2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda - Son Dakika

2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

26.11.2012 20:08
2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, System.String[]

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Mahmut Gürses, yapılan tüm kamu ihalelerinin KİK'e geldiği ve KİK'de denetlendiği gibi yanlış bir inanış bulunduğunu belirterek, "Halbuki 100 ihaleden sadece 4 tanesi KİK'e geliyor, burada değerlendiriliyor" dedi.

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Mahmut Gürses, yapılan tüm kamu ihalelerinin KİK'e geldiği ve KİK'de denetlendiği gibi yanlış bir inanış bulunduğunu belirterek, "Halbuki 100 ihaleden sadece 4 tanesi KİK'e geliyor, burada değerlendiriliyor" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan KİK Başkanı Mahmut Gürses, KİK'in düzenleme, denetleme ve eğitim olmak üzere üç temel görevi bulunduğunu söyledi.

Yapılan tüm ihalelerin KİK'e geldiği ve KİK'de denetlendiği gibi yanlış bir inanış bulunduğunu kaydeden Gürses, halbuki 100 ihaleden sadece 4 tanesinin KİK'e geldiğini, burada değerlendirildiğini ifade etti.

KİK'in diğer kamu kuruluşları arasında ayrı bir yerinin bulunduğunu ifade eden Gürses, "Kurum çok değerli insan kaynağına sahiptir. Üniversitelerin seçkin fakültelerin mezun olan ve mesleğe uzman olarak başlayan kariyer sahibi kişilerin yer aldığı bir kurum olarak doğrusu yakın geçmişte cereyan etmiş olan ve sık sık gündeme getirilen, halen de yargıda devam eden bir olay nedeniyle gereksiz bir genelleme ile tüm kurumun töhmet altında bırakılmasını haksızlık olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Bunun üzerine CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Gürses'in yolsuzluğa bulaşmış bir kurumun eleştirilmesini eleştirdiğini belirterek, "Sizin özür dilemeniz lazım" dedi.

- Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Recep Biçer de İdare tarafından gerçekleştirilen talih oyunlarına müdahale edilerek devir yoluyla ikramiye tutarlarının yükseltildiği, ardından da belli kişilere aktarıldığı yönündeki iddialara yanıt verdi.

İdare tarafından yapılan çekilişlerin kapalı kapılar ardında yapılmadığını, halka açık olarak ve noter huzurunda gerçekleştirildiğini anlatan Biçer, "İdare kurulduğu 1939 yılından bugüne kadar kesintisiz olarak talih oyunları çekilişlerini yapmakta ve yapılmış binlerce çekilişin içinde bir tekinde bile usulsüzlük saptanmamıştır" diye konuştu.

İdare tarafından 4 sayısal oyun oynatıldığını, bunların da zaman zaman devirleri olduğunu kaydeden Biçer, Ankara'nın Çankaya, Antalya'nın Muratpaşa ve İstanbul'un Pendik ilçelerinde oynanan kolon sayıları itibariyle yüzde 10'a yakın oranları bulunduğunu, çıkan ikramiye ile oynanan kolon arasında da birebir kolerasyon olduğunu ifade etti.

Görüşmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 2013 yılı bütçeleri kabul edildi.

-Meclis'in haberleşme kapsamındaki hizmet alımları

Bu arada verilen bir önergenin kabul edilmesiyle, Maliye Bakanlığı yedek ödeneğine 50 milyon lira ek ödenek konuldu.

Milletvekillerinin haberleşme hizmetlerinde aksama olmaması ve Meclis'te hizmet sunumunun sorunsuz bir şekilde yürütülmesi amacıyla düzenleme yapıldı.

AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ve MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, TBMM Bütçe Kanun Teklifi'ne bağlı (E) işaretli cetvelin "diğer hususlar" bölümüne madde eklenmesi için önerge verdi.

Kabul edilen önergeye göre, TBMM Başkanlık Divanı'nca kabul edilen, TBMM Başkanlığı Haberleşme Yönetmeliği kapsamındaki hizmet alımları, Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın Başkanlık Divanı'nca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde temin edilecek. Hizmet bedelleri TBMM bütçesinin ilgili tertiplerinden karşılanacak.

Bu hüküm kapsamındaki hizmetlerin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla kullanılan alanların bakım, onarım, demirbaş, telefon, su, elektrik, doğalgaz giderleri ile hizmet alım giderleri TBMM bütçesinin ilgili tertiplerinden karşılanacak.

Muhabir: Leyla Ataman Özel/ Coşkun Ergül

Yayıncı: Kudret Topçu - TBMM

2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 2013 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 27 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 76 kişi vefat etti, 2209 yeni vaka tespit edildi Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın İstanbul Valiliği'nden Kılıçdaroğlu'nun "İmamoğlu toplantıya çağrılmadı" iddialarına yanıt: Biz davet ettik ama taziyem var dedi katılmadı Manchester United, Sancho ve Haaland için 1,9 milyar TL ödemeye hazır Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü