2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda - Son Dakika

2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

26.11.2012 13:24
2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, System.String[]

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, bakanlıklardaki kiralık taşıtlara yönelik bazı bilgiler istediğini ancak gelen bilgilerin tatmin edici olmadığını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, bakanlıklardaki kiralık taşıtlara yönelik bazı bilgiler istediğini ancak gelen bilgilerin tatmin edici olmadığını belirterek, Maliye Bakanlığın'dan, bu konuda kapsamlı bir çalışma yapmasını istedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi üzerinde görüşmeler sürüyor.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu'nun Sayıştay raporlarının Meclis'e ulaşmamasına yönelik eleştirileri üzerine Elvan, dış denetim genel değerlendirme, faaliyet genel değerlendirme ve mali istatistikleri değerlendirme raporlarının, kendilerine ulaşmadığını söyledi. Elvan, bunların, mutlaka ulaşması gereken raporlar olduğuna işaret ederek, "Yasanın gerektirdiği hususlar, Sayıştay tarafından bugün itibariyle yerine getirilmemiştir. Başkanlık Divanı olarak bunu değerlendireceğiz hem de Meclis Başkanı ile görüşeceğiz, atılması gereken adım neyse atacağız. Daha önce de bu raporların gelmemesini eleştirdim" diye konuştu.

Elvan, bakanlıklardaki kiralık taşıtlara yönelik bazı bilgiler istediğini ancak gelen bilgilerin tatmin edici olmadığını ifade etti. Elvan, "Hiçbir standardı olmaya, anlaşılması mümkün olamayan yapıda geldi, değerlendirme yapılmadan komisyon başkanına iki sayfalık rapor gönderilmesi beni üzdü. Taşıt konusunda Maliye Bakanlığı'nın kapsamlı çalışma yapıp, komisyonumuzu bilgilendirmesi gerekir" dedi.

-"Nasrettin Hoca'nın Timur'un karşısına çıkması gibi"-

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, dünyanın hiçbir ülkesinde, Türkiye büyüklüğündeki kamu idaresinde, bu kadar araç, sosyal tesis, lojman saltanatının görülmediğini, bunun büyük bir israf olduğunu söyledi.

Çok güzel bir adım atılarak, milletvekili lojmanlarının kaldırıldığını anımsatan Berber, bu adımı arkasının geleceğini düşündüklerini belirtti. Berber,

"Ama sonra tıpkı Nasrettin Hoca'nın Timur'un karşısına çıktığı gibi arkamızda kimse yok. Diğer kamu idarelerinin lojman sayısı tam tersine gün geçtikçe artmış. Sosyal tesislerin adı eğitim tesisi olmuş, kimi kandırıyoruz- Tatil yörelerinde eğitim tesisleri... Türkiye'nin dünya standartlarında otelleri var, kış sezonunda gidip oradan, eğitimden yararlanılsın. Eğitim için parayı kısmayalım ama sosyal tesislerin adı, eğitim tesisi olarak değiştirilmesin" diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, akaryakıt üzerinden bu kadar vergi alınmasının üzerinde durulması; Maliye Bakanlığı'nın, bu konuyu çok iyi değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten, sosyal güvenlik açıkları için kara delik ifadesini kullanmamasını isteyen Kuşoğlu, sosyal güvenlik sistemi olmasa, böyle bir yapı içinde resmi işsizlik rakamlarının çok daha artacağını, sosyal güvenliğe verilen paranın helal olması gerektiğini kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın da Kamu İhale Kanunu'nun, 10 yıl sonunda AK Parti tarafından işlevsiz hale getirildiğini, kanunda 20'den fazla değişiklik yapıldığını, kapsam dışına çıkarılan kurum/faaliyet sayısının 19'u bulduğunu, istisnaların (t) bendine kadar geldiğini ifade etti. Ayaydın,

"Naçizane önerim; İhale Kanunu'nu komple kaldırın sizde kurtulun, bizde. Nasıl olsa bu yasa fiilen uygulanamaz hale geldi ve herkes dilediği gibi dilediği kişilere ihaleyi veriyor" görüşünü savundu.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt'un konuşmasının bir bölümünde "Kürt illeri" ifadesini kullanması, başta Komisyon Başkanı Elvan olmak üzere, milletvekillerinin tepkisine yol açtı.

Türkiye'nin 81 ili bulunduğunu, böyle bir yaklaşımı tasvip etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Elvan, "Yaklaşımınızı anlamakta güçlük çekiyorum. Hakkari de İstanbul da bu ülkenin bir parçası. Bu ülkenin güçlenmesi için çalışmaya mecburuz" dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, "Yakışıyor mu bu sana", MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise "Herkes kendine göre kefen biçemez, yeter" diye tepki gösterdi.

Bütçe görüşmeleri komisyonda devam ediyor.

Muhabir: Meltem Yılmaz

Yayıncı: Sefa Salantur - TBMM

2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda - Son Dakika


Son Dakika

Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü ABD'li ilaç devi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor Meteoroloji 9 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Seçimlere günler kala ABD, kıtalararası balistik füze testi yaptı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı Cinsel istismara uğrayan 14 yaşındaki çocuk, doğum yaptı