25 Askeri Şehit Eden Şok Emir! - Son Dakika

25 Askeri Şehit Eden Şok Emir!

07.09.2012 07:17

Afyon'da 25 askerimizin şehit olduğu patlamayla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Patlamaya ilişkin iddiaya göre cephanelikteki mühimmatlar Susurluk mühimmat deposundan getirildi. Tren istasyonunda indirildikten sonra kamyonlarla birliğe taşındı. Kışla komutanının "10 gün sonra denetlemem var. Ne yaparsanız yapın depoları düzenleyin ve sayımı tamamlayın." emrinin ardından çalışmalar gece saatlerinde de yapılmaya başlandı

Buna göre tasnif ve istifleme işlemleri iki gün üst üste acemi askerlerle sabah 07.00-23.00 arasında yapıldı. Oysa askerî kurallara göre cephaneliklerde gece çalışma yapılmıyor. Ancak denetime yetiştirme amacıyla tasnife geç vakitlere kadar devam edilmiş. Hatta bir aracın farları, askerlerin ellerindeki fener ve çakmak gibi aydınlatma imkânlarıyla istifleme yapıldığı iddia edildi. Patlamanın da bu istifleme sırasında acemi askerlerin istiflemeyi yanlış yapmalarından kaynaklanmış olduğu ileri sürülüyor..

ŞEHİT BABASI İDDİALARI DOĞRULADI

Bir şehit babasının, patlamadan bir saat önce oğluyla yaptığı telefon görüşmesi de iddiaları doğrular nitelikte. Acılı baba, "Depoda C-4 patlayıcılar, G-3 mermileri ile el bombaları bulunuyormuş. Susurluk'taki 44. Mühimmat Bölük Komutanlığı'ndan gelen mühimmatları yerleştiriyorlarmış." dedi.

'SABOTAJ İHTİMALİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ'

Emekli Binbaşı Şahin Akdoğan da sabotaj ihtimalinin küçük de olsa bir köşede tutulması gerektiğini düşünüyor. Akdoğan, "Mesela ben görevdeyken, piyade tüfeğiyle 50 metreden el bombasına ateş ettim ve patlattım" şeklinde konuşuyor. Akdoğan'a göre, el bombasının yere düşerek patlama olasılığı düşük. Ancak çok yüksekten yere çarpması durumunda patlama gerçekleşebilir. Olayın nasıl gerçekleşmiş olabileceğine dair ise şu yorumda bulunuyor: "El bombaları sandık içinde kolay kolay patlamaz. Ancak kullanıma hazır bir el bombası depoya taşınırken kaza eseri patlamış olabilir. Ya da bir elektrik akımı el bombasıyla bir şekilde temas etmiş olabilir."

BOMBA İMHA EDİLİYORDU İDDİASI

Patlamayla ilgili Zaman'a konuşan emekli bir subay ise ilginç bir noktaya dikkat çekiyor. Adının açıklanmasını istemeyen emekli subay, "Kullanma zamanı geçmiş el bombalarının imhası da yapılıyor olabilir. Bu işlemde, el bombasının içindeki TNT (patlayıcı) çıkarılır. Daha sonra boş bomba imha edilir. Böyle bir işlem yapılırken, sigaradan ya da başka bir şeyden gelecek küçük bir kıvılcım faciaya neden olur" diyor.

Bir başka iddia ise, söz konusu birlikte anti personel mayın bulunduğu yönünde. Ancak Türkiye 2004'te altına imza attığı Ottowa Sözleşmesi'yle birlikte bu tür patlayıcıları imha etmeye başladı. Anti personel mayınlarının envanterde gözükmediği ve kaydının bulunmadığı, fakat terörle mücadelede bazı noktalarda kullanıldığı iddiaları daha önce basına yansımıştı.

25 Askeri Şehit Eden Şok Emir!
25 Askeri Şehit Eden Şok Emir!
25 Askeri Şehit Eden Şok Emir!

- Kaynak: Diğer

Son Dakika Güncel 25 Askeri Şehit Eden Şok Emir! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin S-400'lerle ilgili sığındığı tek bahaneyi çürüttü: NATO sistemine entegre edilmeyecek Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Uçuruma yuvarlanan otomobil hurdaya döndü! Feci kazada anne ve kızı yaşamını yitirdi Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek Sağlık Bakanlığı'nın korona raporunda İstanbul ile birlikte alarm veren 3 şehir dikkat çekti Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı