Son Dakika Haberleri: 2019 LGS Ne Zaman? İşte Lise Geçiş Sınav Uygulama Takvimi

2019 LGS Ne Zaman? İşte Lise Geçiş Sınav Uygulama Takvimi

25 gün önce

LGS tarihi yaklaşırken MEB, sayısal ve sözel bölümler için örnek soruları öğrencilerin erişimine açtı. Bu sene yapılacak 2019 LGS öncesinde sınav süresinde değişiklik yapıldı. LGS sayısal test süresi 20 dakika uzatıldı. Peki LGS ne zaman yapılacak? LGS'ye ne kadar kaldı? LGS konu dağılımı ve test süresi nedir? İşte detaylar...

2019 LGS Ne Zaman? İşte Lise Geçiş Sınav Uygulama Takvimi, System.String[]

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 Lise Geçiş Sınavı yani LGS tarihi yaklaşırken örnek soruları öğrencilerin erişimine açtı. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre LGS sayısal test süresi de yirmi dakika uzatılarak 80 dakika yapıldı. Peki LGS ne zaman yapılacak? LGS'de konu dağılımı, toplam test süresi ne kadar olacak? İşte 2019 LGS detayları...

LGS NE ZAMAN YAPILACAK?

MEB 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihi belli oldu. Buna göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019'da yapılacak.

LGS KONU DAĞILIMI NASIL OLACAK?

İki oturum olarak düzenlenecek 2019 Lise Geçiş Sınavında, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. LGS, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sözel Bölüm: Toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek.

Türkçe: 20

T.C. İnkılap: 10

Din Kültürü: 10

İngilizce: 10

Sayısal Bölüm: Toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika süre verilecek.

Matematik: 20

Fen Bilimleri: 20

SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

SÖZEL VE SAYISAL ÖRNEK SORULAR YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019 LGS sınavı örnek soruları öğrencilerin erişimine açıldı. Liseye Geçiş Sınavına dair örnek sorular yayımlandı. Bakanlık tarafından yayımlanan sorular sözel ve sayısal olmak üzere iki sayfa içinde yer alıyor.

Sözel Örnek Soruları İçin Tıklayınız

Sayısal Örnek Soruları İçin Tıklayınız

SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

1. Fotoğraflı sınav giriş belgesi 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

2. Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.

3. Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu'nun teklifi üzerine ÖDSGM' nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

4. Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecektir.

5. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

6. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır.

Haber Yayın Tarihi : 25.04.2019 02:28 Tacikistan'da, DEAŞ'lıların Bulunduğu Cezaevinde Kanlı İsyan: En Az 32 Kişi Öldü Yaşlı Adam, Camideki Kasadan Para Çalarken Suçüstü Yakalandı İşte Anket Şirketlerinin 23 Haziran İstanbul Seçimi Tahminleri