23. Saraybosna Film Festivali'ne Doğru - Son Dakika

23. Saraybosna Film Festivali'ne Doğru

18.07.2017 16:38
23. Saraybosna Film Festivali'ne Doğru, System.String[]

Bosna Hersek'teki savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali, bu yıl 11-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Bosna Hersek'teki savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Saraybosna Film Festivali, bu yıl 11-18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro'da bu yıl 23'üncüsü yapılacak festivalde, 55 film izleyiciyle buluşacak.

Festivale her yıl ev sahipliği yapan tarihi tiyatro binasında konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, festivalde yarışacak filmler ve festivale ilişkin detaylar kamuoyuyla paylaşıldı.

Festival yetkililerinden Elma Tataragic, bu yıl "Uzun Metrajlı Film" dalında yarışacak yedi filmin üçünün dünya prömiyerinin 23. Saraybosna Film Festivali'nde yapılacağına işaret ederek, "210 film arasından seçim yapıldı. Bunların hepsi büyük bir titizlik ve özenle izlendi, değerlendirildi." dedi.

"Bal", "Süt" ve "Yumurta" üçlemesinin yönetmeni Semih Kaplanoğlu'nun yazıp yönettiği "Buğday" filminin de dünya prömiyerini yapacağı festivalde ayrıca, Arnavutluk- Yunanistan ortak yapımı "Daybreak" ve Romanya yapımı "Meda or The Not So Bright Side of Things" filmlerinin de dünya prömiyeri olacak.

"Uzun Metrajlı Film" dalında söz konusu üç filmin yanı sıra Bulgaristan'dan "Directions", Yunanistan'dan "Son of Sofia", Gürcistan'dan "Scary Mother" ve "Hostages" filmleri de yarışacak.

"Kısa Film" dalında 10, "Belgesel" dalında 14 aday

23. Saraybosna Film Festivali'nin "Kısa Film" dalında ise bu yıl 10 film yarışacak. Hırvatistan, Macaristan, Gürcistan, Yunanistan ve Karadağ'dan kısa filmlerin yer aldığı kategoride, Türkiye'den de "Mutluluk" ve "Hinterland" adlı kısa filmler bulunacak.

"Belgesel" dalında ise 14 filmin yarışacağı festivale, Türkiye'den "Gözyaşına Yer Yok" ve Türkiye, Fransa, Almanya ortak yapımı "Mr. Gay Syria" belgeselleri katılacak.

Festival kapsamında bu yıl Onur Ödülü ise İngiliz aktör John Cleese'ye verilecek.

Bu arada, bu yıl festival jürisinde Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Melisa Sözen de yer alacak.

Bosna Hersek'te 23 yıldır aralıksız düzenlenen ve Balkanlar'ın en önemli film festivali olarak kabul edilen Saraybosna Film Festivali'nde bugüne kadar aralarında Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Benicio del Toro'nun bulunduğu çok sayıda önemli isim ağırlandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 23. Saraybosna Film Festivali'ne Doğru - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

17 futbolcusu koronavirüse yakalanan Çorum FK, Türkiye Kupası'ndaki Altınordu maçına çıkamayacak Son Dakika! Türk gemisinde yapılan hukuksuz aramaya Bakan Akar'dan sert tepki: İrini Harekatı başlangıcından beri sakat doğmuş bir harekat Mustafa Denizli'nin açtığı davayı kaybeden kayınbiraderi hapis cezasına çarptırıldı Azerbaycan şehidinin kabrinde Galatasaray bayrağı dalgalanıyor Bilim Kurulu Üyesi Özlü Türkiye'de denenen Çin aşısıyla ilgili konuştu: Herhangi bir yan etki görülmedi Sokaklarda tek başında yaşıyordu! Cansız bedeni dere kenarında bulundu Aleyna Çakır'ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun'dan akılalmaz sözler: Kudurun Asfalt patladı içine kamyonet düştü; araçtaki işçiler boğulmaktan son anda kurtuldu