23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - Son Dakika

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

22.04.2019 17:59
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, System.String[]

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Ustaoğlu, mesajında, 23 Nisan'ın, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." öngörüsünün hakim olduğu bir gün olduğunu belirtti.

İstiklal meşalesinin, 23 Nisan 1920'de Ankara'dan başladığını ifade eden Ustaoğlu, şunları kaydetti:

"İstiklal Savaşı'nı sevk ve idare eden, İstiklal Marşı'nı milli marş olarak kabul eden ve Ankara'yı başkent ilan eden Meclis, hem millet iradesi dışında hiçbir gücün tanınmayacağını ortaya koymuş hem de geleceğin güçlü ve aydınlık Türkiye'sinin temellerini atmıştır. TBMM, necip milletimizin vatan ve bayrak sevgisinin, bağımsızlığa olan aşkının yanında başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de örnek olmuş, milli iradenin gerçekleştirilmesi yolunda emsal teşkil etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle gazi ünvanı alan yüce Meclisimizin kuruluş yıl dönümünü kutluyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı dünya çocuklarının kaynaşmasına vesile kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum."

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise mesajında, tarihin dönüm noktalarından birinin de 23 Nisan 1920 olduğuna işaret ederek, "Bu tarihi gün, yedi düvele karşı var gücüyle direnen aziz milletimizin kurtuluş mücadelesine yön veren TBMM'nin kuruluşunu temsili yanında, yok edilmek istenen bir devletin ayağa kalkışının da ilk işaretlerinin görüldüğü gündür." ifadesine yer verdi.

Zorluoğlu, Türkiye'nin iç ve dış tehditlere boyun eğmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Onların asıl sahipleriyle, ekonomik dayatma ve operasyonlarla kararlı şekilde mücadele edebilen Türkiye Cumhuriyeti, her platformda tereddüt etmeden sesini yükseltebilmekte, 'Dünya 5'ten büyüktür' diyebilmektedir. Elbette bu öz güvenin kökeninde, idarecilerimizin, milletimizin geçmişinden ve kurduğu medeniyetlerden aldığı güç ve inanç yer almaktadır. İnanıyoruz ki; geleceğimizin teminatı çocuklarımız da bu inanç ve kararlılıkla, bir arada ve dik durarak yarınların güçlü Türkiye'sini vücuda getirecektir.

İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik de mesajında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın önemine değinerek, "O çetin mücadeleyi zaferle neticelendirmiş ve bundan tam 99 yıl önce bugün TBMM'yi açmıştır. Atatürk bu günü '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' ilan ederek geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza bu kutlu bayramı armağan etmiştir. Tüm çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum." ifadesini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Esenyurt'ta polisin "Parti var" ihbarına gittiği yer Nijeryalıların derneği çıktı! Ayin bile yapmışlar Korona filan dinlemiyorlar! İstanbul'da yol kenarındaki fuhuş pazarlığı kameralara yansıdı Bakan Pakdemirli: Adana'daki sulama projesi, 106 bin kişiye istihdam sağlayacak Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir Sokağa çıkma kısıtlaması başladıktan sonra onlarca evsiz, sokakta yatarken görüntülendi Dükkanına gelip haraç isteyen adamı ruhsatsız tabancasıyla vurdu Türkiye'nin en kalitesiz havası Düzce'de ölçüldü! Kirlilikten dolayı yürüyüş yapmak bile zararlı Kısıtlamaya uymayan gence ve kimliğini getirerek yasağı delen arkadaşına ceza kesildi