21. Yüzyılda Müslüman Kimliğinin İnşası" Söyleşisi - Son Dakika

21. Yüzyılda Müslüman Kimliğinin İnşası" Söyleşisi

20.04.2016 15:39
21. Yüzyılda Müslüman Kimliğinin İnşası

Çerkez asıllı Suriyeli Mütefekkir Cevdet Said, "Her eline silah alan, kurşun sıkan mücahit değildir, kutsanmamalı. Bu, hiçbir sorunu çözmez" dedi.

Çerkez asıllı Suriyeli Mütefekkir Cevdet Said, "Her eline silah alan, kurşun sıkan mücahit değildir, kutsanmamalı. Bu, hiçbir sorunu çözmez" dedi.

Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen "21. yüzyılda Müslüman kimliğinin inşası" konulu söyleşinin konuğu olan Said, insanların Kur'an okurken, gönlünü ve zihnini açması gerektiğini ifade ederek, 1950'li yıllarda bu durumu daha iyi kavradığını belirtti.

Said, hapse atıldığını ve 7 yıl cezaevinde kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Anladığım hakikatleri insanlara anlatmam gerekiyordu. Hapiste yazmaya başladım. Bu yüzden Hz. Adem'in İlk Oğlunun Mezhebi adlı kitabımı kaleme aldım. Bizim mezhebimiz Habil'in mezhebidir. Oysa kardeşi Kabil şiddete yönelmişti. Habil, 'Şiddete el kaldırmayacağım' demişti. İnsanlık hala Kabil'in kan dökme, kavga ile sorun çözme yöntemini kullanıyor."

El Ezher'de okumak için 15 yaşında Mısır'a gittiğini, ders biter bitmez kitabevine gittiğini ve satın aldığı kitapları okuduğunu anlatan Said, zengin içerikli eserlerin düşünce dünyasını etkilediğini söyledi.

Said, "Okuma, insan düşüncesini değiştirmede çok etkili oluyor. Hapse düşünce telaşla kitap yazmaya başladım. 60 yıl önce İslami Hareketin Şiddet Sorunu adlı kitabı kaleme aldım. Her eline silah alan, kurşun sıkan mücahit değildir, kutsanmamalı. Bu, hiçbir sorunu çözmez" diye konuştu.

Cevdet Said, 1946'da Mısır'da Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi vekili Zahid Kevseri ile tanıştığını, onun da ülkesinden sürüldüğünü kaydederek, "Biz de şimdi 60 yıl sonra Türkiye'ye sürgün olarak geldik" dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 21. Yüzyılda Müslüman Kimliğinin İnşası' Söyleşisi - Son Dakika


Son Dakika

Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı Abdurrahim Albayrak'ın istifa kararı aldığı, erken seçim şartıyla vazgeçtiği ortaya çıktı Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı 4. kattan düşüp hayatını kaybeden Cemil Taş, milli sporcu Ayşe Taş'ın 24 yıl sonra kavuştuğu babası çıktı Çağla Şıkel'e korkunç tehdit: Seni ve çocuklarını öldüreceğim Masumlar Apartmanı'nın 7. bölüm fragmanı yayınlandı! Han'ın itirafı İnci'yi şoke etti Doğum yapan köpek, fıstık yeşili yavru dünyaya getirdi Kapkaççı akrabalar takip ettikleri yaşlı adamın 25 bin lirasını alıp kaçtı! O anlar kameralara yansıdı