2015'te Oyun Dünyası! - Son Dakika

2015'te Oyun Dünyası!

31.12.2014 11:22
2015'te Oyun Dünyası!, System.String[]

2015'te konsollardan sanal gerçekliğe, oyun dünyasında büyük değişiklikler bizi bekliyor!

Oyun dünyasında sessiz geçen bir yıla rastlamanız güç. 2014 de oyunlar için hiç de sakin geçmeyen bir yıl oldu. PS4 ve Xbox One, 2014'te kendine gelirken sanal gerçekliğin potansiyelini göstermeye başladığına, free-to play oyunlarla ilgili ilginç tartışmalara ve fazlasına şahit olduk. Bizce 2015'te hepimizi bekleyen büyük değişiklikler var. İşte bunlar arasında öne çıkacağını tahmin ettiğimiz 5 başlık.

Sanal gerçeklik

2015, sanal gerçeklik teknolojileri için büyük bir yıl olacak. Oculus Rift ve sonrasında doğan rakipleri, sanal gerçekliği hak ettiği yere getirmeye hazırlar. 2014'te Oculus Rift'in tüketicilere sunulmasını bekliyorduk, ancak bu gerçekleşmedi. Yine de artık Facebook'un olan Oculus Rift'te sona oldukça yakınız. Dedikodular, Oculus'un 2015 yazında kısıtlı da olsa dağıtılmaya başlanacağı yönünde.

Sony ise Project Morpheus ile tüketicilere yönelik bir cihaza henüz biraz vakit olduğunu göstermişti. Ancak yine de cihazın, 2015 bitmeden hazır olmasını umuyoruz.

Pahalı sanal gerçeklik ürünlerinin yanında bir de Samsung'un Gear VR'ı gibi telefonunuzla birleşen, daha uygun fiyatlı çözümler var. Tüm bu ürünler, 2015'te sanal gerçekliği yaygınlaştırmak için yarışacaklar.

Özel teklifler

Xbox One ve PlayStation 4 ile arasında tercih yaparken belirleyici rol oynayan en önemli faktörlerden biri, Microsoft ve Sony'nin sunduğu özel teklifler. Bu konuda ilk hamleyi Microsoft, E3'te Rise ve Tomb Raider'ın sadece Xbox One'a özel olacağını duyurarak yapmıştı. Ancak Sony'nin cevabı sert oldu ve firma, Street Fighter 5'in PS4'e özel sunulacağını duyurdu (ancak oyun PC'ye de gelecek). Bu tür hamlelerden çok daha fazlasını sadece yeni oyunlarda değil, mevcut serilerde de görmeyi bekleyebiliriz.

Mobil güç

Telefonlar/tabletler ve konsollar arasındaki mesafe, 2014'te biraz daha kısaldı. Bu çizgi 2015'te hızlanarak devam edecek. Hatta 2015'te mobilin konsollara yetiştiğine şahit olabiliriz. Unity 5, konsol kalitesinde grafikleri geliştiricilerin eline sunmuş durumda; tüm gereken onu destekleyecek grafik ve işlem gücü. Sadece işlem gücü değil, gelir anlamında da 2015'in mobil oyunları, konsolların önüne geçebilir. 3DS ve PS Vita'nın çok güçlü kitaplıklarının olduğu doğru, ancak el konsolunun modası, telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla geçmeye başladı.

Kontrol, PC'lerde

Valve'ın oturma odalarına yönelik "PC konsolu" Steam Machine, CES 2015'te görünmeyecek olsa da GDC 2015'te karşımıza çıkacak. Bu etkinlikte Valve'ın yeni serilerini makine üreticilerine sunmasını ve tüketilmeye hazır Steam OS'u tanıtmasını bekliyoruz.

Nintendo dönüyor

E3'te çok ihtiyacı olan ilgiyi toplayan Nintendo, bir süredir başarılı hamleleriyle gündeme geliyor. Mario Kart 8, Super Smash Bros ve Amiibo'nun ismi bu güzel haberlerin içinde yer alıyor. Tahminler, Japonya merkezli firmanın Wii U'da kaybettiği milyon dolarları geri kazanacağı yönünde.

Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji 2015'te Oyun Dünyası! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gergin 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Son Dakika: Türkiye'de 25 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 168 kişi vefat etti, 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Diego Armando Maradona hayatını kaybetti