2011'de 650 Sokak Hayvanı Yuvaya Kavuştu - Son Dakika

2011'de 650 Sokak Hayvanı Yuvaya Kavuştu

09.01.2012 14:09
2011'de 650 Sokak Hayvanı Yuvaya Kavuştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan 650 sokak hayvanı sahiplendirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sahipsiz sokak hayvanları için başlattığı sahiplendirme projesi 2011 yılında da devam etti. Çalışma ile Kartepe ve Gebze ilçelerindeki geçici bakım merkezlerinde her türlü bakımı yapılan sokak hayvanlarından bu sene içinde 650'si sahiplendirildi. Böylece doğaya bırakılmak zorunda kalan hayvanlar sıcak bir yuvaya kavuşmuş oldu.

2008 YILINDA BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik tedavi, aşılama ve kısırlaştırma çalışmalarını sürdürürken bir süre sonra doğaya bırakılan hayvanları da ücretsiz olarak sahiplendirme çalışmalarını yürütüyor. 2008 yılından itibaren sürdürülen ve vatandaşların büyük beğenisini toplayan hizmetten 2011 yılında 650 vatandaş faydalandı.

AYDA 250 KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen hizmet ile hem sokak hayvanlarının güvenli bir yaşam sürmesi sağlandı hem de vatandaşların ihtiyacı ekonomik bir şekilde karşılandı. Gebze ve İzmit'te bulunan merkezlerin ayda 200-250 kişi arasında ziyaret edilmesi ise vatandaşların ilgisini ortaya koydu.

HUSKY, TERİYER, İRAN

Vatandaşlar istedikleri hayvanları gönül rahatlığıyla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı merkezlerden sahiplenebiliyor. Sahiplenen hayvan cinslerinin arasında Teriyer, Husky türü köpek ve Ankara, İran gibi kediler bulunuyor. Sahiplenilen hayvanların aşı ve bakımları da ömür boyu Büyükşehir tarafından yapılıyor.

İNTERNETTEN DE SAHİPLENİLEBİLİYOR

Sahiplenmek isteyen vatandaşlar evlerinde oturarak dahi kedi ya da köpek beğenip alabiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi www.kocaeli.bel.tr adresinin ana sayfasında oluşturulan 'Yuva Arayan Hayvanlar' linkinden sahip olmak istenilen hayvanın özelliklerini görüp beğenme şansı elde edebiliyor.

16 YAŞI TAMAMLAYAN HERKESE

Hem sokak hayvanlarının güvenli bir yaşam sürmesinin sağlandığı hem de vatandaşların ihtiyacının karşılandığı uygulamadan yararlanmak için 365 12 99 numaralı hattan bilgi alınabiliyor. 16 yaş dolduran herkesin yararlanabildiği hizmetten vatandaşlar hiçbir ücret alınmadan sahiplendirme yapılabiliyor. Kısırlaştırılmış ve aşıları yapılmış olarak teslim edilen hayvanların bundan sonraki tüm aşıları da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

YEMPATİLER KURULDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik hizmetlerine farklı bir boyut daha getirmişti. 2011 yılında, hayvanların aç kalmasını önlemek ve çevreye zarar vermemesini sağlamak amacı ile kentin belli noktalarına otomatik mama istasyonları yerleştirilmişti. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen proje sokak hayvanlarının beslenmelerini sağlamak amacı ile hayata geçirilmişti. Çeşitli ilçelere kurulan makinelere Yem Pati adı verilmişti. Yem Pati'ler, sokak hayvanlarının ihtiyaçları olan kuru mama ve taze suya her zaman kolaylıkla ulaşmalarını sağlıyor.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel 2011'de 650 Sokak Hayvanı Yuvaya Kavuştu - Son Dakika


Advertisement