sandalyeye oturup havaya ateş açan sürücünün görüntüleri tepki çekti Başakşehir kendi maçında TFF'nin yayınladığı listede yer almadı Ayasofya'da heyecanlandıran keşif! 900 metrelik yeraltı menfezleri bulundu Botoks sonrası ölen Kübra'nın son anlarında kurabildiği tek cümle olayın vahametini anlattı