2014'te Kaçan Sermayenin 8 Milyar Dolara Ulaştığı Tahmin Ediliyor" - Son Dakika

2014'te Kaçan Sermayenin 8 Milyar Dolara Ulaştığı Tahmin Ediliyor"

6 yıl önce

Chp Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Türkiye ekonomisinin dış açıkları nedeniyle dışarıya kaçan sermayenin 2014 yılında 8 milyar doları bulabileceği uyarısında bulundu.

2014'te Kaçan Sermayenin 8 Milyar Dolara Ulaştığı Tahmin Ediliyor

Chp Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Türkiye ekonomisinin dış açıkları nedeniyle dışarıya kaçan sermayenin 2014 yılında 8 milyar doları bulabileceği uyarısında bulundu.


Yazılı bir açıklama yapan Güneş, hükümetin dış açığı daraltacak önemli bir önlem almadığını savunarak, "Alınan tek önlem Merkez Bankasının bankaların kredi yaratma kapasitesini kısmak için aldığı önlemlerdir ki, bunlar da iç talebi frenleme dolayısıyla büyümeyi düşürme yolunda atılan adımlardır" dedi ve ekledi:


"İktidarın 2003-2006 yıllarındaki ilk döneminde işadamlarımız ülke dışına her yıl ortalama 1 milyar doların altında yatırım yaptılar. Fakat 2007-2010 döneminde ortalama 1.9 milyar dolara, 2011- 2013 döneminde ise ortalama 3.4 milyar dolara çıktı. Özetle AKP iktidarında sermaye kaçışı giderek arttı. Geçtiğimiz yıl ise (2014) henüz kesinleşmemekle birlikte, beklenen sermaye kaçışının 8 milyar doları bulabileceği tahmin ediliyor."


"YATIRIMCININ GÜVENİ SARSILDI"


Sözlerini, "Yatırımcılarımızın ülkelerine olan güveni sarsıldı" diye sürdüren Güneş, "Devletin tepesine uzanan yolsuzluklar, yaygınlaşan hukuksuzluk ve adalete olan güvenin sarsılması, oluşan türlü istikrarsızlıklar ve basın üzerindeki inanılmaz baskılar halkın umutlarını dağıttı, kaygıları yoğunlaştırdı" dedi ve şöyle devam etti:


"KAÇAN SERMAYE HER YIL ARTIYOR"


"Kaçan sermaye her geçen yıl artıyor. İtiraf edelim ki, milli gelirin yüzde 1'i kadar her yıl yurtdışına sermaye kaçışması önemli bir buhran demektir. Böylesine büyük sermaye kaçışları bir yandan işsizlik yaratırken, diğer yandan da terör ve adli suçların temelini oluşturan sosyal gerginlikleri oluşturuyor. İktidara tavsiyemiz, özellikle 2010 sonrası Türkiye'nin içine girdiği siyasal ve toplumsal atmosferi hızla değiştirmesidir. Aksi halde, bu sorunlar yoğunlaşarak sürecektir." - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 09.01.2015 04:37 Kaynak: DHASon Dakika

2 ay önce yakalanan PKK'lı terörist Semra Tuncer, uzman çavuşun aracında yakalanmış
Stilist Eliz Sakuçoğlu, sevgilisiyle arabada öpüşürken görüntülendi Beyaz Saray'dan Türk gazetecilere ambargo! Basın toplantısına alınmadılar

Son Dakika Haberleri