Son Dakika Haberleri: 26 Eylül Dil Bayramı'na Doğru

26 Eylül Dil Bayramı'na Doğru

2 ay önce

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Türk Dil Bayramı'nın 85'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

26 Eylül Dil Bayramı'na Doğru, System.String[]
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr.  Mehmet Akgül,  Türk Dil Bayramı'nın 85'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Akgül, mesajında Gazi  Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde 1932 yılında kurulan  Türk Dil Kurumu'nun düzenlediği ilk dil kurultayının, aynı yılın  26 Eylül günü gerçekleştirildiğini ve bu nedenle  26 Eylül'ün, ülkemizde "Dil Bayramı" olarak kutlanmaya başlandığını belirtti.

Dilin, toplumların ve milletlerin varlık sahasına çıkışının en büyük göstergesi, kültür ve medeniyetlerin yapıtaşı, bununla birlikte bireylerin kimlik ve kişiliğinin bir parçası olduğunu ifade eden Akgül, şunları kaydetti:

" Dil, o toplumu oluşturan bireylerle bir bütündür ve toplumu şekillendirmenin yanı sıra toplumun yaşayış tarzına ve ihtiyaçlarına göre de şekillenir. Toplumu ayakta tutan dinamiklerin başında gelen dil, topluma şahsiyet kazandıran en büyük unsurlardandır. Bu münasebetle milletçe dilimizin öneminin farkında olarak ona sahip çıkmalı ve hak ettiği değeri vermeli, dilimizi gelişigüzel kullanma yoluna gitmemeli, hele hele diğer diller karşısında dilimize daha az önem atfetmemeliyiz. KMÜ ailesi olarak ismini taşıdığımız  Karamanoğlu Mehmet Bey'in de Türk diline vermiş olduğu değerin bilinciyle dilimizi korumaya, toplumumuzda dil bilincini geliştirmeye, Türkçenin doğru öğrenilmesi ve yaygınlaştırılmasına katkı sunmaya, dil araştırmaları yapmaya ve Türk dilinin uluslararası alanda saygınlığını artırmaya yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceğiz."
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Motosiklet Camiasının İki İsmi Hayatını Kaybetti, Acun Ilıcalı Yıkıldı! Akıncı Üssü Davasında 13 Sanık Tahliye Edildi!
Son Dakika! NATO Tatbikatındaki Skandalla İlgili Soruşturma Başlatıldı