2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' Paneli - Son Dakika

2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' Paneli

10.05.2014 15:49
2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' Paneli, System.String[]

Mersin Barosu, 28 bileşenin oluşturduğu 'Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi' ile birlikte '2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' konulu bir panel düzenledi.

Mersin Barosu, 28 bileşenin oluşturduğu 'Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi' ile birlikte '2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' konulu bir panel düzenledi.

Baro Konferans Salonu'nda düzenlenen panele, Baro Başkanı Alpay Antmen, Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan, Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Sebahat Aslan, akademisyenler ve hukukçular katıldı. Panelin açılışında konuşan Baro Başkanı Alpay Antmen, çocuk cezaevlerinin kapatılması için belki de Türkiye'de bu çapta yapılan ilk çalıştaya imza atacaklarını söyledi. "Türkiye'ye bir ışık yakmak, Türkiye'ye bu konuda bir şeyler yapmak gerektiğini anlatmak istiyoruz" diyen Antmen, "Çocuklar toplumun geleceğidir. Bizler yarınları çocuklarımıza bırakacağız ve Türkiye onların olacak. Bu nedenle çocuklar için yapılacak her şey insanlığa katkı sağlayacaktır. Türkiye'de 5 ilde çocuk infaz kurumu mevcut. Bunlar Pozantı, Şakran, Kürkçüler, Antalya ve Sincan'dır. Bu durumun en vahim hususu çocukların ve ebeveynlerinin aynı kentlerde olamamasıdır. Daha da vahimi burada kalan çocuklara işkence gibi onur kırıcı muameleler yapılması gibi vahim ve utanç verici iddialardır. Suça sürüklenen çocukların ıslah edilmeleri, eğitimlerine ara verilmemesi ve toplumsallaşmalarının sağlanması uluslararası hukukun ve modern aklın gereğidir. Çocuk cezaevleri kapatılsın derken 18 yaş altı suça sürüklenen çocuklar için kül halinde tutuklama tedbiri verilmesin demek istemiyorum ancak, çocuklar için çocuk cezaevleri yerine ıslah ve eğitim kurumlarının açılması, çocukların aileleri ve özellikle de anneleri ile yakın yerlerde bulunmaları kesinlikle zorunludur. Çocuğun toplumla barışık, kişilik, sosyal ve kültürel gelişimi açısından hapishaneler son derece zararlı mekanlardır" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından 'Cezaevinde Çocuk Olmak' başlığıyla ilk oturum düzenlendi. Oturum başkanlığını TUHAD-FED yetkilisi Daimi Gören yaparken, Hacettepe Üniversitesi İİBF Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Sedat Yağcıoğlu, 'İçeride ve Dışarıda, Çocuklara Yönelik Devlet Şiddeti ve Mücadele Yolları' ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği'nden Zeynep Mutlu, 'Çocuklardan Paylaşımlar' konulu birer sunum gerçekleştirdi. Bu oturumda ayrıca 4 çocuğu da cezaevinde olan Ayşe Eksik isimli kadın kürsüye çıkarak, yaşadıklarını anlattı. - MERSİN

2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' Paneli
2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' Paneli

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği' Paneli - Son Dakika


Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İş adamına şirketinin önünde kanlı pusu! Kurşun yağmuruna tuttular