"2012'de Petrol Fiyatları Yüksek Devam Eder, Rublede Devalüasyon Endişesi Yok" - Son Dakika

"2012'de Petrol Fiyatları Yüksek Devam Eder, Rublede Devalüasyon Endişesi Yok"

18.01.2012 16:30

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı German Gref 2012'de rublede devalüasyon beklemediğini, petrol fiyatlarının yüksek seviyede devam edeceğini söyledi.

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı German Gref 2012'de rublede devalüasyon beklemediğini, petrol fiyatlarının yüksek seviyede devam edeceğini söyledi.

Moskova'da düzenlenen Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi formunda konuşan Gref, "Kurda devalüasyon konusunda herhangi ciddi bir önkoşul olduğuna inanmıyorum. Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri ve geçen yıl yaşanan hızlı nakit çıkışına rağmen sorun görülmüyor. Petrol varil fiyatları yüksek devam edecek. Eğer geçen yıla göre nakit çıkışında azalma olursa ruble güçlenebilir" öngörüsünde bulundu.

Rusya 2011'de 84 milyar dolar nakit çıkışı nedeni ile ekonomik sıkıntı yaşamıştı. Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch siyasi belirsizlik nedeni ile Rusya'nın pozitif olan notunu durağana çevirmişti.

Rusya için federal bütçe açığının hala ülke için büyük problem olduğunu kaydeden Gref, "Petrol varil fiyatları mevcut seviyede olması durumunda bu açık kabul edilebilir" dedi.

Rusya'nın 2012'de gayri safi milli hasılanın yüzde 1,5'u kadar bütçe açığı vermesi bekleniyor. 2013'de yüzde 1,6 ve 2014'de de yüzde 0,7 bütçe de açık olacak.

 2012'de Petrol Fiyatları Yüksek Devam Eder, Rublede Devalüasyon Endişesi Yok

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi '2012'de Petrol Fiyatları Yüksek Devam Eder, Rublede Devalüasyon Endişesi Yok' - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

6 maçta 6 gol atan Alanyasporlu Davidson, Süper Lig gol krallığında zirveye oturdu Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Bisikletiyle sulama kanalına düşen 2 yaşındaki çocuk, yaşamını yitirdi Tehditlere boyun eğmeyen Erdoğan, ABD'ye meydan okudu: Yaptırımın ne ise geç kalma yap Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Belediye başkanının "torpil" iddialarına MEB'den jet yalanlama: Mesnetsiz Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil