25. Ankara Uluslararası Film Festivali - Son Dakika

25. Ankara Uluslararası Film Festivali

30.04.2014 13:38
25. Ankara Uluslararası Film Festivali, System.String[]

Festivalde yarışacak 10 yerli film belli oldu Festivalde "Kusursuzlar", "Cenneten Kovulmak", "Mavi Dalga", "Bi Küçük Eylül Meselesi", "Şarkı Söyleyen Kadınlar", "Bir Varmış Bir Yokmuş", "7. Daire", "Gözümün Nuru", "Özür Dilerim" ve "Üç Yol" filmleri yarışacak.

Bu yıl 25'inci kez düzenlenen "Ankara Uluslararası Film Festivali"nde yarışacak 10 film belli oldu.

Festivali düzenleyen Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca yapılan açıklamaya göre festivalde, "Kusursuzlar", "Cennetten Kovulmak", "Mavi Dalga", "Bi Küçük Eylül Meselesi", "Şarkı Söyleyen Kadınlar", "Bir Varmış Bir Yokmuş", "7. Daire", "Gözümün Nuru", "Özür Dilerim" ve "Üç Yol" filmleri yarışacak.

30'un üzerinde filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj yarışmasına katılacak filmleri, Prof. Dr. Seçil Büker, Prof. Dr. Oğuz Onaran ve İrfan Demirkol'dan oluşan ön seçici kurul belirledi.

13 dalda ödülün verileceği yarışmada, ayrıca Sinema Yazarları Derneğince "En İyi Film" ödülü de sahibini bulacak.

Yarışma için seçilen 10 film ise şunlar:

Ramin Matin'in yönettiği, "Kusursuzlar". Esra Bezen Bilgin, İpek Türktan Kaynak, İbrahim Selim, Mehmet Ali Nuroğlu, Suna Selen, Melih Düzenli'nin rol aldığı film, 2013 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de En İyi Film, En İyi Yönetmen, Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen ödüllerini almıştı.

Ferit Karahan'ın yönettiği "Cenneten Kovulmak". Ezgi Asarogˆlu, Rojin Tekin, Ju¨lide Kural, Gu¨listan Acet, Bu¨nyamin Kavrut, Aziz C¸apkurt, Mirza Metin, Alan Ciwan, Hilmi Demirer, Yavuz C¸etin'in rol aldığı yapım, 2013 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film ödülüne de layık görülmüştü.

Yönetmenliğini Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın üstlendiği "Mavi Dalga". Ayris Alptekin, Onur Saylak, Barış Hacıhan, Albina Özden, Nazlı Bulum, Begüm Akkaya'ın rol aldığı film, 2013 Uluslararası Antalya Altın Portakal En İyi İlk Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu Ödülünü kazanmıştı.

Kerem Deren'in yönettiği, Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray, Onur Tuna'nın rol aldığı "Bi Küçük Eylül Meselesi" de festivalde yarışacak.

Reha Erdem'in rejisörlüğünü yaptığı "Şarkı Söyleyen Kadınlar". Binnur Kaya, Philip Arditti, Kevork Malikyan, Deniz Hasgüler, Vedat Erincin, Aylin Aslım'ın rol aldığı film, 33. İstanbul Film Festivali'nde En İyi Kurgu ödülüne değer bulunmuştu.

Kazım Öz'ün yönettiği "Bir Varmış Bir Yokmuş". Saim Çalar, Gamze Çalar, İsmehan Çalar, Şemsihan Çalar, Ferhat Çalar, Dilber Çalar, Derya Çalar, Recep Mertoğlu, Cengiz Kanat'ın rol aldığı yapım, 33. İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülünü almıştı.

Atıl İnanç'ın yönettiği "7. Daire". 2013 Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülen yapımda Fatih Al, Nazan Kesal, Erol Babaoğlu, Selen Uçer'in rol alıyor.

Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu'nun rejisörlüğündeki "Gözümün Nuru" da festivalde yarşacak. Melik Saraçoğlu, İsmail Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu'nun rol aldığı fillm, 2013 Uluslararası Altın Koza Film Festivali En iyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu'nun yanı sıra SİYAD'ın En İyi Film Ödülü'nü de kazanmıştı.

Cemil Ağacıkoğlu'nun yönettiği "Özür Dilerim". Güven Kıraç, Sema Poyraz, Köksal Engür, Deniz Denker, Gökhan Kıraç'ın rol aldığı yapım, 32. İstanbul Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne değer bulunmuştu.

Faysal Soysal'ın yönettiği "Üç Yol". 2013 ESKADER En İyi Film Ödülünü alan filmde Kristina Krepela, Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Faketa Salihbegovic, Rıza Akın, Alma Terzic rol alıyor. - Ankara

25. Ankara Uluslararası Film Festivali

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 25. Ankara Uluslararası Film Festivali - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti FETÖ'cü Enes Kanter'in Rockefeller'ın torunu Ariana ile ilişki yaşadığı ortaya çıktı Sapık komşusunun tacizlerine dayanamayan iki çocuk annesi kadın kendisini astı