2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı - Son Dakika

2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı

28.06.2012 13:00
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı, System.String[]

2012 yılı Avrupa Birliği (AB) Öykü Yarışması'nın sonuçları açıkladı.

2012 yılı Avrupa Birliği (AB) Öykü Yarışması'nın sonuçları açıkladı. Yarışmanın birincisi Ankara Bahçelievler Anadolu Lisesi'nden Elifnaz Gökçeaslan oldu.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü işbirliği ile "Türkiye'de AB Bilgi Merkezleri Ağı'nın Desteklenmesi Projesi" kapsamında düzenlenen "Farklılıklar içinde Birlik" konulu 2012 yılı AB Öykü Yarışması'nın birincisi Ankara Bahçelievler Anadolu Lisesi'nden Elifnaz Gökçeaslan oldu.

Farklı din ve etnik kökenli vatandaşların bir arada yaşadığı Büyükada'da bulunan Anadolu Kulübü'nde gerçekleşen ödül törenine Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Birinci Müsteşarı Michael Miller, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, 21 ilden ( Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum,

Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Kayseri, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van) yarışmaya katılan öğrenciler, öğretmenleri ve İl Milli Eğitim temsilcileri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu,

'Farklılıklar İçinde Birlik' temasına Adalar kadar uygun bir yer bulmanın mümkün olmadığını ifade etti. Farklılıklar olmadığında içinde yaşadığımız dünyanın sevimsiz bir hal alacağını dile getiren Farsakoğlu, "Gerek ülkemizde gerekse de dünyanın diğer bölgelerinde farklılıkların zenginlik değil de sorun olarak algılandığını görüyoruz. Adalar'ın doğal güzelliklerinin yanında diğer büyük bir özelliği farklı kültürlerden insanların burada birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasıdır. Adalar'da farklı dinlere ve etnik kökenlere mensup insanların bir arada yaşadıklarını görürsünüz. Bu sebepten ötürü AB Öykü Yarışması finalinin burada yapılması, bizler için çok derin anlam içermektedir. Gelecek nesillerin farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu bilincini içselleştirerek dünyayı daha yaşanılabilir hale getirecekleri inancındayım" dedi.

"TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ KAZANDI"

Daha sonra kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz, Adalar'ın, farlılıkların birlikte yaşadığı bir yer olmasının yanında bir sanat ve edebiyat merkezi olduğunu vurguladı. Bu etkinlikle Büyükada'da bulunmaktan çok mutlu olduğunu aktaran Yılmaz, "Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği arasındaki bu etkinlik 2007 yılından bu yana devam ediyor. Bu yıl konu alınan 'Farlılıklar İçinde Birlik' çok önemli bir konu. Şunu belirtmeyi istiyorum; bu yarışmayı, katılan tüm öğrencilerimiz aslında kazanmıştır. Bundan dolayı herkesin mutlu olması gerekir. Dereceye giren öğrencilerimizi de yürekten kutluyorum" diye konuştu.

"YARIŞMANIN TEMASI TÜRİYE İÇİN ÖNEMLİ"

Son olarak konuşmasını yapmak için kürsüye gelen AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Birinci Müsteşarı Michael Miller, yarışmaya yaklaşık 3 bin kişinin katıldığını, bunlardan 800'ünün öykü gönderdiğini, 300 okulun dahil olduğunu anlattı. 21 ilde gerçekleşen yarışmalarda ilk 3'e girenlerin final için İstanbul'a geldiğini hatırlatan Miller, salonda bulanan tüm öğrencilerin kendini kazanmış olarak hissetmesi gerektiğini vurguladı. Dereceye giren öykülerin çok orijinal ve yaratıcılık örneği sergilediğini kaydeden Miller şöyle devam etti: "AB'nin sloganı 'Farklılıklar İçinde Birlik'tir. Biz bu sloganı; kimlik, hoşgörü ve hoşgörüsüzlük üzerinde yaratıcı düşünceyi tetiklemek amacıyla seçtik. Bu temayla ait olma ve ait olmama konusunda tartışma ortamı yaratmayı amaçladık. Bu temayı seçerken amacımız; modern Türkiye'de herkesin eşit haklarla muamele görmesi mi gerektiği, yoksa insanların özelliklerine göre farklı muamele görmesi gerekip gerekmediğini düşünmekti. Bu tür farklı özellikler Alevi, Sünni, Hıristiyan,

Yahudi, homoseksüel, heteroseksüel, Kürt, Laz, başı bağlı, başı açık, AKP, CHP, MHP, BDP destekçileri, sağ elini kullananlar, sol elini kullananlar, gözü mavi olanlar, kahverengi olanlar gibi sıralanabilir. Aslında bu konular her ülke için önemli ama içinde bulunduğumuz dönemde özellikle Türkiye açısından oldukça önemli. Herkesin bildiği üzere Meclis yeni bir anayasa hazırlığı içinde.

Ayrıca AB'ye üye olmak isteyen tüm ülkeler için önemli bir süreç olan normatif değişim sürecinde Türkiye'nin hazır olup olmadığının tartışıldığı bir dönemde bu konu çok önemli."

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ANKARA'YA

Açılış konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. İlk olarak 21 ilde ilk 3'e giren öğrencilere şiltleri verildi. Öğrencilerle birlikte öğretmenleri ve İl Milli Eğitim Temsilcilerine hediyeler verildi. Bu yıl yarışmada bir ilk de gerçekleşti. Türkiye'de ilk üçe giren öğrencilerin yanı sıra üç öykü de mansiyon derecesine layık görüldü. Mansiyonların dağıtılmasından sonra yarışmada ödül kazanan Türkiye'de ilk 3 öykü ve yazarı açıklandı. Yarışmaya Ankara Bahçelievler Anadolu Lisesi'nden katılan Elifnaz Gökçeaslan "Rengistan" adlı öyküsüyle birincilik ödülünü kazandı. İkinci Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi'nden "Adem'in Çocukları" eseriyle Beyzanur Kılıç, üçüncü ise Eskişehir Özel Atayurt Okulları'ndan "Sessiz Dost" adlı eseriyle Ece Gündoğan oldu. Türkiye'de ilk üçe giren ve mansiyona layık görülen öğrenciler; ödül olarak fotoğraf makinesi, netbook, 100 Temel Eserden oluşan kitap seti ile Belçika ve İrlanda'ya bir ziyaret programına katılmaya hak kazandılar.

ÖĞRENCİLER, YAZARLARLA BULUŞTU

Öğrenciler, ödül töreninin ardından "Modern Türkiye'de Yazarların Rolü ve Sorumlulukları" konulu panele katıldılar. Burada yarışmanın jüri üyeleri Yazar Cemil Kavukçu, Yazar Fadime Uslu ve Yazar Ayşe Sarısayın ile söyleşi yaptılar. Yazdıkları öykülerde nelere dikkat etmeleri gerektiğini, bir yazarın öyküsü ve karakterleri karşı sorumluluğunu konuşan öğrenciler, kendi öykülerini yazarken neler hissettiklerini, neler yaşadıklarını anlattılar. Jüri üyeleri, ilk 3'ü seçmekte zorlandıklarını, tüm eserlerin gerek dile gerekse de kurguya dikkat edilerek yazıldığını söylediler.

FARKLILIKLAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Aynı gün Turgay Fişekçi, Ada'da yaşayan İpek Çalışlar, Gündüz Vassaf, Ahmet Tanrıverdi gibi ünlü yazarlar ve faytoncu, pastane sahibi gibi farklı mesleklerden Ada sakinleri ile bir araya gelen öğrenciler, ada yaşamı hakkında bilgiler aldılar. Adalar'da yaşayan Ermeni, Rum, Musevi ve Müslüman vatandaşlar ve yazarlarla buluşan öğrenciler, farklılıkların bir arada yaşadığı Adalar'da halkın deneyimlerini paylaştılar. Söyleşiye katılan ve konuşan AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Birinci Müsteşarı Michael Miller ise, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda 'Gayrimüslim' sözcüğünün dahi yasaklanacağını, herkesin eşit şartlarda muamele göreceğini söyledi.

Ödül töreni ve söyleşilerin ardından öğrenciler, Büyükada'da gerçekleşen ünlü pop müzik sanatçısı Gökçe konseri ile eğlendiler.

GENÇ ÖYKÜ YAZARLARI ADALARDAKİ MÜZELERİ ZİYARET ETTİ

Etkinliğin ikinci günü sosyal ve kültürel program çerçevesinde Heybeliada'da bulunan ünlü yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın evini ziyaret eden öğrenciler, aynı gün Büyükada'da bulunan Adalar Müzesi'ni gezerek adalı yazarlar hakkında bilgiler aldılar. Farklı kimliklerin hoşgörü ile bir arada yaşadığı Adalar'da öğrenciler tarihi Aya Dimitri Kilisesi ve Tarihi Hamiye Cami'sini de gezdiler.

YARIŞMA HAKKINDA

AB Öykü Yarışması, son 5 yıldır, Türkiye'nin üyelik sürecinde Avrupa Birliği'nin temel değerlerini vurgulamak, yetişmekte olan kuşakları bu konuda düşünmeye ve araştırmaya sevk etmek amacıyla düzenleniyor. Yarışmaya katılanlar, 'öykü nasıl yazılır, yazı ile düşünceler nasıl ifade edilir' konularında uzmanlardan eğitim alıyor. - İSTANBUL

2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı
2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 2012 AB Öykü Yarışması Sonuçlandı - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim Kastamonu Belediye Başkanı, artan vakalar sonrası uyardı: Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Son Dakika: Türkiye'de 2 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor