2011 Yılında İnşaat Sektöründe: Mimarlık - Son Dakika

2011 Yılında İnşaat Sektöründe: Mimarlık

22.02.2011 12:10
2011 Yılında İnşaat Sektöründe: Mimarlık, System.String[]

Konuğumuz Gülen Yalçınkaya Özelçi

Bu ay konuğumuz İnşaat sektörünün başarılı firması Doğru Tasarım Mimarlık Genel Müdürü Gülen Yalçınkaya ÖZELÇİ...

www.sondakika.com:Öncelikle biraz sizden bahsetmek istiyorum. Sektördeki geçmişinizi bizimle paylaşır mısınız?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Ben M.S.Ü-Mimarlık mezunuyum ve İnşaat sektöründe 1996 yılından beri bulunmaktayım. İlk yıllar İstanbul'da özellikle üst kesim diyebileceğimiz kişilerin ev ve iş yerlerinin hem Mimari hem de İç Mimari&Dekorasyon projelerinde çalıştım.Bu süreçte gerçekten çok güzel dostluklar ve kazanımlarım oldu.Kurumsallaşabilmek ve Dünya çapında projeler oluşturabilmek için Doğru Tasarım Mimarlık firmasını şu anda Genel Koordinatörümüz ve şirket ortağımda olan Güvenç Yalçınkaya ile beraber kurduk.

www.sondakika.com:Sektörde uzun zamandır bulunuyorsunuz.DOĞRU TASARIM markasını oluşturmanızı ve bu süreci anlatır mısınız?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Doğru Tasarım Mimarlık öncelikle bir aile şirketidir. Geçmişinde birçok başarılı projeye imza atmış olan şahsım ve Güvenç bey Doğru Tasarım'da ; kurumsallaşma ve markalaşma adına yapılacak çok işin var olduğunu ve ''Mimari Bakış Açımızı Dünya Standartlarına nasıl çıkartabiliriz'' diyerek,hem yurt içi hem de yurtdışı bir çok seminer,fuar vb. aktivitelere katılarak mesleğimizi en iyi noktaya getirmeye çalışıyoruz.Bu birliktelik sonucunda iyi bir sinerji oluşturarak ,markalaşma adına çok sağlam temeller atarak işlerimize hızlı bir şekilde koyulduk.Şimdi önümüzde yapılacak çok işin olduğunu görüyor, ama geriye baktığımızda da bir çok sınavı başarıyla verdiğimizi gururla seyrediyoruz.

www.sondakika.com:" Türkiye'de Mimarlık" konusunda bizlerle neler paylaşabilirsiniz?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Türkiye'de Mimarlık bilinci sanılanın aksine çok iyi noktalarda diyebilirim. Bilinçli yatırımcı, ortaya çıkacak esere mimarın katacağı değeri çok iyi ölçebiliyor. İyi bir mimari projenin etkisini ortaya çıkacak eserdeki ölçülebilirliği çok yüksektir. Bunu sağlayabilmek için mimarla beraber projede yer alacak her birimin üstüne düşen görevi tam anlamıyla yerine getirmesi gerekmektedir.Üstlendiğimiz işlerde ofiste projenin çiziminden,şantiyede her detayının yerine uygulanması ve çözümü çok titizlikle yapılmaktadır.Burada ekiplerimizin birbiriyle koordinasyonu ve devamlı iş yapar pozisyonda olmaları işin mükemmel bir şekilde neticelenmesine neden olmaktadır.

www.sondakika.com:Bir insanın hayalini gerçeğe dönüştürmek uzaktan bakınca muhteşem görünüyor. Ancak bir de sizden dinlemek lazım. En çok hangi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ :Soyutun somuta yani esere dönüşmesi gerçekten zor ve doğum süreci gibidir. Soyutun somuta dönüşebilmesi, Mimarın karşısındaki insanı ne kadar anladığı ve işinde ne kadar uzman olduğuyla ilgilidir. Çünkü kişinin hayalindeki resmin gerçeğe dönüşebilmesi için mimarla vakit geçirmesi, kendini, isteklerini, hayallerini vb. iyi bir şekilde aktarabilmesi, mimarında onu çok iyi şekilde anlayabilmesi gerekmektedir. Sonucunda her ikisinin de beraber bu süreçte aktif bir şekilde rol alması gerekecektir.

www.sondakika.com:DOĞRU TASARIM ekibi olarak, gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Yönetim olarak bizim yapmış olduğumuz planlama beş yıllık olmakla beraber, 2015 yılı sonunda kendimizi yurtiçi ve yurtdışında ödüllü projeler yapabilen, markalaşma sürecini tamamlamış bir Mimarlık ofisi olarak görüyoruz. Bu noktada hem teknik hem de idari kadromuzun kökleşmiş,uzmanlaşmış ve Dünya standartlarında Mimar ve Mühendisler olmasını hedefliyoruz.Ki bu süreçte şu anda bile gerçekten güzel noktalara geldik diyebilirim.

www.sondakika.com :Ülkemizde genellikle özel projeler konu olduğunda Türk Mimarlardan çok yabancı mimarlara başvuruluyor. Kentleşme

Projelerinde,büyük fimaların yatırımlarında olduğu gibi. Bunun altında yatan nedenler nelerdir?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Bu noktaya biraz daha geniş açıdan bakmak gerekir diye düşünüyorum. Her yatırımcı istediği Mimarla çalışmakta özgürdür. Ancak diğer bir hususu gözden kaçırmamalıyız. Türk bir firmanın bir konuda Dünya'da isim yapamadığından hayıflanırken,bir yandan da gündelik hayatta kullandığımız en ufak bir eşyada bile yabancı ürünleri tercih ederiz.Bu şekilde düşünüldüğünde Türkiye'de gelişebilecek bir Mimari grubun oluşması ve Dünyaca ün yapabilmesi zor gözükmektedir.İnşaat sektöründe de görüldüğü gibi çoğunlukla yabancı Mimar etkisinde kalarak kararlar alınmaktadır. Bu da yatırımcının dışa bağımlı olarak adlandırılmasına neden olabilir ve ortaya çıkacak eser doğru tanımlanamayabilir. Eşit bir noktada kalabilmek ve projeleri yarışmalarla belirleyebilmek daha objektif olacaktır. Kurullar çok adaletli bir şekilde kararlarını veriyor ve hak eden işi almış oluyor. Yani Türkiye'de her konuda olduğu gibi Mimarlıkta da fırsat eşitliği olmalı.Şans verilince gerçekten ortaya çok güzel eserler konulacaktadır.Ama burada da çok çalışmalı ve gerçekten işimizi en güzel şekilde yerine getirmeliyiz.

www.sondakika.com:Biraz da yeni projelerinizden bahseder misiniz?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Tabi ki..Şu anda Almanya'nın Kapı ve Pencere Donanımlarında lider firması GRETSCH UNITAS GmbH İstanbul Genel Müdürlük ve Lojistik Üssünü projelendiriyoruz.İdari ofisi 700 m2,depoda 2.300 m2 olacak şekilde tüm birimler titizlikle etüt edilmiş ve projelendirme saffasına getirilmiştir.2011 Mart ayı sonu itibariyle projelendirmenin bitirilmesi öngörülmekte ve Nisan ayı itibariyle projeye uygun tüm ekipler şantiye alanında faaliyete başlayacaktır.Yine ofis olarak üzerinde çalıştığımız Dünya Pazarlama A.Ş.'nin 2.500 m2'lik Genel Müdürlük binasını projelendirmiş bulunuyoruz.Proje olarak bitirildi ve şu anda binanın çatısı kapatıldı,tavan,mahal bölmeleri yapılıyor.Bu konularla ilgili şantiye Mimarımız tüm Mühendislerle koordineli olarak çalışmalarına devam etmektedir.Otel sınıfında örnek vermek gerekirse,İstanbul Taksim'de Butik Otel olarak tasarladığımız ve hatta Otelin ismini bile verdiğimiz bir projemiz devam ediyor.Bununla ilgili gizlilik sözleşmemiz devam ettiği için detaylı bilgi veremiyorum ama,2011 yılı sonunda açıldığında gerçekten bir çok gazete ve Televizyonda görebilirsiniz.Çünkü gerçekten iddalı ve güzel bir otel oluyor.Bunun yanında İstanbul'da İş,Sanat ve Spor camiasının önde gelen kişilerinin özel ev ve villalarının dekorasyonlarıda devam etmektedir.

www.sondakika.com:DOĞRU TASARIM olarak projelerinizi neye göre

seçiyorsunuz? Ya da her projeyi kabul ediyor musunuz?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Projelerin seçiminde çok farklı etkenler rol alıyor. Müşterinin talebi, bütçesi, işin yapılabilirliği vb. Her verdiğimiz teklifin olumlu dönüşü olmadığı gibi, her projeyi de üstlenmiyoruz. Şu şekilde örnekleyebiliriz; Bodrum'da, çevre dokusuyla bağ kuramayacak bir mimari projenin talep edilmesi,bizim işi kabul etmememize neden olabilir.Ancak burada çok sıkıntılı bir nokta bulunuyor. Mevzuatlardaki açıklıklar,art niyetli ve sırf para kazanma zihniyetindeki tüccar Mimarlar sonucunda,bizim kabul etmediğimiz bu proje ,müşterinin talep ettiği şekilde uygulanabilir ve ortaya az evvel de bahsettiğim gibi çok kötü bir eser çıkabilir.Bu konunun köklü bir şekilde ele alınması ve mevzuatlarda çok sıkı reformlar yapılması gerekliliğine inanıyorum.Çünkü para kazanmaya endeksli kötü niyetli ve kontrol edilemeyen her işin sonucunda oluşacak ağır faturayı gelecek nesiller ödemek zorunda kalacaktır.Bu da bizim ve diğer tüm Mimarların gelişememesi ve Türkiye adına güzel işler yapamaması anlamına gelmektedir.Mimar sanatçı ruhlu ise imkanları doğrultusunda geliştikçe ortaya daha güzel eserler çıkaracaktır.Ama siz o Mimara devamlı kurallar ve sınırlar koyarsanız,sonucunda ortaya da Dünya çapında eserler getirmesini bekleyemezsiniz.Bu çok zor ve karışık bir durumdur.

www.sondakika.com:Yeni yetişen mimarlarımıza meslekleriyle ilgili olarak neler iletmek isterseniz?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Sistemli bir şekilde çalışmalarını, malzeme bilgilerini pratikle güçlendirmelerini ve de en önemlisi geleceğe umutla bakmalarını temenni ediyorum.Gelecek siz genç Mimarlar elinde güzelleşecektir.

www.sondakika.com:Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

GÜLEN YALÇINKAYA ÖZELÇİ:Asıl ben size çok teşekkür ederim bana bu fırsatı tanıdığınız ve zaman ayırdığınız için. www.sondakika.com 'un sıkı bir takipçisi olarak sitenizden istifade ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyor ve daha iyi yerlerde sizleri görmeyi umut ediyorum.

Dogru Tasarım ile ilgili daha fazla bilgi için, 0 216 467 2672 numaralı telefondan veya www.dogrutasarim.com'dan ulaşabilirsiniz.

2011 Yılında İnşaat Sektöründe: Mimarlık

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi 2011 Yılında İnşaat Sektöründe: Mimarlık - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyaya İsrail mesajı verdi: Sessiz kalanlar, bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilsin Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyaya İsrail mesajı verdi: Sessiz kalanlar, bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilsin Süper Lig'in nefes kesecek son haftasının hakemleri belli oldu! Süper Lig'in nefes kesecek son haftasının hakemleri belli oldu! Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi günü itibarıyla kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlayacağız Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi günü itibarıyla kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlayacağız Koronavirüs testi pozitif olan genç kadın, arkadaşlarıyla alkol alıp ormanda kayboldu Koronavirüs testi pozitif olan genç kadın, arkadaşlarıyla alkol alıp ormanda kayboldu 15. kez kısıtlama cezası yiyen kadından hayrete düşüren sözler: Niye ödeyeyim, markayım ben 15. kez kısıtlama cezası yiyen kadından hayrete düşüren sözler: Niye ödeyeyim, markayım ben "Korona var öpme" klibi çeken ünlü türkücü Aydın Aydın, salgından kaçamadı ABD'de hayrete düşüren olay! 2 yaşındaki bir çocuk annesini bacağından, babasını ise kafasından vurdu ABD'de hayrete düşüren olay! 2 yaşındaki bir çocuk annesini bacağından, babasını ise kafasından vurdu Son Dakika: 2023'te yapılacak Şampiyonlar Ligi finaline İstanbul ev sahipliği yapacak Son Dakika: 2023'te yapılacak Şampiyonlar Ligi finaline İstanbul ev sahipliği yapacak
Advertisement