Son Dakika Haberleri: 2018 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

2018 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda

2 yıl önce

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Burada kalkıp da 'Kürdistan' diye bölmeye çalışırsan, orada haritada bir bölge ifade etmeye çalışırsan, o haritada şeklini çizdiğin yer Türkiye toprağını bölmek demektir.

2018 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda, System.String[]
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Burada kalkıp da 'Kürdistan' diye bölmeye çalışırsan, orada haritada bir bölge ifade etmeye çalışırsan, o haritada şeklini çizdiğin yer Türkiye toprağını bölmek demektir. Buna hiç kimse müsaade etmez." diye konuştu.

HDP milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yılı bütçeleri üzerinde söz aldı.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Türkiye'de insan hakları ihlalleri bulunduğunu savunarak, ülkenin OHAL ile yönetilmesini eleştirdi. Kürkçü, " AKP'nin hikmeti hükümetine göre terörle mücadele olağanüstü halin, olağanüstü hal de insan hakları ihlallerinin mücbir sebebidir. Her şeyden önce, bir ülkenin olağanüstü hal ile yönetilmesi, bunun zorunda kalmak bir hükümet için dünyanın neresinde olursa olsun övünülecek bir şey değil, bir utanç vesilesidir." ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da ABD'nin Kudüs'e ilişkin kararını anımsatarak, İstanbul'daki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde "Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti" olarak açıklandığını söyledi. Kararı eleştiren Kaya, "Doğu Kudüs'ün başkent kararı Birleşmiş Milletler kararının bile gerisindedir. Kudüs'ün Doğu ve Batı diye bölünmesini kabul etmeyen Birleşmiş Milletler kararını bile geçip Kudüs'ün bölünmesini meşru kabul etmektir bu karar. İsrail'in iki devletli çözüm formülünün yumuşatılmış bir versiyonudur." diye konuştu.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, AK Parti'nin 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası Kürt sorununun demokratik zeminde çözüm olanaklarını devre dışı bıraktığı savundu. Önlü, konuşmasında, "16 Ağustos 2015 tarihinden başlayarak Kürt illerinin yakılması, yıkılması şeklinde hayat bulan çöktürme eylem ve planı devreye sokuldu." iddiasında bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Önlü'nün ifadelerine tepki gösterdi.

Önlü'nün, " Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işine geldiği zamanlarda 'Kürdistan', 'Dersim', 'Dersim katliamı' gibi kavramları kullandığını, kendileri bu sözleri kullanınca ise linç edildiklerini" iddia etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, "Genel Başkanım ve Cumhurbaşkanım 1921 Anayasası'nı anlatırken kullandı 'Kürdistan' kelimesini. Lütfen tahrif etmeyelim." dedi.

AK Parti'nin HDP'yi işlevsiz kılmak istediğini ileri süren Önlü, "terörle mücadele altında aslında Kürtlerle mücadele edildiğini" iddia etti.

"Kim Kürtlere saldırdıysa Kürtlerin katili onlardır"

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, terörle mücadelenin vatandaşlara karşı yapılıyormuş gibi bir algı oluşturmanın hiç kimsenin haddine olmadığına işaret etti.

Muş, "PKK istediği gibi hareket edemiyor, Kürt vatandaşlarımız rahat bir şekilde nefes alıyorlar. Kim Kürtlere saldırdıysa Kürtlerin katili onlardır, devlet değildir. Kim PKK'yla iş birliği yapıyor, onlarla beraber hareket ediyor, onların ideolojisini meşrulaştırmaya çalışıyorsa Kürt kökenli vatandaşlarımızın katili onlardır; onlar ırkçıdırlar, onlar faşisttirler." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise AK Parti'nin işine geldiğinde "Dersim katliamı", "90'lı yılların kanlı belası" kavramlarını kullandığını öne sürerek, kendilerinden tarihsel kavramları, siyasi konjonktür değiştiği için değiştirerek kullanmalarının beklenmemesi gerektiğini söyledi.

HDP Ankara Milletvekil Sırrı Süreyya Önder, "Kürdistan'ı, siz bir coğrafi deyim olarak, tanımlama ya da bir kavram olarak beğenmiyor olabilirsiniz, sizin tüylerinizi diken diken ediyor olabilir ama 'Burada, benim yurdumun halkımın adı söylenemiyor' duygusunu bir gence verirseniz, dünyanın bütün OHAL bütçelerini tankını, topunu, tüfeğini bir araya getirseniz de o gencin önüne mani olamazsınız." şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da ülkede Kürt de Türk de bulunduğunu söyledi. "Kürt'üm ben, Türk'üm ben, bu ülkede yaşayan insanım ben, Türkiye'yim ben." ifadesini kullanan Elitaş, buradaki konuşmalarda hiç kimsenin, kimsenin etnik kimliğiyle uğraşmadığını belirtti.

PKK hainlerinin ülkeyi bölmek için yaptığı gayretlerin Mecliste ifade edilmeye çalışılmasına herkesin itiraz edeceğini vurgulayan Elitaş, "Burada kalkıp da Kürdistan diye bölmeye çalışırsan, orada haritada bir bölge ifade etmeye çalışırsan, o haritada şeklini çizdiğin yer Türkiye toprağını bölmek demektir. Buna hiç kimse müsaade etmez. Türkiye'de yaşayan Kürt kardeşlerimin yüzde 99'u demiyorum, yüzde 99,9'u bu ülke toprağı için canını verecek, şehit olacak sevdalı insanlardır. " ifadesini kullandı.

Kimsenin etnik yapısıyla sorunları olmadığı dile getiren Elitaş, "Kim ki ülkeyi bölmek istiyor kim ki hain teröristleri burada savunmak istiyor, ona biz müsaade etmeyiz. " diye konuştu.Bayburt'ta Kömür Diye Toplanıp Yakılan Taşın Kehribar Olduğu Öğrenilince, Bir Çok Ülke Almak İçin Sıraya Girdi Çocuğunun Gözü Önünde Eşini Bıçaklayarak Öldürdü, Sokaktaki Tüm Kadınları Ağlattı

Son Dakika! İzmir'de Sanayi Sitesinde Yangın Çıktı