22 Yıllık Baraj Hayali Gerçekleşiyor - Son Dakika

22 Yıllık Baraj Hayali Gerçekleşiyor

20.10.2011 10:41
22 Yıllık Baraj Hayali Gerçekleşiyor, System.String[]

Sinan Özmüş - Aydın'ın Karacasu ilçesinde 1989 yılında yapımına başlanan ancak ödenek yetersizliği nedeniyle bir türlü tamamlanamayan Dandalaz Barajı'nın gelecek ay hizmete alınacağı bildirildi.

Sinan Özmüş - Aydın'ın Karacasu ilçesinde 1989 yılında yapımına başlanan ancak ödenek yetersizliği nedeniyle bir türlü tamamlanamayan Dandalaz Barajı'nın gelecek ay hizmete alınacağı bildirildi.

DSİ 21. Bölge Müdürü Ali Rıza Diniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydın'ın Karacasu ilçesinde 1989 yılında inşaatına başlanan barajın ödenek yetersizliği yüzünden uzun süre beklediğini, yapım çalışmalarına 1998 yılında yeniden başlandığını anlattı.

Baraj inşaatına 2002 yılından sonra hız verildiğini ifade eden Diniz, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bir yıl öne barajın 11.11.2011 tarihinde açılacağı sözünü verdiğini hatırlattı.

Diniz, o tarihten sonra çalışmalara büyük bir hızla devam edildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Dandalaz Barajı inşaatı ilk başladığında sulama maksatlıydı. Sonradan içme suyu amaçlı olarak da değerlendirilmesi planlandığı için su alma yapısı değişti ve çok büyüdü. Başlangıçta yüksekliği 64 metre civarında planlanan baraj, Nazilli ve Kuyucak havzasındaki su ihtiyacını karşılanması için yeniden planlandı. Yüksekliği 2,5 metre daha artırıldı. Buna rağmen 11.11.2011 tarihinde Dandalaz Barajı'nı tamamlayacağız. Şu anda bir aksaklık görünmüyor. Çalışmalar hızla devam ediyor."

Barajın açılmasının hemen ardından su tutmayacağını, su tutmasının ancak 2012 yılının başında gerçekleşeceğini bildiren Diniz, şu anda su tutulacak rezervuar içerisindeki evlerin yıkımını yaptıklarını ve bölgedeki ağaçları kestiklerini belirtti.

-Temeli 22 yıl önce atılmıştı-

Karacasu'daki Dandalaz Çayı üzerine kurulu olan Dandalaz Barajı'nın temeli, 1989 yılında dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya tarafından atıldı.

Ödenek yetersizliği nedeniyle ara verilen baraj inşaatı 1998'de yeniden başlatıldı ancak yine yeterli ödenek olmaması nedeniyle çalışmalar o dönemde yavaş ilerledi.

2002 yılından sonra artırılan ödeneklerle baraj inşaatı hızlanırken, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu 4 Nisan 2011'deki Aydın İçme Suyu Ana İsale Hattı ve Pompa İstasyonu'nun temel atma töreninde barajın 11.11.2011 günü saat 11.11'de açılacağını müjdelemişti.

Nazilli, Karacasu ve Kuyucak ilçelerinin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan barajın bölgedeki su sorununu ortadan kaldıracağı ifade ediliyor.

- AYDIN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 22 Yıllık Baraj Hayali Gerçekleşiyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İsrail'in çok güvendiği Demir Kubbe hava savunma sistemi delindi! Atılan 2 bin 300 füze zalimleri felç etti İsrail'in çok güvendiği Demir Kubbe hava savunma sistemi delindi! Atılan 2 bin 300 füze zalimleri felç etti Tam kapanma sonrası ilk Kabine toplantısı yarın! Erdoğan, alınan kararları Millete Sesleniş konuşması ile duyuracak Tam kapanma sonrası ilk Kabine toplantısı yarın! Erdoğan, alınan kararları Millete Sesleniş konuşması ile duyuracak Fanatik Galatasaray taraftarı şampiyonluk maçının stresine dayanamadı Fanatik Galatasaray taraftarı şampiyonluk maçının stresine dayanamadı Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Gedson Fernandes, Galatasaray'a veda etti Gedson Fernandes, Galatasaray'a veda etti İbrahim Tatlıses'in İbrahim Tatlıses'in "Davul gibi olmuşsun" sözleri sonrası hırs yapan Deniz Seki, iğne ipliğe döndü Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak Vali Yerlikaya ile görüşen yorumcu Rasim Ozan Kütahyalı uyardı: Sakın kapıları zorlamayın, yaptırımları ağır olacak
Advertisement