2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda - Son Dakika

2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda

11.12.2016 19:12
2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda, System.String[]

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topcu, "suçlu aramanın bir kenara bırakılıp" beceri sahibi, belirli niteliklere sahip öğrenci yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topcu, "suçlu aramanın bir kenara bırakılıp" beceri sahibi, belirli niteliklere sahip öğrenci yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2017 yılı bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

Zuhal Topcu, Milli Eğitim Bakanlığının sisteme sürekli yama yapmayı tercih ettiğini, değerlerin alt üst olduğunu öne sürdü. Topcu, çocuklara önem verilmediğini, okullarda uyuşturucu kullanım oranının yüksekliğinin farkına varmak gerektiğini dile getirdi.

Ülkenin en değerli varlığının insan unsuru olduğunu belirten Topcu, "Görüyoruz ki hala gençlik gözardı ediliyor. Devlet problem üretmez, çözer. Öğretmenlerimizi, yalnızca müfredatın yetiştirme aracı olarak gören bir sistemin başarıya ulaşması da beklenemez." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının, bürokrasinin ve iktidarın gerçek ötesi fantazilerle uğraşmak yerine gerçeğe yönelmesinin zamanının geldiğine değinen Topcu, "Artık suçlu aramayı bırakıp beceri sahibi, belirli niteliklere sahip öğrenci yetiştirmemiz lazım. Özellikle çok zor bir dönemden geçtiğimiz bugünlerde muhalefetin de ikazlarına lütfen bir ses verin. Bu zihniyetle gittiğimiz zaman çok fazla üzüleceğiz. Ekonominin iyi gitmesini istiyorsak eğitime önem vermemiz lazım." ifadelerini kullandı.

"Kandil'e mesafe koyamayanların ironik halini ibretle izliyoruz"

MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, İstanbul'da 38 şehidin bulunduğunu ve adresin Kandil'i gösterdiğini söyledi.

Kandil gecesi arefesini kana bulayanların, Türkiye'nin Kandil'i de onlara dar edeceğini bilmesini isteyen Karakaya, "Kandil'e mesafe koyamayan ve onlara yardım ve yataklık yapanların ironik halini de ibretle izliyoruz. Türk Devleti'nin karşısına mertçe çıkamayanlar namertçe yollara başvurmaktadırlar. Kabil'de, Karabağ'da, Bağdat'ta, Şam'da insanlık dışı yöntemlere başvuranlar İstanbul'da kanlı yüzünü göstermiş, milletimizi acılara boğmuştur. Türkiye kendi haklarını korumak için kıyamete kadar mücadele edecektir. MHP olarak katillerden hesap sormak, devletimizi güçlü kılmak, birlik ve beraberliğimizin temini yolunda bundan sonra da her türlü fedakarlığı yapmaya, mücadeleye destek olmaya devam edecektir." dedi.

"Futbol Federasyonunu görevden alın"

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Türk sporunun nefes alacak halinin kalmadığını öne sürdü.

Ülkenin spor başarısı ortalamasını 4 yılda bir yapılan olimpiyatların ortaya koyduğunu belirten Sancaklı, "En son RİO Olimpiyatlarına bakmak lazım. Maalesef tarihimizin en kötü olimpiyatlarını geçirdik." dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın spor yasasına müdahale etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Sancaklı, kulüplerin yöneticilerinden dolayı bu yasanın bir türlü çıkarılamadığını iddia etti.

Türk futbolunun bulunduğu noktanın tartışılması yerine Fatih Terim'in futbolcu tercihlerinin tartışıldığını belirten Sancaklı, "Kimi alırsan al bizi ilgilendirmez. Burası Türk Milli Takımı. Şerefiyle, haysiyetiyle oynamak isteyen, temsil etmek isteyen oynar, oynamak istemeyen defolur gider. Bizim tartışmamız gereken, sistemi nasıl kurtaracağız olmalıdır. Futbol Federasyonunu kimlerin yönettiği belli. Eğer bu ülkede tarihe isminizi yazdırmak istiyorsanız Futbol Federasyonunu görevden alın. Futbol Federasyonu Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkanı kapanıyorlar bir odaya onlar bu yasayı yazıyorlar şimdi." dedi.

"Halk adına siyaset yapmanızı öneriyorum"

AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, hükümetin 14 yıllık faaliyetlerini anlattı.

Deligöz, HDP sıralarına yönelik, PKK'ya destek olan parti yöneticileri ve milletvekillerinin fotoğraflarının Meclis kürsüsünde yer almasını kabul etmediğini vurgulayarak, "Sizin ne insanınıza ne seçmeninize ne de milletimize saygınız yoktur. Dolayısıyla PKK adına siyaset yapacağınıza halk adına siyaset yapmanızı öneriyorum. Yardım ve yataklıktan tutuklananların fotoğraflarını burada sergileme hakkınız yoktur. Burası resim sergisi değildir." dedi.

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, itham edilen milletvekillerine yönelik tek bir somut iddianın ortaya konulamadığını savundu.

Yıldırım, "Bizim milletvekillerimiz, parti yöneticilerimiz ve belediye başkanlarımızla ilgili savcılığın sormadığı soruları siz neden soruyorsunuz. Bir tane belge getirin gösterin. Olmamış şeyleri neden gelip burada tekrarlıyorsunuz." dedi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise AK Parti, CHP ve MHP'nin, İstanbul'daki terör saldırısına karşı imza attığı ortak bildirinin okunmasının ardından yerinden söz aldı. Beştaş, HDP olarak saldırıyı kınadıkları açıklamayı okuyarak, "15 Temmuz darbe girişimini bu Meclis çatısı altında 4 siyasi parti ortaklaşarak püskürtmüştük. Biz ayrışmanın değil, ortaklaşmanın formüllerini bulma çabasını sürdüreceğiz. Bugünkü bildiriye neden imza atmadığımızı üç siyasi parti grubu da biliyor. Önerilerimiz dikkate alınsaydı, bu bildiride bizim de imzamız olacaktı. Kendi partimizin bildirisini paylaşma gereği duyduk. Tüm Türkiye'ye başsağlığı diliyorum. Acılar hepimizindir."diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da Meclis Başkanlık Divanı olarak tüm terör örgütlerini lanetlediklerini belirterek, "Tüm milletimizin başı sağ olsun. Söz konusu terör, milli meseleler olursa; millete, vatana, bayrağa karşı tehdit olursa, tüm parlamenterler, gruplar ortaklaşarak teröre karşı dik duruş sergilemeli" dedi.

2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika 2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda - Son Dakika


Son Dakika

MasterChef Türkiye'de haftanın ilk eleme adayı seçildi Şişli'de ünlü bir otelin camından düşen kadın yaralandı Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti Moderna ve Pfizer'in geliştirdiği aşıların yan etkileri belli oldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Cenazeler otobüsle taşındı